ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Materiał do budowy przyczepki i różne kwestie z tym związane
Autor Wiadomość
wapn 
początkujący


Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 20
Skąd: L-wo
  Wysłany: Pon 07 Lip, 2014   Materiał do budowy przyczepki i różne kwestie z tym związane

Witam,

Pierwszy post na forum zacznę od pytania o konstrukcje przyczepki napędzanej silnikiem. Chodzi mi taka konstrukcja po głowie już długo. W założeniu chcę aby silnik wspomagał moją jazdę od około 17km/h do 35-40 km/h.(Jaki to będzie silnik o tym może później). Zakładam, że przyczepa może być w przyszłości rozbudowana np. o możliwość zamontowania sakw. Decyduje się na przyczepę, bo chcę móc wspomagać się na różnych rowerach i czasami pojeździć bez niej. W pierwszym etapie chciałbym skupić się na poniższych kwestiach:

1. Czy budowa takiej przyczepy z starych prętów zbrojeniowych to dobry pomysł?

2. W jaki sposób powinienem łączyć owe pręty. Na razie nie mam możliwości zespawania ich i myślałem nad odpowiednim pocięciem i poskręcaniem śrubami. Co będzie lepsze?

3. Jakiego rozmiaru koło zastosować? Wyczytałem, że im mniejsze, tym lepiej, ALE będę używać przyczepy także na drogach "polnych". Co myślicie o rozmiarze 24' (bo takie właśnie posiadam). Czy może 24' to zdecydowanie za duże?

4. Co będzie ze stabilnością przyczepy gdy zastosuję jedno koło w przyczepie? (najczęściej spotykam dwa koła). Czy przyczepa zawsze idzie śladem tylnego koła w takim wypadku? Są problemy na wolniejszych zakrętach (np. z przechylaniem się) ?

Jeśli ktoś ma wiedzę lub chęci albo jedno i drugie to proszę, napiszcie co sądzicie na te tematy.

Z góry dziękuje.
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 07 Lip, 2014   

Na pierwsze dwa pytania odpowiem, że nie jest to dobry pomysł. Stal jest ciężka, a pręty zbrojeniowe grube - raczej za grube do przyczepki rowerowej.
Pręty o przekroju okrągłym lub zbliżonym do okrągłego najlepiej spawać, ew. lutować. Nie wiem, jak można takie coś poskręcać. Poza tym dochodzi kwestia sztywności - spaw jest sztywniejszy niż połączenie skręcane.
Jako materiał konstrukcyjny wybrałbym aluminium, a na zabudowę pewnie laminat szklano-epoksydowy albo inne tworzywa sztuczne.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Lip, 2014   

Temat nie nowy. Takie rozwiązania trafiły nawet na allegro ;)
http://allegro.pl/elektry...4400252359.html
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 08 Lip, 2014   

Najprostrzy sposób przyczepka z widełek przednich i huba. Możesz na to przymocowac bagażnik i sakwy.
Trochę trudniej jest z silnikiem zewnętrznym, ale za to nie trzeba sterownika.


Sam zgromadziłem części ale jak miałbym najpierw rower wyciągać z piwnicy, a potem jeszcze przyczepkę, montować to pod blokiem z mnóstwem gapiów to zrezygnowałem na razie.
Ostatnio zmieniony przez mmoto Wto 08 Lip, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wapn 
początkujący


Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 20
Skąd: L-wo
Wysłany: Wto 08 Lip, 2014   

No właśnie takich przyczep jest najwięcej i mają one dwie duże wady dla mnie.
1. Brak kompatybilności z sakwami na bagażniku tylnego koła.
2. Małe kółka nie są efektywne na drogi terenowe (polne).

Nie za bardzo podoba mi się również miejsce mocowania. Wolałbym mocowanie na rurę siodełka. Może jakieś jeszcze pomysły?

P.S:
Pisząc ten post nie zauważyłem co napisał mmoto. Generalnie właśnie o takiej koncepcji myślałem. Tylko co nada się na zrobienie pręta łączącego widełki z rurką od siodełka?
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 08 Lip, 2014   

Są takie rury (dyszle) do podłączania rowerka dziecięcego, wszystko by tam juz było.
Pewnie niewielkie przeróbki i wyszłoby estetycznie: dyszel - widełki - hub.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 27 Lis, 2014   

A może nie przyczepka ale PRZYCZEPA ? Rowery na ogół już mamy, może to czas na budowę przyczepki :-)
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group