ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bateria Li-Ion 22,5Ah 37V [9,5 x 10 x 26 cm]
Autor Wiadomość
Rafał 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Gru 2013
Posty: 290
Skąd: wawa
Wysłany: Pon 19 Maj, 2014   

3500 cykli to pakiet kupuje sie raz na cale zycie. nawet niech 2000 cykli wytrzymaja do 75% pojemnosci to daje to przy:
zasiegu 40km
100 cylkach na rok
4000km rocznie
czyli służa 20 lat przez 80 000km
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 19 Maj, 2014   

Cena jest wysoka, ale jeżeli faktycznie wytrzymają te 2000-3000 cykli i 10lat, to według mnie warto taki pakiet sobie poskładać na takich ogniwach.. Dobrze żeby się ktoś wypowiedział kto zrobi kilkaset cykli przy większych prądach rozładowania(2-3c). Czy te ogniwa dalej pracują jak z fabryki :) ?
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Wto 20 Maj, 2014   

Cena nie jest wysoka, jeśli weźmie się pod uwagę pojemnosć (22Ah). Wystarczy podzielić przez 2 (11Ah) i porównać do ceny 10Ah LiFePo4 Headway (któe jest cięższe i większe i ma nieco gorsze parametry).
 
 
beazee 
młodzik
ev bullitt


Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lut 2014
Posty: 95
Skąd: Irlandia
Wysłany: Czw 22 Maj, 2014   

Aż sie zastanawiam czy sobie tego nie sprawić, powinien wtedy starczyć na 100km przebiegu (36V 22Ah (800Wh) @ 7Wh/km)

http://bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=49124
http://www.bto.pl/B2CProd..._artykulu=44547
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Czw 22 Maj, 2014   

Beazee
Własnie taką ładowarkę mam.
jest fajna. Ładuje w przeliczeniu: energia do przejechania 9-10km/ 1 godzinę.
Wada: ma wentylator - który jest głośny. Na dłuższą metę jest uciążliwy (dźwięk). Wentylator działa tylko jak trwa ładowanie. gdy się skończy - jest cisza jak makiem zasiał.
Mnie ta ładowarka pasuje, ładuje szybko i bezpiecznie.
Proces ładowania przebiega najpierw metodą CC, potem CV - wtedy prąd spada i ładowarka filnalnie przełącza się w bezpieczny tryb podtrzymania.

Dokładnie taki pakiet mam jak na zdjęciu.
Identyczny, jak na razie jestem bardzo zadowolony, przejechane 400km.
Zasięg - około 55km przy jeździe bez wspomagania po asfalcie z silnikiem 750W.
 
 
tumich 
brygadzista



Dołączył: 16 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: małopolska
Wysłany: Nie 25 Maj, 2014   

Zastanawiam się właśnie nad tymi ogniwami. Aczkolwiek trochę to mało prawdopodobne, że aż tyle cykli wytrzymają. Gdyby tak było to by nie dawali jedynie 6 miesięcy gwarancji. W sumie za połowe ceny tych akusów można mieć 2Ah mniej czyli 20Ah z wagą 5kg czyli nie wiele więcej ale za ok. 1tyś czyli ponad 2x taniej, ale producent deklaruje 800 cykli, nowy np. tu http://www.bmsbattery.com...ttery-pack.html
Mam już mętlik w głowie i sam nie wiem które wybrać :D
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Nie 25 Maj, 2014   

Żeby to sprawdzić (mowa o pakiecie) - musiałbyś wepchnąć w niego 2MW energii i poświęcić rok na testowanie pakietu. Wątpie że którykolwiek producent pakietów to weryfikuje w takim stopniu. No chyba że testują pojedyncze cele - choć w to tez nie wierzę. Za dużo cell w ofercie i za dużo musieliby zainwestować w sprzęt do testowania.

800 cykli deklarowane dla tej baterii z BMSBattery a 3000 dla tej z BTO.
1. Założmy że bateria wytrzyma połowę - masz wtedy 400 cykli vs 1500.
2. Serwis - tutaj masz Polska 6 mcy albo USA (chyba nie odeślesz do Stanów, bo spore koszty).

Taka ciekawostka.
Wczoraj miałem test długodystansowy, podczas przejazdu kilkudziesięciu km wattmeter wyświetlił mi zanim bateria padła - 910Wh (a nie przy zadeklarowanych przez BTO 794Wh).
Muszę to w któryś dzień powtórzyć, wtedy to może się da zweryfikować.
Na razie można potraktować to jako ciekawostkę.
 
 
tumich 
brygadzista



Dołączył: 16 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: małopolska
Wysłany: Pon 26 Maj, 2014   

Może masz rację, ale cena jednak i tak wysoka. Nie lepiej coś na LiPO? Chyba, że się dobra oferta trafi taka jak tu na ebay tylko, że sprzedawca chyba nie wysyła do PL, ale można zapytać 88 sztuk nowych tych swingów 4400mAh za 500$ http://www.ebay.com/itm/8...224499#shpCntId
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Pon 26 Maj, 2014   

To, czy cena wysoka, czy nie - okaze się dopiero jak pojeździsz sporo z pakietem.
Przykład?
Kupiłem LiFePO4 za 1250zł parę lat temu, przejeździłem 12 500 km nigdy nie przekraczając 2C (średnio brałem z nich 1,3C), ładując 0,2C i obecnie pakiet stracił 40% pojemności. No i raz był u gościa który mi go sprzedał z reklamacją. Kolega kupił identyczny pakiet i mu 2x ładowarka siadła (2A 42V) i raz była naprawiona z wielką łaską w ramach gwarancji.
Pakiet składał gościu z Allegro, niby obcykany w temacie, ale chyba nie do końca. Podejrzewam że nie miał profesjonalnego sprzętu do wyrównania całego pakietu i chyba złożył mi go z ogniw z różnych partii (ów gość nie udziela się na naszym forum - żeby było jasne, jak chcesz to ci wyślę jego aukcję na priva).
Zlecając firmie możesz liczyć na to że go porządnie złożą, bo za to odpowiadają. Sprawdzą ogniwa, wyselekcjonują odpowiednie, wyrównają i pozgrzewają. Do tego jeśli mają doświadczenie to są szanse że będziesz zadowolony.
Im większy pakiet, tym dłuższa żywotność, rzadsze ładowanie, mniejsze prądy na jedno ogniwo, mniejsze grzanie, itd.
Może się trochę mądrze, ale wszystko się okaże po 100-200 ładowaniach, co w ty przypadku u mnie będzie oznaczało 4000-8000km (w przypadku poprzedniego pakietu to by było po 1300-2600 km).
:) Poprzedni pakiet chodził 800 ładowań (12 500km), obecny jeśli pochodzi tyle samo to będzie 28 000 km.
pozdro.
 
 
linia1 
początkujący


Wiek: 73
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 14 Cze, 2014   

Witam ;)


takie pytanie laika
czym się różnią te akumulatory ?
http://www.bto.pl/B2CProd...177de7f09a65f9c


http://www.bto.pl/B2CProd...8e1355e1c36fbcf


oczywiście widzę cena i kolor ale opisy sa te same ?
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Sob 14 Cze, 2014   

Prądem ładowania się różnią - SWINGI są lepsze niż te niebieskie SONATA.
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Sob 14 Cze, 2014   

Dokładnie tak.
Jak na razie na Swingach zrobiłem 800km. Obiecałem mały pomiar pojemności po 1 000 km, więc to już niedługo.
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Nie 06 Lip, 2014   

Wynik testu po 1000km.
pojemność = 20,6Ah
Wyssana energia = 770Wh

ostatnio (przy 500km) było trochę więcej.
Pomiar był robiony na rowerze, z miernikiem Turnigy Watt Meter.
Przejechane 55km.
Podejrzewam, że trzebya by było to zmierzyć w jakichś bardziej ustalonych warunkach, wtedy byłoby co porównywać.

U odcięcia = 30V.
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 06 Lip, 2014   

Jak jest z ładowaniem? Da się te ogniwa (realnie) ładować prądem 0.5c? Mam na myśli prąd średni z całego (czy też większości ładowania). Czy też jest tak, że owszem 0.5c ale dość szybko osiągają max napięcie i prąd spada? Pytam, bo dla mnie istotne jest dość szybkie ładowanie. Pawieł masz w tym pakiecie (rozumiem że masz tam bms) wypuszczone extra złącza balansera? Celem np pomiaru kontrolnego poszczególnych cel?
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Pon 07 Lip, 2014   

Tego tak na prawdę nie sprawdzałem.
Pewnie i by się dały, tylko mam wrażenie że dosyć długo trwa proces ładowania CV.
Innymi słowy szybko dochodzą do pełnego napięcia.
Jak szybko, trudno to ocenić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group