ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przełom w dziedzinie EV!
Autor Wiadomość
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

marycel napisał/a:
nie wymyślaj, nikt nie jest tak głupi,

Nie dopisałeś jak bardzo głupi musiałby być, aby wierzyć w perpetum mobile ;)
Prawdę mówiąc, jak słysze hasło "darmowa energia", to zwykle nie zaglądam do takich linków. Co innego jak jest mowa o "odnawialnej energii" i minimalizowaniu zużycia energii, czy maksymalizacji generowania energii, ale zgodnie z zasadami zachowania energii, poparte teoretycznymi wyliczeniami i testami rzeczywistych urządzeń powstałych na potwierdzenie badań.

No chyba, że ktoś już buduje silniki napędzane "ciemną" materią, w co wątpię ;)

Update: Jednak kliknąłem, bo jak podejrzewałem oczywiście z "magnetami" ten "wynalazek" związany, tylko szkoda że to tylko linki do "podobnych patentów" ;)
Inna rzecz to dlaczego skoro to jest tak dobre, to mimo iż w 2006 roku zostało wynalezione i stoi za tym firma, to jakoś nie są do kupienia na ebuy'u czy "ale drogo" takie generatory?
To skoro jest opis, to może ktoś z Was to zbuduje-ja jak mam pomysł i wiem jak coś działa, to... buduję i testuję, nie przejmując się komentarzami innych :D
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

Energia odnawialna może być z roślin (nawet z alkoholu się pewnie zalicza, bo on jest z roslin), a np. energia z wiatru, energia z wodospadu i inne są energią darmową. Jedynie jakieś drobne urządzonka troszkę kosztują, ale one są na lata.
Jest cena chleba, ale po niego trzeba iść albo jechać i tego już nikt przecież nie będzie doliczał do ceny chleba.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Jedynie jakieś drobne urządzonka troszkę kosztują, ale one są na lata.

Czasami te urządzenia nie tak mało kosztują, a wypadałoby aby nie dokładać do inwestycji-ja przynajmniej tak staram się lokować pieniądze ;)
No i główny problem to acumulowanie energii elektrycznej i wykorzystanie w późniejszym czasie.

Tak czy inaczej, skoro taki generator ma szansę działać, to dlczego tego nie zbudować?
Tam są może ze 4y rysunki tylko i nie wyglada to skomplikowanie, tylko rysunki kiepskie.
Chodzi o ten generator elektryczny z patentu no.: US 2006/01633971 z 2006-07-27 co wskazuje ten link?
To ma być niby ten przełom?
Prawdę mówiąc te rysunki tam są takie sobie-naprawdę do patentu takie obrazki można zapodać i to przechodzi?
Jak to jest takie dobre, to może niech z tego wątku ktoś to przetrawił zainstaluje Blender 3D (program do animacji i tworzenia grafiki 3D) darmowy, legalny, pod Linux i Windows i... niech zobrazuje zasadę jego działania, bo rysunki są strasznie prymitywne w tych opisach...
W sumie to sam mam też jakis tam pomysł odzysku energii z wirującego FES, w którym też są magnesy na przemian z ferromagnetykiem, więc po trochu gra warta jest świeczki zobaczyć, czy ktoś zrobił coś podobnego czy coś zupełnie innego, albo coś podobnego.

Podstawa to dokładnie zrozumieć jak taki generator miałby działać, wtedy można by się odnieść do dyskusji powołując się na poszczególne punkty tego patentu.
Proponuję zacząć od paragrafu [0003] i ciekawy jest paragraf [0015]

Wcześniej jednak chyba trzeba zbudować cyfrowy model w 3D takiego urządzenia, aby wiedzieć z czym ma się do czynienia, i jak to można do jakiegoś testowego stanowiska podłączyć....
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

Ja jeszcze muszę długo pomyślec nad zasadami pracy tej maszyny, bo sama wielka nadsprawność nie zapewnia ilości energii do napędu auta przy rozsądnej wadze urządzenia (Adamsa, Bedini, Johnsona itp.). Do tego powielanie napiecia jest inną sprawą niż pomnożenie mocy (w sumie energii w krótkim czasie), a wielu uzyskując większe napięcie np. ładowania akumulatora z impulsów już twierdzi o działaniu urządzenia, ale tego nie potwierdzają ilości energii naładowania i rozładowania.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

NADSPRAWNOŚĆ? A cóż to takiego? Dotychczas znałem pojęcia nadwrażliwość, nadżerka, nadużycie itp - a tu coś nowego. Nawet Wikipedia tego nie zna - proponuje "niestrawność".
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

Poczytaj po necie i masz prawo uzupełnić to hasło w Wikipedii, a ona przecież nie jest prawdziwym źródłem wiedzy, w niej każdy ma prawo coś napisać, często nawet są wpisy kłamliwe.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Do tego powielanie napiecia jest inną sprawą niż pomnożenie mocy (w sumie energii w krótkim czasie), a wielu uzyskując większe napięcie np. ładowania akumulatora z impulsów już twierdzi o działaniu urządzenia, ale tego nie potwierdzają ilości energii naładowania i rozładowania.

A mówimy o tym samym patencie co napisałem (US 2006/0163971 A1) ? Póki co tylko wrzuciłem to do PDF'a z zakładką README ;)
Przy takich "zabawach" z magnesami trzeba uważać też na to:
Earnshaw's theorem
W bardziej przystepny sposób wyjaśnione to jest tutaj i pokazane przypadki kiedy to prawo nie ma zastosowania:
High Field Magnet Laboratory - Is Magnetic Levitation Possible?
W labolatorium tym powstają jedne z najśilniejszych cewek magnetycznych dostępnych na świecie i na dodatek ich artykuły w przystępny sposób przybliżają te zagadnienia.

To wiki akurat też w miarę sensowne jest i pokrywa się z pracą doktorską Dr. Torbjörn Lembke, który opracował metodę ograniczenia prądów wirowych (w praktyce praktycznie je wyeliminował) w łożyskach elektrodynamicznych bez żadnej elektroniki poprzez odpowiednie zestawienie magnesów na przemian z ferromagnetykiem i stworzył w tym celu obwód magnetyczny, no i oczywiście praca ta jest poparta wynikami realnych eksperymentów, które przeprowadził jego zespół, więc ideą takich łożysk elektrodynamicznych jest w miarę przejrzysta i dopracowana oraz jest przedstawiona metodologia projektowania łożysk magnetycznych w ogóle i oczywiście uwzględnia ograniczenia wynikające ze wspomnianej teorii Earnshaw i jego nastepców.
Tutaj wiadomo-naukowiec, ekspert w dziedzinie przez lata badań doszedł do czegoś, co praktycznie można wykorzystać i z powodzeniem to robią różne wielkie koncerny. Widać, że ta teoriia jest sprawdzona i działa.

Natomiast, takie różne "zajawki" i niby rewolucje z pogranicza SF, które trudno doświadczalnie sprawdzić, to już scpetycznie do tego podchodzę, zwłaszcza kiedy ktoś rzuca hasło od razu że to hiper sprawność jakąś ma niby, a jak się zobaczy opis patentu, to rysunki wyglądają tak, jakby człowiek pierwotny na ścianie jaskini je namalował.
Może autorzy tego wynalazku odziedziczyli po pra pra pradziadkach faraonów tajemną wiedzę, bo są również i tacy, którzy twierdzą że wielki epiramidy i szpiczaste obeliski były kiedyś wykorzystywane do transportowania energii elektrycznej... przez powietrze w postaci pradów o wielkim napięciu i częstotliwości na ogromne odległości-w to już bardziej byłbym skłonny uwierzyć, bo Tesla też takie eksperymenty prowadził...

Sprawność to wiadomo co jest:

Jeśli z opisu tego urządzenia by wyszło, że komuś udało się wpływać na domeny magnetyczne atomów materiałów (lub otaczającego powietrza ) tam użytych i wykorzystywaliby przy tym ciepło z otoczenia i w wyniku pracy takiego genaratora, np. spadałaby temperatura otoczenia, czyli średnia prędkość cząsteczek jakiegoś gazu (składnika powietrza), to w porządku. Energia cieplna została zamieniona na elektryczną i niech sobie tak będzie...
Nastąpiła zamiana jednedj energii w drugą.

Ale jak Ewy>Ewe to już "pachnie lipą" :D

Może uda mi się przez ten patent przegryźć i rozszyfrować te rysunki z opisu, to się zaprojektuje w 3D taki generator i zrobi animację z przepływającym prądem, bo póki co to mi przypomina pseudo generator Searl'a (SEG) i bardziej "skomplikowane perpetum mobile" niż coś co mogłoby mieć praktyczne zastosowanie do napędu silnika BLDC w EV ;)
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 354
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

eneuro napisał/a:
np. spadałaby temperatura otoczenia, czyli średnia prędkość cząsteczek jakiegoś gazu (składnika powietrza), to w porządku. Energia cieplna została zamieniona na elektryczną i niech sobie tak będzie...

To wbrew podstawowym prawom termodynamiki(chyba druga zasada td). Jednak jak już pisałem cała fizyka to wymysł lobby paliwowego, więc może to ma sens.
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

nanab napisał/a:
To wbrew podstawowym prawom termodynamiki(chyba druga zasada td).

To akurat tylko podałem, aby zobrazować, że aby mówić o sprawności, trzeba znać wartości energii wyjściowej i wejściowej i to jeszcze mając obraz całościowy procesu przemiany energii, a nie na podstawie chwilowych wartości tych wielkości...bo np. energię dostarczaną chwilowo można magazynować w jakiś sposób (np. w polu magnetycznym) i w pewnym momencie chwilowo na wyjściu mieć więcej niż się w danym momencie dostarcza, ale w ostatecznym rozrachunku mniej, bo np. układ się grzeje podczas tych przemian i nasza sprawność jest już <1 w klasycznym "trasformersie" :D

Alternatywne sformułowania drugiej zasady termodynamiki według Wiki nawet nie wykluczają pobrania części energii cieplnej ze zbiornika, jeśli nie będzie to JEDYNY skutek takiego procesu:
"
Druga zasada termodynamiki może być sformułowana na wiele równoważnych sposobów. Wiele z nich nie wymaga odwoływania się do abstrakcyjnych pojęć, takich jak entropia, umożliwiając łatwiejsze zrozumienie fizycznej istoty tego prawa.
....
od Lorda Kelvina:
"Nie jest możliwy proces, którego JEDYNYM skutkiem byłoby pobranie pewnej ilości ciepła ze zbiornika i zamiana go w równoważną ilość pracy"
"
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

Silnik STIRLINGA z prądnicą zamienia energię cieplną (ruchu cząsteczek) na energię elektryczną. Zawsze są dwa zbiorniki lub dwa końce zbiornika różniące się.
Układy zamknięte w realu nie istnieją - o nich mowa w zasadch termodynamiki, bo to tylko teoretycze założenia.
Kiedyś mówili, że nie da się polecieć na MARSA.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Silnik STIRLINGA z prądnicą zamienia energię cieplną (ruchu cząsteczek) na energię elektryczną.

Te różne teorie mają często różne założenia, przy których przestają obowiązywać i tak też jest w przypadku II zasady termodynamiki (za Wiki):
"II zasada termodynamiki odnosi się do układów w stanie równowagi pełnej lub niepełnej i nie ma zastosowania do rozszerzającego się Wszechświata, w którym zmianom ulega np. pole grawitacyjne"


Tak czy inaczej, przeanalizowałem ten patent US 2006/0163971 A1 z 2006-07-27 z początku wątku i... wcale nie ma tam mowy o sprawności >1 (>100%). To tylko wymysł "pseudo badaczy", którzy szukają źródeł energii tam gdzie jej... nie ma prawa być i jej tam nie ma i nie będzie.
Sprawność tego "wynalazku" na pewno będzie mniejsza od 100% i kto wie czy nie mniejsza od transformatora toroidalnego. Pdobnie ten wynalazek ma też rdzeń z ferromagnetyka, tyle że są tam otwory centrycznie wzdłuż promienia, przez które przewleczone jest "wtórne uzwojenie".
Rzekomo nawet cały rdzeń może być owiniety w koło "pierwotnym uzwojeniem" i uwaga najlepsze przed nami :D
Wyobraźmy sobie, że Afrykańczyk zrobił taki generator elektryczności, tyle że jest problem-aby działał generator musi podłaczyć do prądu, aby ten zasilił cewkę w uzwojeniu pierwotnym :D
Więc raczej powinni to nazwać transformator, bo podobnie będzie się grzało to pierwotne uzwojenie i już mają sprawność < 1 ;)
Najlepsze jest to, że w opisie tegowynalazku w punkcie [0036] można wyczytać coś takiego (pod koniec tego paragrafu)-energię wyjściową dostajemy w takim razie z.. energii wejsciowej zasilania cewki tego generatora :D


Oby propagatorzy tego wynalazku tylko nie próbowali tego sprzedawać tubylcom w krajach rozwijających się, jako generatora elektryczności, bo tam oczekują, że jak wleją do generatora byle co (alkohol,bimberek, olej roślinny,tłuszcz zwierzęcy) to da im to prąd i będą wstanie surfować... w internecie :)
A jak nie to wezmą kawałek drewna zapalą, a handlarzy tego wynalazku zjedzą na kolację :D

A z tego poniżej można odnieść wrażenie, jakby się "zużyway" magnesy stałe tam potrzebne do pracy tego urządzenia, więc może jak ktoś będzie kupował nowe neodymy zamiast paliwa i podłaczy to pod... wyjście innego trafo, to może postawić sobie na półce to urządzenie jako zabawkę jak pod wtórne uzwojenie podłączy sobie diody :D


Szkoda nawet czasu na robienie animacji pracy tego urządzenia, czy renderowanie obrazków...
Dobre trafo też wystarczy do podniesienia napięcia prądu przemiennego ;)

Jednym słowem-wynalazcy teraz mają szczęście, że w urzędzie patentowym nie pracuje... Albert Einstein :D

Zresztą, oni nie twierdzą, że to bedzie mieć 1000% sprawność-tylko ktoś się napalił i "dopasował" wyniki testów tego czegoś do tego co zamierzał uzyskac, żeby się lepiej czuć psychicznie :D

BTW: Tylko po to poświęciłem 1-2h na analizę tego czegoś, bo sądziłem, że do levitującego, wirujacego toroidalnego FES to będzie można wykorzystać, ale tam wystarczy mi prawdopodobnie mój wynalazek do generowania prądu i rozpędzania tego FES i zaczynam się zastanawiać, czy może jednak nie opatentować tego, jak by się dało, bo w porównaniu z tym wynalazkiem, przynajmniej ma szansę mieć sprawność >0 no i oczywiście <1 :D
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 354
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Silnik STIRLINGA z prądnicą zamienia energię cieplną (ruchu cząsteczek) na energię elektryczną.

Nieprawda. Silnik stirlinga tak samo jak ogniwo peltiera zamienia wymuszony przepływ energii na prace mechaniczną. Równie dobrze można by stwierdzić, że lodówka pochłania ciepło. Nie. Ona je tylko przemieszcza.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

Własnie, że mam rację, bo napisałem precyzyjnie:
"Silnik STIRLINGA z prądnicą zamienia ..."
a prądnica daje energię tylko elektryczną.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

nanab napisał/a:
Równie dobrze można by stwierdzić, że lodówka pochłania ciepło. Nie. Ona je tylko przemieszcza.

To tylko kwestia definicji.
Tak czy inaczej sprawność i tak jest z tego co pamiętam przy tych przemianach w silnikach w cyklu Carnota:
n=1-T2/T1
a że T2 musi być < T1 to jest <1 i jest OK ;)
Ważne, żeby nie pisać bzdur o jakiś nierealnych sprawnościach >=1 w tym wynalazku tutaj zapodanym, bo to dane wyssane z palca... i w żaden sposób nie potwierdzone... nawet przez autorów wynalazku...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group