ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką baterię wybrać 12s czy 16s
Autor Wiadomość
xhaotic 
początkujący


Dołączył: 18 Mar 2015
Posty: 2
Skąd: Wdc
Wysłany: Śro 18 Mar, 2015   Jaką baterię wybrać 12s czy 16s

Witam wszystkich


Od dwóch lat noszę się z zamiarem budowy ebike. W tym roku postanowiłem wreszcie wcielić moje plany w życie.

Rower to full giant nrs z amortyzatorem marzocchi bomber 130mm.
Silnik wybrałem nine continent pod kasetę.
Jako zasilanie chcę zastosować popularne lipo turnigy 5000 (z racji, że jestem też modelarzem)
Problem mam z wyborem woltażu, ze wstępnych przymiarek wynika, że w ramę uda mi się wpakować albo 4szt aku + sterownik albo 6szt aku i sterownik poza skrzynią.
Przy 4szt mamy 16s1p 5Ah, natomiast przy 6 - 12s2p 10Ah. Dodam, że przy opcji 16s1p koncepcja przewiduje na dłuższe wycieczki dodatkowy akumulator w plecaku i jakiś system łatwej wymiany bez narzędzi.
Czy w ogóle budowa bike na 16s1p ma sens? Obawiam się, że baterie mogą być za bardzo obciążone, co odbije się na żywotności.

Przy okazji mam jeszcze pytanie czy jest na forum ktoś, kto myślał nad stworzeniem jakiegoś komputerka pod ebike od podstaw lub ewentualnie chciałby pomóc w jego tworzeniu? Jak mój rower będzie jeździł będę chciał zrobić coś takiego.
 
 
sietaz 
prezes


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 919
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 18 Mar, 2015   

Miejsca rzeczywiście nie ma dużo w tej ramie. Obciążenie aku zależy jaki weźmiesz sterownik i ile będziesz ciągnąć z niego prądu. Zakładając, że jakis 45A to przy 16s1p będziesz miał w szczycie 9C, a aku ma możliwości na 20C. Na pewno wpłynie to na zmniejszenie ilości cykli ile przeżyje, aczkolwiek to są tylko cztery sztuki aku, które nie kosztują fortuny :wink: . Ja bym zrobił 12s2p jeżeli wejdzie. Wożenie w plecaku jest dobre na pare przejażdżek, potem jest najzwyczajniej w świecie irytujące.

xhaotic napisał/a:
Przy okazji mam jeszcze pytanie czy jest na forum ktoś, kto myślał nad stworzeniem jakiegoś komputerka pod ebike od podstaw lub ewentualnie chciałby pomóc w jego tworzeniu? Jak mój rower będzie jeździł będę chciał zrobić coś takiego.


Nie tylko myślał, ale tworzy - pewnie jeszcze to potrwa. Jeżeli trochę studiowałeś forum to są przeróbki watomierzy hk
_________________
Jeżdżę na: Voyager I


Niech moc będzie z wami
 
 
xhaotic 
początkujący


Dołączył: 18 Mar 2015
Posty: 2
Skąd: Wdc
Wysłany: Sob 21 Mar, 2015   

Z moich obliczeń w acad wynikało, że wejdzie tylko 6 klocków jednak wczoraj robiłem przymiarkę na bryłach i powinno wejść 8szt czyli 16s2p i jeden problem z głowy.

Jakiej grubości przewody stosujecie między baterią a sterownikiem i sterownikiem a silnikiem? Myślałem nad AWG8 lub 10 ale to chyba przegięcie?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 21 Mar, 2015   

Ja zawsze robię (Bateria - BMS - sterownik - silnik):
Prąd do 60A - 12AWG (lub odpowiednik)
Powyżej 60A - 10AWG (lub odpowiednik)
Powyżej 100A - 8AWG (lub odpowiednik)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group