ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa pojazdu z ładowaniem słonecznym SOLAR POWER
Autor Wiadomość
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Wrz, 2014   

tas napisał/a:
edit: MARCIN mnie ubiegł :)

Czuwam :mrgreen: .
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Wrz, 2014   

Pobór prądu z akumulatora nie jest prądem silnika. Dla przykładu, silnik zasilany z 40V osiaga 40 km/h i pobiera wówczas z aku 20A, to przy prędkości 10 km/h i prądzie z aku 10A prąd silnika to 40A. Straty to I²×R to mamy 400R i 1600R, czyli 4 razy więcej stąd większe grzanie silnika. Mniejsze koło, to mniejsze prądy i straty.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Wrz, 2014   

Na razie pozostanę przy tym co jest. Może nie jest idealnie, ale nie muszę ręką sprawdzać temperatury obudowy. Pomysły na chłodzenie dodatkowe silnika? Poza wiatrakami pomyślałem o wycięciu koła z blachy aluminiowej i przykręcenie takich dwóch z obu stron silnika do dekli. Coś jakby hamulce tarczowe. Zawsze jakaś większa powierzchnia chłodzenia i nie wymaga specjalnych przeróbek. Można takie kółko ponacinać promieniście i pozaginać między szprychy, co zwiększy skuteczność chłodzenia, gdy koło się kręci.
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 10 Wrz, 2014   

Poprawianie fabryki zwykle kosztuje więcej nie produkt. Jeśli kupujemy samochód ze słabym silnikiem i chcemy podnieść moc silnika, to jest to stosunkowo nieopłacalne - lepiej kupić fabryczny samochód z nieco większym silnikiem, który spełnia wymagania odnośnie mocy bez przeróbek. Podobnie w Twoim przypadku. Narobisz się przy tym silniku, zużyjesz pewne środki, a ostatecznie okaże się, że i tak musisz kupić większy.
Problem chłodzenia hubów to ich pięta achillesowa. Chcesz zrobić radiator i przykręcić do obudowy. Ale przecież elementy wydzielające ciepło nie są rozmieszczone na obudowie. Na wirniku umieszczone są tylko magnesy, które nie generują ciepła. Musiałbyś przykręcić radiator do wirnika, wtedy poprawiłoby się chłodzenie uzwojeń.
Albo zalejesz silnik olejem albo szkoda się męczyć. Najgorszym pomysłem będzie wykonanie otworów w pokrywach i montaż wentylatorów tak, aby przepływające powietrze omywało uzwojenia.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Wrz, 2014   

Faktem jest, że dekle są gorące. Zwiększenie powierzchni chłodzenia schłodzi cały silnik.
Przy okazji różnych udoskonaleń, z braku czegoś lepszego do robienia, założyłem radio do mojego rowerka. Leżało bezczynnie, to teraz niech trochę umili długie wycieczki ;)



Dwa małe głośniczki wcisnąłem na dole między koszykiem a obudową kierownicy.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 10 Wrz, 2014   

Uważaj, czarny kot przebiegł ci drogę :mrgreen:
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 10 Wrz, 2014   

Adam Wysokiński napisał/a:
Uważaj, czarny kot przebiegł ci drogę :mrgreen:

Wygląda jak pies :razz: .
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 10 Wrz, 2014   

Co z tą podłogą? Bo jak oglądam ewolucję tego pojazdu, to może brodzik. Mam taki prysznic ogrodowy :grin:
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Wrz, 2014   





Jako, że mam nowego domownika, to musiałem zamontować coś do wożenia pieseła na grzybki ;) Jeździ ze mną grzecznie, a jak się zmęczy, to śpi w koszyka w czasie jazd za grzybami ;) Bardzo to polubił ;)
Z podłogą na razie się wstrzymuję, choć tylne akumulatory zamocowałem tak, że gdybym coś tam kładł, to są poniżej poziomu ewentualnej podłogi.
Przy okazji zakładania radia musiałem wymienić przetwornicę dc/dc na taką, która daje mi 12V do radia i 5V do GPS.
Została mi więc malutka przetwornica z 48V na 5V 3A i 2x 16V + -, czyli, w sumie 32V z zerem po środku o prądzie 0,3A.
Może ktoś potrzebuje?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Czw 11 Wrz, 2014   

Oj tam, pies czy kot. Ważne, że czarny i trzeba zachować szczególną ostrożność. :grin:
Swoją drogą to biedaka musi strasznie trząść w tym koszyku
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Wrz, 2014   

Mniej, niż mnie. Jest po środku pojazdu, a koszyczek jest wyłożony gąbką :)
Chyba za mocno go nie trzęsie, skoro śpi mu się tam całkiem dobrze ;)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 01 Lis, 2014   

Łatwiej jest zbudować pojazd takowy na szynach, bo opory toczenia są kilka razy mniejsze niż opon na asfalcie, a do tego długi pojazd ma mniejsze opory powietrza:
http://www.youtube.com/watch?v=__bikqRuzN4
i fajnie jeżdżą na darmowej energii.
Można dać rower jednoślad na jedną szynę i z boku koło jako podpórkę na drugą szynę, lepsze niż drezyna.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 02 Lis, 2014   

Niestety, ale w moje miejscówki grzybowe w lesie, jeszcze nie dociągnięto torów ;)
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 02 Lis, 2014   

Tak ludzie od dawna narzekają, że np. nie ma sklepu w dzielnicy, a załóż sobie sklep i zarabiaj, żeby ludzie nie musieli jechać daleko do hipermarketu z żarciem pełnym chemii szkodliwej.
Ułóż sobie tory, załatw zmianę ustaw o wspólnym korzystaniu doraźnym z torów (jak z szosy), albo wybierz dobrych ludzi myślących po nowoczesnemu itp..
Oczywiście najpierw trzeba samemu przestać eksploatować te okropne spalinowce.
A na takich torach można się poruszać takim solarem na darmową energię bez trucia siebie i swoich bliźnich.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 02 Lis, 2014   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
..
http://www.youtube.com/watch?v=__bikqRuzN4
i fajnie jeżdżą na darmowej energii.

Niestety fajne kalifornijskie lub inne z racji pogody, słoneczka pomysły, nie mają szans w tej części Europy.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group