ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeróbka ogniw Ni-Cd
Autor Wiadomość
henry 
stażysta


Dołączył: 14 Paź 2014
Posty: 150
Skąd: lubelskie
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   Przeróbka ogniw Ni-Cd

witam
jw
chodzi mi o to czy seryjne ogniwa które sa w rowerku elektrycznym Ni-Cd
da się zastąpić ogniwami lepszymi-nowszymi/
pozdrawiam
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

Oczywiście, że się da. Pozostaje tylko kwestia napięć odcięcia i odpowiedniej ładowarki.
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

zeeltom napisał/a:
Oczywiście, że się da. Pozostaje tylko kwestia napięć odcięcia i odpowiedniej ładowarki.

Tak jak pisze zeeltom . Dla przykładu podam że w mamy rowerze (Sparta (Yamaha)) już 3lata temu zmieniłem na Li-ion i wszystko śmiga aż miło . Zero problemów do tego dodatkowe plusy w postaci przewoltowania z 24v na 36V i zwiększenie pojemności aku z 4,4Ah na 13Ah .
Ostatnio zmieniony przez Pykacz Wto 16 Gru, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
henry 
stażysta


Dołączył: 14 Paź 2014
Posty: 150
Skąd: lubelskie
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

Ladowarka najlepiej jak zostanie ta sama
Bateria 24 volt

Edit
Pykacz, rowerek taki sam jak twoj. A mianowicie Sparta
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

henry napisał/a:
Ladowarka najlepiej jak zostanie ta sama
Bateria 24 volt

Edit
Pykacz, rowerek taki sam jak twoj. A mianowicie Sparta

Nie wiem czy ładowarką do NiCd można poprawnie ładować np Li-pol/Li-ion . Chyba jest inny algorytm ładowania dla NiCd który to jest destrukcyjny dla Li-ion .
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

henry napisał/a:


Edit
Pykacz, rowerek taki sam jak twoj. A mianowicie Sparta


Mama jest zadowolona i jak pisałem już 3 rok mija jak jeździ (bezawaryjnie ). No i po przewoltowaniu "pędzel" lepszy . Ja nim jechałem po równej twardej drodze na max przełożeniu do 37km/h .Zredukowałem jej z tyłu do 2-ki i teraz nic nie musi robić bo daje radę na tej 2 wszędzie gdzie potrzebuje włącznie z ruszaniem z miejsca na samym silniku i to dość szybkim :lol: . Prędkość max na 2-ce to około 27-28km/h za to silnika praktycznie nie słychać bo ma bardzo leciutko i absolutnie nic przy tym ustawieniu i stylu jazdy się nie grzeje .
Uważam że bardziej świadomy elektromechanicznie w temacie użytkownik spokojnie może i do 48V zasilanie podciągnąć i ten mid bez problemu da radę .

Ważna sprawa . Nie wiem czy fabryczny sterownik do tylu da radę bo wymieniłem na nowy (dałem 87zł na alledrogo).
 
 
henry 
stażysta


Dołączył: 14 Paź 2014
Posty: 150
Skąd: lubelskie
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

Pykacz mozesz powiedziec gdzie lub jak zrobiles przezwojenie silnika i poprosze o informacje w sprawie sterownika na tyl gdyz mam wrazenie ze tutaj nie dziala
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

henry napisał/a:
Pykacz mozesz powiedziec gdzie lub jak zrobiles przezwojenie silnika i poprosze o informacje w sprawie sterownika na tyl gdyz mam wrazenie ze tutaj nie dziala


Nie robiłem przezwojenia silnika tylko "przewoltowanie" . To nic innego jak podniesienie napięcia z 24na 36V. Co do drugiej części pytania to nie bardzo wiem o co chodzi . Jakby co to możesz zadzwonić i zapytać . Wysyłam na PW nr tel.
 
 
henry 
stażysta


Dołączył: 14 Paź 2014
Posty: 150
Skąd: lubelskie
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

pomierzyłem dzisiaj ogniwa i 1 szt okazała się całkowicie do bani, 0.00 volt
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

To są tak leciwe ogniwa że na 100% wszystkie są praktycznie do bani (bardzo mała lub nawet znikoma pojemność) , grzanie się przy ładowaniu itp.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 17 Gru, 2014   

henry napisał/a:
pomierzyłem dzisiaj ogniwa i 1 szt okazała się całkowicie do bani, 0.00 volt

Skorzystaj z doświadczenia Pykacza w zakresie wymiany/doboru sterownika na 36 V, przygotuj sie do montaż u pakietu z li-ion i kup zasilacz na 36 V.
A plan minimum to pakiet 'przejsciowy' li-ion na próbę złożony z szeregu ogniw by stworzyc 6 lub 7S tj ok 24- 28 V z n rownoleglych tak by weszło do obecnego pojemnika.
W kazdym razie musisz o tym poczytac, kupic ładowarkę modelarska bo bez tego ani rusz.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
henry 
stażysta


Dołączył: 14 Paź 2014
Posty: 150
Skąd: lubelskie
Wysłany: Sob 20 Gru, 2014   

jak na razie zmiana ogniw odpada, teść stwierdził że za duże koszta dla niego więc trzeba zostać przy tym typie ogniw,
dziwna jest jedna rzecz, mianowicie naładowałem cały zestaw i ogniwo które miało 0 volt ma teraz takie samo napięcie co pozostałe, pozostąło mi sprawdzić co będzie się działo z nim jak bateria się rozłąduje
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Gru, 2014   

Te ogniwa tak mają. Nawet jak ma 0V to się naladuje, tyle że nie ma pojemności i jazda się skończy po kilku minutach. Czyli i tak czeka Was globalna wymiana ogniw. Lepiej spokojnie przygotowac sie do tego teraz niz na wiosnę stanąć.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Sob 20 Gru, 2014   

Niestety muszę potwierdzić . Dokładnie tak samo zachowywały się "moje" ogniwa. Przyjęły po max kilkaset mAh grzejąc się bardzo przy tym . Nie nadawały się do eksploatacji i zostały wyrzucone do kosza w pobliskim sklepie elektronicznym (specjalny pojemnik na zużyte ogniwa). Złożyłem nową baterię z ogniw Li-ion SANYO 3,28Ah w pakiet 10sp czyli ponad 13Ah .
Ostatnio zmieniony przez Pykacz Sob 20 Gru, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 20 Gru, 2014   

Ogniwa Ni-Cd, czy Ni-Mh kiepsko się łączą równolegle, lepiej kupić ogniwa o wymaganej pojemności.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group