ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Walka ze spadkami napięć w ładowarce modelarskiej
Autor Wiadomość
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Sob 07 Mar, 2015   Walka ze spadkami napięć w ładowarce modelarskiej

Mam Turnigy Accucell 8150 i postanowiłem w końcu rozprawić się z nieprawidłowymi wartościami napięcia pokazywanego przez ładowarkę. Kalibrację sobie odpuściłem, bo zmiany napięcia rosną wraz ze wzrostem prądu.

Z ostatnich ładowań: rozładowanie 2 A - różnica między napięciem mierzonym na ogniwie a tym co pokazuje ładowarka to ponad 0,4 V. Z tego ponad połowa to spadek napięcia na przewodach (miernik na gniazdach bananowych ładowarki). Reszta odkłada się gdzieś w ładowarce. Ładowanie prądem 1 A – ładowarka zawyża napięcie o ponad 0,2 V. Proporcja podobna.

Kupiłem dobrej jakości krokodylki i zrobiłem swoją przejściówkę XT60 – krokodyli. 15 cm przewodu głośnikowego 2x2,5mm2. Niewiele zyskałem. Rozumiem, że problem jest w fabrycznych przewodach silikonowych (35cm, dość grube) banany – XT60. Ok, dopóki nie kupię dobrych modelarskich bananów przeżyje te 0,2 V.

Postanowiłem wziąć się więc za spadki napięcia w ładowarce. Poszedłem na całość:


Tam gdzie spodziewałem się najwyższych spadków wlutowałem drut 1,5mm2. I po tym wszystkim zyskałem zaledwie kilkadziesiąt miliwolt.

Ładowarka kończy ładowanie prawidłowo. W trybie CV prąd maleje na tyle, że różnice w napięciu są minimalne. Zależy mi jednak na prawidłowych wartościach pojemności odczytywanych z ładowarki. Jak by nie było spadek napięcia 0,4V przy 2A, przez prawie godzinę rozładowania to dość spora różnica. Co by było jakbym chciał ładować/rozładowywać jeszcze większym prądem?

Jest jakaś rada by zminimalizować ten spadek między gniazdami wyjściowymi ładowarki i (jak przypuszczam) przetwornikiem ADC mikroprocesora ładowarki? Czy coś dałoby podłączenie 1 celi dodatkowymi przewodami pod gniazda balansujące?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group