ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowanie pakietu 12S2P
Autor Wiadomość
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   Ładowanie pakietu 12S2P

Montuję baterię 12S2P z popularnych pakietów 4s Turnigy 14.8V 5Ah 20C. Zatem połączone będą szeregowo 3 pakiety równoległe 4S2P. Do ładowania mam ładowarkę Imax B8 150W 7A. "Rozkminiam" 3 opcje ładowania:

1)Naturalne wydaje się równoległe ładowanie pakietu jako 4S6P. Ale według moich obliczeń takie ładowanie będzie trwało ok 5 godz. (30Ah/7A ~ 4,5h + 0,5h na fazę CV).

2)Skoro mam ładowarkę 8S to można by ładować pakiet złożony z 8S3P. Takie rozwiązanie według powyższych obliczeń dawałoby wynik ca. 3h. Ale musiałbym wszystko osobno przepinać a baterię chciałbym mieć w "jednym kawałku". Ta opcja wydaje mi się najkrótsza ale najmniej wygodna - stworzenie dwóch wiązek: od ładowarki i od sterownika i przepinanie wszystkich akumulatorów z osobna.

3)Wreszcie gimnastykowałem mózgownicę i wpadł mi pomysł że mogę połączyć baterię w dwa segmenty do ładowania 8S2P i 4S2P. Najpierw ładuję segment 8S2P następnie segment 4S2P. Wynik oscylował by w granicach 4 godzin na całość. Dodatkowo mógłbym dokupić małą ładowarkę 2s -4s i ładować dwoma na raz - to już w ogóle skróciłoby czas ładowania.

Napiszcie koledzy co o tym sądzicie i czy moje obliczenia są poprawne.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

Teoretycznie sposób ladowania nie ma żadnego znaczenia tylko się liczy moc ładowarki ale ja bym polecał zrobić 2x6s masz dwa lądowania które będą trwać tyle samo a pakiety będą bardziej zbalansowane.
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

kup mocną ładowarkę i naładujesz to w mniej jak godzinę
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

Podziel to na 2 równe części. Będzie tylko minimalnie wolniej, za to o wiele wygodniej. Poza zaletami atomka to mniej przepinania to mniejsze pole dla popełnienia błędu. Serio serio :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

Polecam ladowarke thunder 1220. Jest dosc tania mocna i prosta w obsludze no I najważniejsze na 12S. Ja przerobilem u siebie gniazdo od balancera na wtyk do monitora VGA i smiga pieknie :wink:
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

Qaz33 gdzie kupiłeś tę ładowarkę? Może jest jakieś źródło w EU?
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

Kupiłem ją z tej strony: http://www.hobbypartz.com/75p-1220-charger.html
W eu jej nie widziałem jeszcze
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

Większe ładowarki, bmsy to w moim przypadku na razie pieśń przyszłości. Natenczas wersja EKO, nie zielona tylko budżetowo-rozwojowa :mrgreen:

Ale jak przerobić pakiet 4S2P na dwa razy 2S2P bez rozbebeszania akusów. Po złączu balansera? A co z przewodami głównymi? Chyba, że wykorzystać tasowy patent za złączem db25?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

zrób z 12s2p dwie połówki po 6s2p i ładuj je jako 6s4p naraz :P

Albo poprzez klasyczne przepinanie, albo zrób sobie adapter, który przepina akusy za ciebie. To są wybitnie tanie rozwiązania, a zrobione z głową całkiem bezawaryjne i pewne.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

tas napisał/a:
zrób z 12s2p dwie połówki po 6s2p i ładuj je jako 6s4p naraz :P

Albo poprzez klasyczne przepinanie, albo zrób sobie adapter, który przepina akusy za ciebie. To są wybitnie tanie rozwiązania, a zrobione z głową całkiem bezawaryjne i pewne.


No tak tylko właśnie nie za bardzo kumam jak zrobić połówki 6S z akumulatorów 4S.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

No otworzyć 2 akusy i polutować kabelki?
Możesz też bez lutowania podłączyć się do wtyczki balancera, ale wtedy prąd ładowania nie może być większy niż 4A
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

O matko to chyba bym splajtował na przesyłce za tę ładowarkę.
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Pią 27 Lut, 2015   

tas napisał/a:
No otworzyć 2 akusy i polutować kabelki?


Raczej odpada. To się wydaje proste z perspektywy kogoś to otwierał w imadle x pakietów, z pozycji nooba to jest potrójny axel.
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Pon 02 Mar, 2015   

Przez weekend przetrawiłem opcję z rozbebeszaniem i przelutowywaniem baterii. :mrgreen:

Mam jeszcze kilka pytań do tych co rozbierali baterie:
1) Muszę rozłączyć celę 2 i 3 - czy cele w szeregu są połączone jakimś kabelkiem i wystarczy je przeciąć, czy jakąś taśmą?

2) Muszę dolutować kabel główny dodatni do + na celi 2 oraz ujemny do - na celi 3 oraz kabelek balansujący na +celi 3?

3) następnie łączę szeregowo pakiet 4s z połówką 2s i tak mam 4 pakiety po 6s i równolegle, czy też najpierw połączyć wszystko równolegle?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 02 Mar, 2015   

1. Tak, są połączone w miejscu styku celi 2 i 3. Należy rozłączyć i polutować w tym miejscu główny przewód +- zasilający. Można też usunąć płytkę i polutować osobne cele. Najlepiej fizycznie rozdzielić aku na 2 zestawy po 2s
2. Tak, przewody balansujące oraz główne przewody zasilające w punktach plus i minus są przylutowane do tych samych miejsc (są w parach).
3. Jeśłi nie ma rozjazdów miedzy celami to można połączyć obojętnie jak, przyjmuje się jednak, żeby lepiej było najpierw równolegle

Nie musisz też rozbijać aku, zawsze możesz otworzyć, polutować cele w 1 aku zamiast 4s1p zrobić 2s2p i zamknąć. Mniej babrania się i łatwiej podłączyć do aku :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group