ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w dobrze konfiguracji oraz oszacowania kosztów
Autor Wiadomość
mr2000rr 
początkujący


Dołączył: 02 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: PL
Wysłany: Pon 02 Maj, 2016   Pomoc w dobrze konfiguracji oraz oszacowania kosztów

Na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi ebajkerami :)
Jako kompletny laik w temacie, chciałem prosić o pomoc w uzmysłowieniu mi jakiej konfiguracji potrzebuję oraz jaki byłby koszt całego przedsięwzięcia. Pomijając sam rower mtb 26" ze sztywną ramą, to interesują mnie pozostałe komponenty. Dzięki koledze tus i jego blogu, trochę się dowiedziałem.
Więc czego oczekiwałbym od e-bajka:
-zasięg na wspomaganiu bezwysiłkowym 80-100km
-na najwyższym przełożeniu 3x8/9 fajnie jakby w miarę bezwysiłkowo można było podróżować tempem 40-50km/h, i jeszcze fajniej jeśli dało by się rozpędzić maszynę do 60 a nawet 70km/h czyli takie maksimum
-w miarę fajne przyspieszenie
Ogólnie chciałbym wiedzieć jaki zestaw jest potrzebny do budowy takiego e-bajka oraz szacowany koszt budowy. Jedynie co do akumulatorów to pewnie warto użyć popularne turnigy niż robić samoróbki z demontażowych 18650 itp.
Jazda to głównie jakieś wypady po za miasto, słaby asfalt na "końcach świata", drogi utwardzone, szutry, lekki teren, żadne skakanie , latanie itd. Acha mieszkam w Beskidzie Niskim tak że teren dość urozmaicony, i dużo podjazdów, jeśli to ma znaczenie.
Z góry dzięki za pomoc.
 
 
wookie 
brygadzista
wookie


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Sie 2015
Posty: 247
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pon 02 Maj, 2016   

Jak chcesz jechać ponad 60 kmph to silnik 9C 10x6 i 60V nominalnego napięcia. To jest w zasadzie taki standard. Wiele więcej tutaj nie wykombinujesz, można próbować szybszy silnik na mniejszym napięciu, ale w góry to nie będzie dobre rozwiązanie.
Przyspieszenie będziesz miał fajne przy 45A sterowniku.
Natomiast jeśli chodzi o zasięgi to już sprawa jest bardziej złożona.
Przy Twoich założeniach trzeba dać co najmniej 3 Turnigy równolegle (16s3p), będziesz miał wtedy 15Ah, przy lekkim wspomaganiu przejedziesz spokojnie 80-100 km, ale nie z prędkością 40-50 kmph, ale powiedzmy ok. 30 km/h.
Przy prędkości 40-50 km/h i wspomaganiu po prostej drodze powinieneś ujechać ponad 60 km, choć to jest zależne od wiatru, ukształtowania terenu, opon, masy kierowcy i tego co rozumiesz przez "lekkie wspomaganie". Jak chcesz jeździć dalej z taką prędkością to będziesz potrzebować nie 12 szt. Turnigy, ale 16 lub więcej.
Koszt takiego zestawu też zależy od wielu czynników, niemniej zalecałbym przygotować się na 3500-4000 PLN, żeby trzeba było ciąć kosztów tam gdzie ich ciąć nie wolno...
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Maj, 2016   

mr2000rr napisał/a:
zasięg na wspomaganiu bezwysiłkowym 80-100km

1500Wh-1600Wh powinno Ci starczyć jeżeli jazda bez szaleństw.
Przliczalne to jest na 140 ogniw Li-ion 3500mah - czyli jakieś 7Kg akumulator.
W przypadku turnigy aby mieć taką pojemność to jakieś 20kostek popularnych akumulatorów w hardcase'ach - czyli jakieś 10.5Kg.
mr2000rr napisał/a:
w miarę fajne przyspieszenie

Zwykły sterownik 45A na początek powinien wystarczyć. Akumulatory li-ion i lipo bez problemu dostarczą taki amperaż.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pon 02 Maj, 2016   Re: Pomoc w dobrze konfiguracji oraz oszacowania kosztów

mr2000rr napisał/a:
...Acha mieszkam w Beskidzie Niskim tak że teren dość urozmaicony, i dużo podjazdów, jeśli to ma znaczenie.
Z góry dzięki za pomoc.


Ma i to bardzo duże, obliczenia Warszawiaków :mrgreen: , mnożysz razy dwa :mrgreen:
 
 
tomoaza 
stażysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lip 2015
Posty: 196
Skąd: Użytkownik zbanowany (rozsyłanie spamu)
Wysłany: Śro 04 Maj, 2016   

Witaj.
Koszty własne ( bez roweru, mowa o podzespołach elektrycznych )
Powinny zamknąć się w kwocie 4000 zł - górna granica.
Co do silnika, jeżeli zależy Tobie na prędkości, i zasięgu jaki Podajesz warto rozważyć 10 x 6
instalacja 67 V akumulator 15 lub więcej Ah.
 
 
mr2000rr 
początkujący


Dołączył: 02 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: PL
Wysłany: Pią 06 Maj, 2016   

Okej, dzięki panowie. Tak myślałem że przynajmniej 3tyś zł trzeba mieć + złożyć jakiś sensowny rowerek z w miarę dobrym amorkiem i hamulcami za 2tyś. Na razie jestem w trakcie robienia innego projektu, tak że e-bike musi trochę poczekać. Ale ja tu jeszcze wrócę :twisted:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group