ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w wyborze roweru z myślą o przeróbce na e-bike
Autor Wiadomość
pio92 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią 24 Kwi, 2015   Pomoc w wyborze roweru z myślą o przeróbce na e-bike

Witam,
Potrzebuję pomocy przy wyborze roweru.
W przyszłości chciałbym go zaadaptować jako e-bike - jeżeli fundusze na to pozwolą.
Nie wiem czy uda mi się to zrobić w tym roku, czy może w następnym, ale rower chciałbym już wybrać z tą myślą. Dlatego zwracam się bezpośrednio do Was, bo zauważyłem, że jest tu sporo osób, które znają się na rowerach nie tylko od strony e-bikowej.
Do rzeczy:
Szukam nowego roweru do 1500zł. Mam 193cm wzrostu i 100kg wagi, rowerem będzie jeździł sporo także mój ojciec - ~180cm. Chciałbym, żeby rower był wygodny dla nas obu, także chyba najlepiej byłoby coś na dużych kołach. Rower raczej górski.

Chciałbym go kiedyś przerobić na e-bike stricte do zabawy, żeby sobie poszaleć. A więc chciałbym rozwijać nim te 40km/h. Jazda, głównie po ścieżkach rowerowych (mieszkam za granicą, mam ich tu b.dużo) oraz od czasu do czasu po terenie nierównym (jakieś dróżki leśne).

Widziałem w tej cenie rower Romer Rambler 29er. Nadałby się?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015   

Na ścieżki rowerowe 29" fajny, do parku fajny, na drogę fajny i do lasu fajny... na elektryka nie fajny, bo z definicji "do zabawy" to już się obraca o 180st
A dokładniej:
29" i elektryk to jest kiepskie połączenie, tak po prawdzie to najgorsze z możliwych, strasznie się będzie męczyć silnik jeśli będzie musiał obracać takim kołem po górkach w lesie. Porównywałem kilka konstrukcji takich i klasycznych 26" (z identycznym napędem) i różnica jest spora, nawet o 30% mniejsze możliwości względem 26"* (męczony silnik się szybciej nagrzewa = krótsza jazda). Już nie wspomnę o tym, że jest zwyczajnie rower słabszy na dużym kole vs normalne.
Przemyśl 26" + Rama 22"(L), wyjdziesz na tym zdecydowanie lepiej bo komfort jazdy się nie zmieni, a możliwości napędu będą wykorzystane w optymalny sposób. Tym bardziej, że 100kg Ty + 30kg gotowy ebajk to już silnik będzie mieć co robić...

* jazda "dla zabawy" czyli z minimalnym wspomaganiem - 2 ebajki, oba RH2806@45A 10x6, 29r vs 26", podjazd 200m 20km/h, na szczycie silnik w 29r ma ~150st, w 26" ~115st
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Sob 25 Kwi, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pio92 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015   

Dzięki za cenną sugestie.
W pierwszym poście napisałem, że chciałbym 29er. Nie jestem obeznany w dziedzinie rowerów, kilka lat nie jeździłem czynnie. Moje rozumowanie jest takie, że czym większe koła tym proporcjonalnie wyższy rower. Nie wpadłem na to, że mogę mieć mniejszą średnicę kół przy większej wielkości ramie.
Wobec tego polecacie jakiś konkretny rower 26" na dużej ramie?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015   

możesz też mieć amortyzator z przodu o skoku większym niż standardowe 80-100mm, dzięki temu rower na 26" będzie o wiele wyższy niż na 29r. Ja w swoim poprzednim miałem 170mm i był rower ogromny, ale za to niezwykle komfortowy (stabilny).

Składasz rower czy wchodzi w grę wyłącznie kupno jakiegoś gotowego?
Możesz wybrać jakiegoś fulla, na dużej ramie i przy dobrym wyborze będzie w trójkącie całkiem sporo miejsca na zamontowanie skrzyneczki.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
pio92 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015   

Chciałbym kupić gotowy rower.
Z tą wielkością to nie chcę koniecznie dużego roweru, ale takiego, który dla mojego wzrostu (193cm) będzie wystarczający.
Właśnie zależałoby mi też, żeby w ów trójkącie było kiedyś wystarczająco miejsca na skrzynkę z osprzętem...
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015   

Mam rometa Joline 29. Po wymianie paru rzeczy z osprzętu na lżejsze to bardzo fajny rower na szwendanie się po za asfaltem. Koła 29" robią dla mnie sporą różnice przy śmiganiu po szutrach ( wolę niż fula 26") i lepiej się czuje przy wzroście 186cm na 29" niż na 26". Z minusów - prędkości średnie i v -max mam niższe na 29" niż na 26". Do elektryfikacji bym go nie wybrał chyba że pod mid drive - przy hubie 26" to imho max - sam trochę żałuje że nie złożyłem koła na 24".
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015   

Yin napisał/a:
Mam rometa Joline 29. Po wymianie paru rzeczy z osprzętu na lżejsze to bardzo fajny rower na szwendanie się po za asfaltem. Koła 29" robią dla mnie sporą różnice przy śmiganiu po szutrach ( wolę niż fula 26") i lepiej się czuje przy wzroście 186cm na 29" niż na 26". Z minusów - prędkości średnie i v -max mam niższe na 29" niż na 26". Do elektryfikacji bym go nie wybrał chyba że pod mid drive - przy hubie 26" to imho max - sam trochę żałuje że nie złożyłem koła na 24".


Też mam 187cm wzrostu i jakieś 95kg wagi oraz ramę amortyzowaną w rozmiarze 21.5 i nauczony doświadczeniem koła rozmiaru 21,5cala . Wcześniej były 29 , 24 z przodu i 23 z tyłu , teraz po 21,5 z przodu i z tyłu. I aktualnie przy amortyzatorze 180mm z przodu jest dla mnie geometria motorowerowa . A najbardziej mi pasi jak ta masa się przerzuca z zakrętu w zakręt . Jejciu jak to się prowadzi po asfaltowych winklach albo jeszcze lepiej na rondach i na wyjściu z nich . :grin: Każdemu polecam . :grin: Jak tak zachwalam to aż znowu mi się zachciało gdzieś wyrwać w trasę . A że aku naładowane to jadę . :grin:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 25 Kwi, 2015   

pio92, jeśli szukasz gotowego roweru to hmm, no szału nie będzie wtedy, najlepiej idź do salonu, pogadaj, powiedz czego szukasz i w jakim zakresie cenowym to Ci dobierze coś odpowiedniego. W gotowcach nie ma się co szczypać o komponenty, one wszystkie takie same, nie gra roli czy SLX tam, czy XT tam pśram, wybierz sobie rower:
- Duża rama (jak chcesz skrzynkę w ramie to raczej ciężko o fulla, aczkolwiek są jakieś wyjątki rodzynki)
- 26"
- hamulce hydrauliczne
---------
Po kupieniu zmień:
- tarcze na 180/180
- opony na lepsze (wytrzymalsze)
- sztyce amortyzowaną (jeśli będzie HT)
i w sumie tyle
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
pio92 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Dzięki za wszystkie sugestie.
W tygodniu podjadę do sklepu rowerowego "przymierzyć się" do jakiej ramy pasuję przy kołach 26" .
Rower będę zamawiał przez internet. Tu gdzie mieszkam w okolicy jest tylko jeden większy sklep rowerowy, a ceny w nim zaczynają się od 600EUR... :evil:

Podoba mi się Romet Rambler - ale przy kołach 26" mają ramę 21" oraz Kross Hexagon.
Co ciekawe Romet podaje na swojej stronie, że rama 21" jest dla wzrostu 182cm, a Kross, że rama 21" 197cm. Skąd ta różnica?

http://www.kross.pl/pl/poradnik/dobor-ramy
http://www.romet.pl/Katal...9,485,2014.html (zakładka dobór ramy)

PS; Rozmiar koła 27,5" będzie dla e-bike podobnie jak 29 nieodpowiedni?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Każdy rower da elekryfikować, po prostu, jeśli jest wybór warto to zrobić najlepiej.
Ale jak nie ma wyboru bo nie ma roweru to co pozostaje? przerobić to co jest :)
Pamiętaj, żeby rower był z tylnim kołem na oś na szybko zamykacz, a nie oś przewlekaną (ten taki nowy wymysł).
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group