ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Usunięcie blokady szybkości w rowerze REX
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Lis, 2014   Usunięcie blokady szybkości w rowerze REX

Te rowerki tak mają, że jak osiągną prędkość około 24 km/h odcinają silnik.
Do samego silnika dochodzi typowo 8 przewodów. Żadnych innych złączek, poza typowymi nie ma. Jak sądzicie, w jaki sposób kontroler wykrywa szybkość i jak to ominąć?
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 06 Lis, 2014   

Kontroler zczytuje prędkość przez zliczanie częstotliwości impulsów z czujników halla. Raczej nie ominiesz tego bo kontroler potrzebuje informacje o ustawieniu silnika w czasie rzeczywistym, najprościej wymienić kontroler.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Lis, 2014   

Może da się gdzieś przeciąć ścieżkę, która zlicza te impulsy, o ile tak jest w rzeczywistości. Bo chyba jest to rozdzielone od typowego układu sterowania.
Musi też gdzieś odcinać napięcie czegoś, nie wiem czego, że wyłącza silnik.
Jeszcze zmierzę napięcie na manetce, może tu wyłącza napęd? Gdzieś jest coś wyłączane i może da się to zewrzeć na stałe. Jakaś nóżka na scalaku, czy coś w tym stylu.
Wolną chwilą sprawdzę model kontrolera, może coś w sieci się znajdzie.
Bo zaczęło mnie wkurzać to wyłączanie silnika. Czuję, że poleciał by szybciej, a tu blokada ;)
 
 
Owen27 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2014
Posty: 38
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 06 Lis, 2014   

Raczej procesor podczas normalnego sterowania oblicza prędkość, a odcina zasilanie przez niewysterowanie tranzystorów.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Lis, 2014   

Raczej stawiał bym na odcięcie zasilania od driverów, lub w inny sposób. Wątpię, by układ przestawał sterować tranzystorami, bo to bardzo komplikowało by układ. Musi się to odbywać przez podanie, lub zanik napięcia na którymś elemencie sterownika. I trzeba znaleźć taki punkt i podać odpowiedni potencjał na stałe.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 06 Lis, 2014   

Niestety ale wszystkie czujniki halla są bezporednio (przez rezystory) podłączone do mikrokontrolera który w programie zlicza te impulsy i ustala prędkość silnika. Powyżej zaprogramowanej prędkości przestaje sterować driverami więc oprócz zmiany softu nic tu nie zdziałasz.
No chyba że gdzieś na płytce jest jakaś zwora która po usunięciu zmienia prace programu i nie załącza tej głupiej blokady..
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Lis, 2014   

No nic. Trzeba będzie rozbebeszyć kontroler i popatrzeć na płytkę. Trochę kłopotliwe będą pomiary przy odkręconych tranzystorach mocy. Wydaje mi się, że jednak gra warta świeczki ;)
Przypomniała mi się naprawa jednego z moich pierwszych magnetowidów - Mitsubishi. Nie działało kasowanie i doszedłem, że nie działa jakiś 80-cio nóżkowy scalak. Po dogłębniejszym rozgryzaniu tematu, zastąpiłem go zwykłym tranzystorem p-n-p i kasowanie zaczęło działać :)
Może i tu coś da się w prosty sposób zrobić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group