ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PCB - zrób to sam :)
Autor Wiadomość
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   PCB - zrób to sam :)

Znacie jakiś program dla początkującego, w którym można sobie poukładać elementy (schemat) i program to zamieni na PCB gotowe do drukowania?
Chodzi o program taki jakiś do ogarnięcia dla początkującego.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Niestety większość programów jest zaawansowana i jak chciałem coś prostego zaprojektować to mi sie nie chciało uczyć. Ostatni w jakim coś robiłem to KiCad. Wygląda obiecująco, jest po polsku i są dostępne kursy w internecie.
 
 
s_ice 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sie 2013
Posty: 89
Skąd: Gorlice
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Ja używam Proteusa, jakoś przypadł mi do gustu. Projekt (schemat) w nim robię, potem symulacja (nawet programu na avr'ka), następnie przenosi schemat do programu ARES. Tam tworzę PCB, program sam kontroluje połączenie ścieżek, aby były zgodne ze schematem. Więc ciężej się pomylić. O ile dobrze pamiętam była tam opcja auto rozmieszczania elementów oraz automatyczne generowanie ścieżek, ale to chyba większość programów już ma.
Potem POSITIV20, naświetlanie UV, wywoływanie, i trawienie w B327 :-)
Teraz wolałbym w firmie chyba zamówić wykonanie płytki oczywiście według własnego projektu :-)
 
 
Owen27 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2014
Posty: 38
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Polecam KiCad, jest darmowy i nie ma ograniczenia wielkości PCB jak np. Eagle. Elementy układa się ręcznie. Tutaj jest fajny kurs na początek:
http://www.leon-instrumen...icad-wstep.html
Warto też zajrzeć do zakładki pomoc bo wydaje się być rozsądnie zrobiona.
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Programów do "rysowania płytek" jest całe mnóstwo i każdy za podstawę ma schemat elektryczny który przenosi się na projektowaną płytkę metodą przeciągania ze schematu. Program,w zależności od stopnia "profesjonalizmu" zawiera biblioteki elementów względnie do takich bibliotek ma dostęp przez internet.W programie ustawia się wstępnie wiele elementów jak grubość ścieżek,ilość warstw (w podstawowych,amatorskich zazwyczaj tylko dwie warstwy), wielkość otworów,ilość np.przelotek,wymiary i kształt płytki.Przeciągając elementy można je w miarę dowolnie rozmieścić lub rozmieścić istotne punkty a pozostałe elementy program sam na płytce ustawi.Dla prostych schematów to nic specjalnego taką płytkę zaprojektować ale jak jest dużo elementów i rygorystyczne warunki w rozmieszczeniu elementów (np.sprawy temperatury) to trzeba samemu też trochę pomyśleć.W temacie niżej ktoś wspomniał o Proteusie a ja kiedyś korzystałem z Eagle i też było dobrze.Zaprojektowanie płytki to dopiero początek bo później trzeba ją sprawdzić w działaniu i to czasem wyskakują różne "hopki" więc jak już ktoś płytkę wykonał,sprawdził i działa dobrze a dodatkowo zamieścił zdjęcia takiej płytki to warto z takiego "prezentu" skorzystać,zapisać obraz płytki w naturalnych rozmiarach (albo podać jakie ma posiadać) i zlecić wykonanie bo to najprostsze.Kiedyś zamawiając dość proste płytki płaciłem ok.10zł od sztuki,większa ilość zawsze jest tańsza jednostkowo.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Ja polecam program EAGLE, używam wersji lite od dłuższego czasu i pracuje całkiem spoko. Wadą oczywiście są limitowane rozmiary płytki ale dla amatora powinno wystarczyć.
Zapodam od razu bardzo dobry kurs do tego programu:
http://forbot.pl/blog/art...schematy-id1468
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Sporo też dokumentacji w necie jest do programu Protel 99SE który niestety z witaminką nie działa prawidłowo na win7 zostaje XP do Eagle jakoś się nie przekonałem może dlatego że się już przyzwyczaiłem do Protela i Altium'a
Eagle ma plus ze można generować pliki na frezarkę.

A wracając do Proteusa może mi kolega co się nim bawi wygenerować Gerbery do tego BMS'a z rosyjskiego forum bo ściągnąłem sobie Proteusa i schematy importuje O.K ale pliki PCB juz mi nie chce i nie wiem w czym błąd.
_________________
pozdr
Tomek
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015   

Odpaliłem Edge i KiCad, w obu zrobiłem ten sam identyczny schemat. W edge podczas sprawdzania błędów wywaliło mi 37 ostrzeżeń, w KiCad 0. Nadmienię, że to były błędy typu "ścieżka nie ma kontaktu z polem", mimo, że jak byk powiązałem.
Wybór jest oczywisty. Co prawda jeszcze nie zrobiłem żadnego PCB, ale rysowanie schematów w KiCad jest banalne, a czytelnosć schematu jest bez porównania lepsza. Dla świeżaka super.
Dzieki za programa :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Dobraku 
stażysta
elektronik



Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 01 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015   

tomson napisał/a:
Protel 99SE który niestety z witaminką nie działa prawidłowo na win7

Poszukaj Protel XP (działa pod win7 - sam używam od 10 lat - nowsza wersja Protela), najnowsza wersja wychodzi pod nazwą Altium ( tak jak producent oprogramowania)

Narzędzie jest zaawansowanym kombajnem. Potrafi zrobić płytkę od schematu. Ma możliwość samemu poprowadzić ścieżki ( ale nie polecam). Można sobie podejrzeć płytkę w 3d. Jest masa bibliotek, można robić samemu to czego nie ma. Płytki wielowarstowe itp

Środowisko jednak myślę dla osób, które mają trochę czasu na poznanie pełnych możliwośći. Ja się nauczyłem jeszcze tego w domu. Dało rade. Później na studiach też z tego korzystaliśmy i zobaczyłem podręcznik do tego .... Gęsto zadrukowana książka A4 jakieś 600 stron i trochę grafiki.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 11 Sty, 2015   

No dobra, przeszedłem samego siebie i zrobiłem mój pierwszy w życiu projekt PCB w KiCad (tzn nie zrobiłem, bo utknąłem). Jak już się pozna te wszystkie głupoty to idzie szybko i przyjemnie. No ale pozostała jedna zagwozdka, której nie ma w sieci.
Zamiast trasować ścieżki (co dla początkującego jest koszmarem) klikałem tu i tam i odpaliłem to poprzez freerouting. No i idzie sobie program, robi już 125242 PASS i dalej leci.
Ile trwa automatyczne układanie ścieżek? 5min? 10min? 4h? :O
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 11 Sty, 2015   

Wiem że EAGLE robi to błyskawicznie ale słabo.
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Pon 12 Sty, 2015   

Zajmowałem się tym zawodowo i nie licz na żadne automaty które zrobią wszystko za Ciebie to jest CAD czyli tylko pomaga, ułożeniem elementów i poprowadzeniem ścieżek musisz się zająć sam, a program sprawdza czy się nie rąbnąłeś - są oczywiście autoroutery ale z odrobiną wprawy zrobisz sam lepiej. No i oczywiście jeśli projektujesz płytkę nie dużą jednostronną taką do wytrawienia i wykończenia w domu to czasem najszybciej jest skorzystać z gumki i ołówka (płytki jednostronne gdzie masz trochę połączeń są najtrudniejsze do zrobienia autoroutery zwykle wysiadają w biegu - w programie zwykle podają żeby dla autoroutera dać minimum 2 warstwy - wtedy nie ma problemu ale wykonanie w domu płytki dwuwarstwowej to już spore wyzwanie ).
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pon 12 Sty, 2015   

Dołączam się i odradzam Ci stosować autoroutera (no chyba że w celach dydyktycznych ;-) ), szczególnie jeśli chodzi o (stosunkowo) szybkie, krytyczne czasowo czy taktujące sygnały (np. zasilacz na płytce).
Ważne jest rozmieszczenie elementów w grupach należących funkcjonalnie do siebie fizycznie razem i koncepcja masy, coby układ ani nie zakłócał (sam siebie i innych układów) ani też nie był wrażliwy na zakłócenia z zewnątrz.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 12 Sty, 2015   

barmal napisał/a:
..
Ważne jest rozmieszczenie elementów w grupach należących funkcjonalnie do siebie fizycznie razem i koncepcja masy, coby układ ani nie zakłócał (sam siebie i innych układów) ani też nie był wrażliwy na zakłócenia z zewnątrz.

Potwierdzam, od tego sie zaczyna każdy projekt druku.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Pon 12 Sty, 2015   

Jeszcze jedno czy płytkę chcesz robić w domu czy projekt do wykonania w profesjonalnej firmie ?
Jeśli chodzi o domowe wykonywanie płytek drukowanych z pomocą drukarki laserowej to termotransfer - znajdziesz sporo informacji na elektrodzie, ewentualnie metodą drukujesz klisze na folii i naświetlasz płytki światłoczułe.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group