ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mały problem z rowerem elektrycznym
Autor Wiadomość
minek 
początkujący


Dołączył: 17 Maj 2014
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   Mały problem z rowerem elektrycznym

Witam.
Mam mały problem z moim rowerem elektrycznym (Pedelec 24V). Jak wszyscy wiemy baterie w rowerach dość często ulegają zużyciu.
Załatwiłem więc mojemu alternatywne źródło zasilania (2 x akumulator 12V 18Ah). Po próbach na sucho (z prowizorycznymi przewodami) wszystko działało prawidłowo, więc wziąłem się za tworzenie instalacji na poważnie, wszystko poszło świetnie poza jednym niedopatrzeniem... jak się później okazało na samym końcu pomyliłem bieguny... Po uruchonieniu włącznika który zainstalowałem poszedł charakterystyczny dymek...

Wszystko rozłączyłem i poszukiwałem usterki. Z zawodu elektrykiem nie jestem wiec utknąłem... Podejrzewam bezpiecznik (o ile tam takowy się znajduje?). Wydaje mi się że uszkodzenie jest na samym dole obrazka (przy sybolu RL). I pytanie teraz do was, co teraz? Czy mogło się uszkodzić coś jeszcze? czy moje podejrzenia są słuszne?

https://www.dropbox.com/s...rRCHRja7O_OqcWa
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

Jesli poszedl dymek to raczej bezpiecznik nie zadzialal. To wyglada na uszkodzony kondensator elektrolityczny. Obawiam sie ze nie tylko...
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

Pomarszczone przewody czyli duże prądy szły. Wymieniłbym wszystkie grube przewody, tranzystory mocy, elektrolity i zwęglone elementy. Niestety z tego zdjęcia nie jestem w stanie zobaczyć co to konkretnie jest. Dodatkowo sprawdź ścieżki prądowe czy są całe.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

Taniej wyjdzie nowy kontroler ?
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
Ostatnio zmieniony przez WojtekErnest Sob 17 Maj, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
minek 
początkujący


Dołączył: 17 Maj 2014
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

No to widzę że grubsza sprawa... Gdzie mógłbym dostać taki kondensator? Lub gdzie i za ile kupić cały układ scalony?
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

Wyszukaj "kondensator elektrolityczny (pojemność) (napięcie).
 
 
JeromeBaldino 
młodzik
JeromeBaldino



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Kwi 2014
Posty: 73
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

Na zdjęciu widać rozwalony kondensator (to duże czarne), na dole wygląda na spalony rezystor shunt, dodatkowo wygląda na sporą wilgoć przy tranzystorach, jezeli nie używałeś manetki to chyba powinny ocaleć. Ja bym radził nowy kontroler.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

Ten kondensator bardzo się rozsypał po elementach od strony pęknięcie. Może być problem, trzeba by go dobrze wymyć przed następnymi próbami z podłączeniem napięcia.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Sob 17 Maj, 2014   

Widać przepalony rezystor pomiarowy i wybuchł kondensator ale to raczej najmniejszy problem. Naprawiam różne sprzęty ze 20 lat i raczej stawiam na śmietnik. Scalak to procesor i trzeba mieć jeszcze wsad. Zasilanie procka pewnie leży. Fety pewnie są zwarte, może wszystkie. A mierzenie elementów smd, których jest tam sporo to kupa roboty. Taki sterownik to stoparę złotych a czas poświęcony na nieskuteczną naprawę można spożytkować lepiej :smile:
 
 
minek 
początkujący


Dołączył: 17 Maj 2014
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

Okej, to gdzie dostane nowy kontroler?

I kolejne pytanie, czy całość pójdzie na dwóch takich akumulatorach?
http://allegro.pl/akumula...4165569873.html

Wg. moich wstępnych testów wszystko działało prawidłowo, nie próbowałem tylko pod obciążeniem swojej wagi :D
Potrzebuje dosłownie przejechać 3 km do pracy, i z niej wrócić.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

http://magma.sklep.pl/pro...o-24V-350W.html

Takie akumulatory przy zasięgu parę kilometrów to bez sensu, będziesz tylko wozić ołów. Ja bym dał 7-10 Ah
 
 
minek 
początkujący


Dołączył: 17 Maj 2014
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

Próbowałem z zestawem 4 takich http://www.sklepdrogowypl...20130709-084445

brakowało jednak mocy...
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

Podejżewam, że te baterie nie dają odpowiedniego prądu i to dlatego. Jak dasz aku ołowiowy to nawet marny da większy prąd. A dużo lepszym pomysłem, to dać ze 2 pakiety li-po.
 
 
minek 
początkujący


Dołączył: 17 Maj 2014
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: Śro 28 Maj, 2014   

Okeej, gadalem ze znajomym elektromechanikiem. Mowił że podejmie się naprawy tylko potrzebowałby dokładniejszą specyfikacje elementu który u mnie nie istnieje :lol: (Symbol RL. ) Ewentualnie jakis schemat całego układu.

Pomożecie?
 
 
minek 
początkujący


Dołączył: 17 Maj 2014
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

Nikt nie pomoże?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group