ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Nie 08 Gru, 2013
Zwiększenie zasięgu
Autor Wiadomość
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 09 Paź, 2013   

r2d2 napisał/a:
zeeltom napisał/a:
Teraz dopiero to odkryłeś?
Niczego nie odkryłem (od odkryć to Ty tu jesteś miszczu :P ), po prostu zdumiała mnie skala tego zjawiska (wcześniej dętki dobrze trzymały) dlatego zastanawiam się czy nie warto poświęcic te dodatkowe 1kg wagi na pełne kólka (u mnie to x4) i mieć problem z głowy, bo to lepsze wyjście niż przeciążanie silników lub dopompowywanie opon przed każdym wyjazdem. Taka sytuacja ;)

Grzebałem w necie w poszukiwaniu takiej pianki jaka była w tamtych kółkach ale na razie lipa, mogę się mylić ale wydaje mi się że musiała być tam 'wtryśnięta' bo kółko miało 'wentyl', a rant wewnątrz opony był zabezpieczony stalową obręczą, ciężko to było rozebrać (stąd wniosek).

Pozdro.


Zdecydowanie nie warto im cięższe koło tym gorzej tak samo jak niedopompowane waga koła ma zasadnicze znaczenie
Nie wiem jakie masz koła ale w kołach rowerowych jest tak np masz koło 26" i oponę 1,75
Możesz kupić dętkę do koła którą możesz zastosować od 1,75 do 2.0 Możesz kupić też dętkę od 1,5 do 1.75 lepsza będzie dla ciebie od 1,75 do 2,0 bo ta druga będzie musiała się sporo rozciągnąć i dlatego nie za bardzo będzie trzymać ciśnienie.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Paź, 2013   

Tu bym polemizował. Waga koła nie będzie jakaś tragiczna. Jeden akumulator żelowy waży pewnie parę razy więcej, niż takie koło. Sam wiem z doświadczenia, że na kolach z ciśnieniem 2 atm przejeżdżałem 25 km, a jak dopompowałem do 3 atm, to zasięg był rzędu 40 km. Nawet parę kilogramów więcej na rowerze nie będzie powodowało aż takiej różnicy w zasięgu.
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 09 Paź, 2013   

zeeltom napisał/a:
Tu bym polemizował. Waga koła nie będzie jakaś tragiczna. Jeden akumulator żelowy waży pewnie parę razy więcej, niż takie koło. Sam wiem z doświadczenia, że na kolach z ciśnieniem 2 atm przejeżdżałem 25 km, a jak dopompowałem do 3 atm, to zasięg był rzędu 40 km. Nawet parę kilogramów więcej na rowerze nie będzie powodowało aż takiej różnicy w zasięgu.


Waga akumulatora i roweru a waga koła a ściśle (masy rotującej ) to dwie różne sprawy, nie pamiętam dokładnie ale jak dobrze pamiętam dziesięć gram masy rotującej czyli koła daje takie straty tak jak by rower ważył kilogram więcej.
Dla zmniejszenia masy rotującej najważniejsza właśnie jest opona dętka i felga bo one są najdalej od środka koła waga samej piasty jest mało istotna.
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 09 Paź, 2013   

Dam przykład.
2 bajki, oba takie same (mój i forumowicza Bysia), taki sam silnik, baterie, moc, waga, postura bajkerów. Pierwszy rower duże opony kosty 2x 2.35 (te grube ciężkie), drugi rower 2x 1.95 opony szosowo-terenowe ale chińskie cienkie. Obie takie samo ciśnienie.
Jazda obok siebie z taką samą szybkością i takimi samymi warunkami. Po 50km trasy mieszanej szosowo-terenowej nie dało się bez wątpienia stwierdzić, czy rodzaj (ciężar, waga, szerokość, rodzaj bieżnika) daje jakąkolwiek różnicę.
Sprawdzone na dużej ilości różnych tras - odstępstwa nie były nigdy większe jak 5%-8% zużycia bez tendencji na określony rower.
Więc to raczej ciśnienie gra rolę (ale nie sprawdzaliśmy jeszcze jak dużą), a waga kół w pewnych rozsądnych granicach jest bez znaczenia.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 09 Paź, 2013   

Krótko mówiąc, im mniejsza powierzchnia styku opony z podłożem, tym mniejsze opory toczenia. Dlatego "twarde" opony będą stawiały mniejszy opór, niż te o mniejszym ciśnieniu, czyli o większej powierzchni styku z podłożem. Praw fizyki się nie zmieni ;) Trzeba dodać jeszcze energię pochłanianą przez uginanie opony (odkształcanie gumy) w miejscu docisku.
Oczywiście dla opon o przekroju okrągłym.
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro 09 Paź, 2013   

tas napisał/a:
Dam przykład.
2 bajki, oba takie same (mój i forumowicza Bysia), taki sam silnik, baterie, moc, waga, postura bajkerów. Pierwszy rower duże opony kosty 2x 2.35 (te grube ciężkie), drugi rower 2x 1.95 opony szosowo-terenowe ale chińskie cienkie. Obie takie samo ciśnienie.
Jazda obok siebie z taką samą szybkością i takimi samymi warunkami. Po 50km trasy mieszanej szosowo-terenowej nie dało się bez wątpienia stwierdzić, czy rodzaj (ciężar, waga, szerokość, rodzaj bieżnika) daje jakąkolwiek różnicę.
Sprawdzone na dużej ilości różnych tras - odstępstwa nie były nigdy większe jak 5%-8% zużycia bez tendencji na określony rower.
Więc to raczej ciśnienie gra rolę (ale nie sprawdzaliśmy jeszcze jak dużą), a waga kół w pewnych rozsądnych granicach jest bez znaczenia.


Kurcze Tas nie wywracaj nauki do góry nogami waga koła ma ogromne znaczenie. gramy na kole to więcej niż kilogramy na ramie. w góralu napędzanym siłą mięśni załóż sobie koła normalne dziś z aluminiowymi felgami przejedz się 20 km a potem załóż takie same ze stalowymi starego typu. Zresztą nie ma co wywarzać drzwi kolarzówka jest przykładem dążenia do doskonałości poszperaj na kolarski forach. Zrób drugi eksperyment do górala załóż opony 2.0 przejedz się i załóż opony 26x1,25 albo 26x 1 zobaczysz twój ociężały góral stanie się zwinnym i szybkim sprinterem. a co to za porównanie 2,35 z 2.coś tam? Słonia do nosorożca? Porównaj 2,35 z 1.25 albo z 1,0
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
Ostatnio zmieniony przez tomek701 Śro 09 Paź, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 09 Paź, 2013   

Przykro mi, ale całe lato robiliśmy 'testy' i wyniki są jednoznacznie, dla mnie nie do zakwestionowania.
Miedzy oponą terenową 2.35 kostką i 2x lżejszą oponą szosowo-terenową 1.95 nie ma żadnych mierzalnych różnic w poborze energii w ebajku. Tyczy się to też bieżnika kostka vs pół-gładka)
Jak jest między 2.35 vs 1.25 - nie wiem, nie mierzyłem bo to dla górala nieistotne. Ale wydaje mi się, że różnica byłaby dla ebajka znikoma.

Wbrew pozorom jest to proste do wyjaśnienia. Te marne teoretyczne 20W dodatkowego obciążenia tytułem większej opony jest dla silnika niczym i gubi się w ogólnej sumie oporów - dlatego nie da się tego zmierzyć i znikomo wpływa to na zasięg.
Inaczej wygląda to w napędzie nogami. Te same 20W w porównaniu do 150W własnej mocy mięśni stanowi różnicę znaczącą, szybko zauważalną i mocno wpływającą na zmęczenie.
Ot cała tajemnica, tak mi się wydaje :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Jarek-LT 
stażysta
www.luxtech.com.pl


Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 137
Skąd: KOLBERG
Wysłany: Czw 10 Paź, 2013   

tomek701 - ma oczywiście rację w stosunku do rowerów napędzanych siłą mięśni gdzie liczy się wygrany metr ......... lub każda urwana sekunda.

Ale w mojej opinii - tas bardzo ładnie wyszedł z opresji powyższej teorii- faktu gdyż silnik elektryczny nie jest maszyną myślącą i czującą, może zaczyna już liczyć przez użycie elektroniki....ale to człowiek nim steruje.

Nie zmienia to faktu, że sposoby na bardziej ekonomiczną jazdę zaciągnięte z szosy są sposobem na zwiększenie zasięgu naszych bajków a największym złodziejem naszej długiej drogi jest niestety nie doceniany opór powietrza do pokonania. W stosunku dla przeciętnego rowerzysty zużywamy 80% energii na pokonanie oporów powietrza.
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Czw 10 Paź, 2013   

120 lat temu lekarz, John Dunlop, wymyślił oponę pneumatyczną. Wynalazek genialny w swojej prostocie, a zarazem, jak to się teraz mówi, mega-skuteczny.
Ten kto zna zasadę podziału mas pojazdu na amortyzowalną i nieamortyzowalną widzi, że ta ostatna jest praktycznie zerowa! Oczywiście nic nie ma za darmo, w tym przypadku traci się energię na deformowanie opony. Ale i tutaj wynalazek był genialny - bo powietrze łatwiej deformować niż jakąkolwiek gąbkę, płyn czy sprężyny.
Oczywiście wiele zależy od jakości drogi - a te od czasu Sir Dunlopa są coraz lepsze. Gdy będą podobne do szyn kolejowych - opona straci rację bytu;-)
Co do obręczy i opon kolarskich: nie trzeba szukać teorii mas wirujących. Kolarz chce wszystko mieć jak najlżejsze.Podobno jak widzi przy trasie piękną dziewczynę, to też wyniki mu opadają...
Nam pozostaje OPTYMALIZACJA ciśnienia, średnicy, szerokości, bieżnika i wreszcie ceny ogumienia. No i co najważniejsze - najlepiej nie jeździć pod wiatr, tylko zawsze z wiatrem!
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 670
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw 10 Paź, 2013   

tomek701 napisał/a:
Nie wiem jakie masz koła

Mam takie kółka


4



Nie ma wiekszego sensu porównywać ich profilu z rowerowym bo tak na oko z 5x grubsze (conajmniej) są, i to właśnie tutaj jest prawdopodobnie ukryty wielki i główny minus-ujemny tej konstrukcji na t/t kółkach, nawet niewielka ucieczka powietrza z tego koła radykalnie zwieksza powierzchnię styku opony z podłożem i b.szybko pogłębia się ugięcie opony w funkcji niewielkich nawet spadków cisnienia w środku (b.szybko rosną opory toczenia). Spadek rzędu 0,2 atm. (z 2.0 do 1.8) powoduje już odczuwalną różnicę w 'żwawości' napędu.

Spore masy nieresorowane pojawiły się ostatnio w EV w związku z wbudowaniem silnika w koło. Sam mam trochę podobny układ przeniesienia napedu bo wałek który wystawał z przekładni katowej wkrętarki został przedłużony w celu bezposredniego napędu koła, więc cały napęd jest masą nieresorowaną (nie wirującą). W tym przypadku zwiększenie masy (tej wirującej) poprawiło by mi trakcję deski bo wzrósłby efekt żyroskopowy który w niej odpowiada za stabilizację podczas jazdy (paradoksalnie im szybciej się jedzie tym ciaśniej skręca - bo można sie bardziej 'wyłożyć' na zakręcie).

Muszę chyba jakieś szczelne dętki sobie skojarzyć, niemniej jednak najlepszy byłby jakiś piankowy wypełniacz zamiast tej całej 'pneumatyki' ;)

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
andrzejIskierka 
stażysta
Młody Konstruktor


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 184
Skąd: Zagłębie Sosnowiec
Wysłany: Czw 10 Paź, 2013   

jakieś 15 wiosen temu jak z mody wyszły bmx i weszły mtb zrobiliśmy zawody z lekko pochylonej drogi. on miał już nowego rometowskiego górala 26" a ja wigry2 20" na oponach od bmx'a i ważyłem więcej, i ruszyliśmy z miejsca bez pedeałowania sprawdzić jak oba będą się toczyć i przekonaliśmy się, że mniejsze kółka rozpędzają się szybciej i toczą z większą prędkością a już na prostym odcinku tej samej drogi była znaczna różnicza w zasięgu toczenia i wychamowywaniu rowerów na korzyść składaka. wnisek wyciągneliśmy taki, że mniejsze kółka przy podobnym kordzie bieżnika mają mniejsze straty i są pod tym względem lepsze. :mrgreen: ale dziury w drodze bardzej czuć. :razz:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Paź, 2013   

To wydaje się logiczne. Mniejsze koło ma mniejszą powierzchnię styku z podłożem ze względu na większą krzywiznę okręgu, a co za tym idzie mniejsze opory toczenia ;)
 
 
Pir-serwis 
kierownik



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 333
Skąd: Ostrowiec Warszawa
Wysłany: Czw 10 Paź, 2013   

Przestańcie o oponach tylko odpowiedzcie na me poprzednie pytanie-jazda tym skuterem bez kasku i rejestracji?
Włożyłem żęle-GreenSavery.
Wyjechałem na miasto.
Frajda duża.
Dziury zbiera kiepsko-tłuką się amortyzatory.
Koła chyba 16 cali.
Ogólnie do 40km/h według Chińskiego licznika,ile rzeczywiście to jedzie,trzeba sprawdzić z jakimś pojazdem.
Jak na razie ok.
W wolnym czasie postaram się zapiąć turnigy na wyjściu aku i zobaczyć energochłonność.
_________________
Paweł-Elektryczny Citroen BX
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Paź, 2013   

A jak z zasięgiem ci wyszło?
 
 
adamcebo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Paź, 2013   

tomek701 napisał/a:
gramy na kole to więcej niż kilogramy na ramie. w góralu napędzanym siłą mięśni załóż sobie koła normalne dziś z aluminiowymi felgami przejedz się 20 km a potem załóż takie same ze stalowymi starego typu.

Akurat jakiś czas temu awaryjnie założyłem zwykłą stalową felgę do tyłu w rowerze alu jak poleciało mi w aluminiowej w piaście łozyska i ostatnio zrobiłem testową jazdę 70km w pagórkowatym terenie bez żadnego napędu elektrycznego bo do Skandii się przygotowuję na przyszły sezon i oczywiście to tylko zależy na górskim rowerze od ciśnienia w oponie i jej szerokości oraz rozmiaru koła i jakości drogi po której się jedzie, bo opory powietrza są tak wielkie w góralu, że jedny problem na trasie odczuwalny to był wiatr na tyle spory, że podczas zjazdów brakowało przełożeń a pod wiatr spadek prędkości średniej o więcej niż połowę.
Poza tym na kawałku ładnej równej nowej drogi-jeszcze nie rozwalona przez tiry-nawet pod wiatr sporo lepiej się jechało.
Wiec generalnie trzeba zacząć od tego że nie ma dróg w Polsce do jeżdzenia, bo te co są bez poboczy często, są niedługo po oddaniu rozjechane i później klejone i dobra opona ładnie podpompowana powoduje że się podskakuje na takich nierównościach i środek ciężkości drga wtedy a drgania mnóstwo energi pochłaniają, więc to na ile podpompować koło zależy po czym ono będzie jeździć i jakiej jakosci nawierzchni.
Nie ma co porównywać górala do kolarki bo do innej jazdy są zaprojektowane.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group