ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Manetka, dziwne napięcia, duży martwy zakres obrotu...
Autor Wiadomość
MarkooMM 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2015
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 19 Mar, 2016   Manetka, dziwne napięcia, duży martwy zakres obrotu...

Witam,

Chyba nikt tutaj nie miał takiej przypadłości, przynajmniej nie znalazłem...

Napięcie na manetce( z Nexuna, pełna, sterownik też, GT500) Przewody:

Czerwony - Czarny = 4,2 V
Sygnał (po stronie Ster. zielony, po str. manetki Biały)
Zmiana 0,8Vdo 3,4V, więcej nie rośnie?
Silnik rusza dopiero od napięcia około 1,5V (dużo martwego obrotu manetki)

Po wypięciu manetki, Napięcie prawidłowe 5V
Zastępując ja potencjometrem (47kOm nie liniowy, tylko taki znalazłem)
Napięcie zasilania 5V
Sygnał od 0V do prawie 5V Czyli prawidłowo,
A jednak silnik rusza dopiero od 1,5V i jakoś chyba nie uzyskuje pełnej prędkości.

Testy robione na 3 Aku. żelowych (napięcia mierzone też przy 48V ale tylko z podpiętą manetką) koło w powietrzu. Przewody raczej nie pomylone, wypięte wszystko, tylko stacyjka, silnik, halotrony, bateria i manetka.

Uszkodzona manetka, sprawny sterownik, to dlaczego na potencjometrze rusza dopiero od 1,5V?

Uszkodzony Sterownik, sprawna manetka, to dlaczego napięcie wraca do 5V (po odpięciu manetki) z potencjometrem?

Zarówno z potencjometrem jak i z manetką, rusza dopiero od 3,5V? (EDIT oczywiście 1,5V chciałem napisać)


Co o powyższym myślicie? jakieś sugestie pomysły co nie tak?

Pozdr. Markoo
Ostatnio zmieniony przez MarkooMM Sob 19 Mar, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Sob 19 Mar, 2016   

Jak dla mnie to uszk. sterownik albo coś przestawione jeśli rzeczywiście jest żle.
Piszesz trochę sprzecznie:
MarkooMM napisał/a:
A jednak silnik rusza dopiero od 1,5V i jakoś chyba nie uzyskuje pełnej prędkości.

MarkooMM napisał/a:
Zarówno z potencjometrem jak i z manetką, rusza dopiero od 3,5V?
 
 
MarkooMM 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2015
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Hmm,
Po konsultacjach, wychodzi że tak mają i inne sterowniki tego typu, trochę to lekko denerwujące, mam na myśli duży martwy ruch manetki. Niemniej, może to być celowe takie przesunięcie, by przypadkiem samo nie ruszało.
Jak się nie przyzwyczaję, (a już mi coraz lepiej idzie operowanie, mam na myśli gęsty ruch miejski) to pogrzebię w manetce...

Informacyjnie,
Sama manetka zasilona równym 5V podaje na wyjściu, od 0,8 do 4,2 pobór prądu jakieś znikome mA...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Masz prawdopodobnie spięty ogranicznik szybkości. Poszukaj tego kabelka i go rozetnij, albo rozepnij.
 
 
MarkooMM 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2015
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

To było przetestowane w każdej konfiguracji.

Nie ma ogranicznika, w tym modelu, a bez znaczenia jest ustawienie prędkości V1 V2 V3, na zakres ruchu manetki, na prędkość maksymalna ma.
 
 
umbur 
prezes


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 581
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Może manetka była naprawiana przez kogoś i dał innego halla, albo jest po prostu uszkodzony? Spróbuj podmienić manetkę.
 
 
MarkooMM 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2015
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Robiłem testy, na potencjometrze efekt taki sam (mam zapewnienie że prędkości maksymalne są prawidłowe)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Sprawdziłem na kilku egzemplarzach tego samego modelu i zachowanie jest takie samo.
Więc raczej nie ma żadnej usterki, a raczej zamierzony ficzer.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Możesz zrobić taki myk, że do minusa manetki (czarny) i czarnego do sterownika podpinasz w kierunku przewodzenia dwie diody prostownicze, które podniosą ci napięcie minimalne o te 1,4V. Wtedy, gdy ruszysz manetką, koło powinno zacząć się kręcić od początku obrotu manetki.
 
 
pajczer 
początkujący


Dołączył: 03 Paź 2015
Posty: 14
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 01 Maj, 2016   

i jak tam MarkooMM poradziłeś sobie ? ja bardziej piszę w kontekście napięcia jakie wychodzi z manetki. Mam tak, że u mnie max to też około 3.5 V i nie uzyskuję pełnej prędkości. dodatkowo wyprowadziłem sobie na przycisk 5V i jak zrobię zworę na sztywno do sterownika bez manetki to dopiero mam power taki jak powinien być..
 
 
MarkooMM 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2015
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 09 Maj, 2016   

pajczer napisał/a:
max to też około 3.5 V i nie uzyskuję pełnej prędkości
Hmm może kiedyś przetestuję, podanie pełnych 5V... prędkość jaką osiągam to coś około 43...46 km/h przy naładowanej baterii do 58V. Czyli wg tabelki ze strony Nexuna to trochę mało....
Jenak na razie nie kombinuję tylko eksploatuję.

Jest jeszcze inna dziwna przypadłość, raz stwierdzona (opiszę może komuś się przyda) przy napięciu poniżej jakiś 45 42 V. Tak jakby sygnał Brake-Hi i wychylona manetka nie odcinała napędu, powodując takie burczenie coś jakby transformator z luźnym rdzeniem, przy wyższym napięciu jest pod tym względem prawidłowo, ot takie zjawisko którego chyba nie powinno być....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group