ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik gt-1500W rozłącza się
Autor Wiadomość
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   Sterownik gt-1500W rozłącza się

Witam, przeglądam forum od jakiegoś czasu jednak dopiero teraz zaczynam coś działać w kierunku budowy własnego pojazdu. Potrzebuję pomocy.
Posiadam silnik bez czujników Halla oraz sterownik GT-1500W. Podpinam silnik sterownik i baterię (48V), włączam samonaukę, silnik rozkręca się następnie zwalnia i obraca się ze stałą prędkością, bez zacinania, płynnie - uznaję, że samonauka przebiegła pozytywnie. Rozłączam przewody od samonauki. Teraz występuje mój problem. Jako manetkę użyłem potencjometr liniowy 2,2 kOhm (testowałem też z potencjometrem 10kOhm). W zależności od wychylenia potencjometru silnik zaczyna się rozkręcać gwałtownie lub powoli jednak po chwili sterownik odłącza silnik. Po ponownym rozłączeniu i załączeniu stacyjki następuje rozkręcenie silnika i po chwili sterownik go rozłącza. Nie wiem gdzie leży problem ? Czy po stronie potencjometru? Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Mateusz
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Zmierz jakie napięcie wychodzi z potencjometru do sterownika. Sprawdź czy bateria ma więcej niż 41Volt bo jeżeli jest rozładowana to sterownik będzie odcinał.
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Bateria naładowana ma ok 50V. Podłączony mam multimetr pod baterie i przy rozruchu silnika spadek napięcia jest ok 2V więc napięcie oscyluje w okolicy 48V.
Potencjometr mam podłączony w taki sposób: dwa skrajne wyjścia potencjometru pod +5V i gnd, środkowe wyjście pod przewód sygnałowy sterownika (zielony). Napięcie wyjściowe z potencjometru sprawdze. Mierzyć między sygnałowym a masą czy między sygnałowym a +5V?
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Wywal GND z potencjometru, powinno pomóc ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Wywalenie GND z potencjometru nie pomogło. Napięcie między +5V a środkowym przewodem (zielonym) w zależności od dobranego potencjometru jest w zakresie 0V - 3V. Cały czas jest tak, że silnik zaczyna się rozpędzać (jak szybko to zależy od pozycji potencjometru) i po chwili sterownik odłącza silnik.
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Sprawa rozwiązana. Na akumulatorze był znaczny spadek napięcie poniżej 41V wiec sterownik odcinał silnik. Miernik podłączony pod baterie nie nadążał z pomiarem i ciężko było to zauważyć. Potencjometr działa prawidłowo bez podłączonego GND tak jak bloodyopel pisał :mrgreen: Dzięki za pomoc
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Fajnie że działa, ale z baterią coś niedobrego się dzieje że ma taki duży spadek przy obciążeniu, sprawdź to (chyba że to jakiś zajechany, testowy klocek ;) )
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Do testów używam akumulatory żelowe od ups 12V 7.2 Ah nawet w konfiguracji 4s4p sterownik odcina silnik. Dopiero przy konfiguracji 60V (5s1p) silnik działa poprawnie. To narazie jest w ramach edukacji, kolejnym celem jest dodanie czujników Halla do silnika :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group