ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Pią 08 Maj, 2015
Ogniwa Liion wysokoprądowe
Autor Wiadomość
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   Ogniwa Liion wysokoprądowe

Witam

Pomyślałem o zebraniu informacji na temat ogniw które by się nadawały do ebajka, taka alternatywa dla LiPo ;) . Tak więc jakie znacie ogniwa liion wysokoprądowe, które by się nadawały do ebajka plus cena w miarę rozsądna :D Znalazłem dwa ciekawe modele którym nie powinny szkodzić wysokie prądy.

1. SAMSUNG NR18650-25R prąd do 20A http://www.powerstream.co...R-datasheet.pdf
2. Sony US18650V3 prąd do 10A http://www.batimex.pl/zdjecia/pdf/us18650v3.pdf

Jeszcze jakieś modele?
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

Ja robię tutaj na forum baterie użytkownikom ze zwykłych zwykłych ogniw 2C lub 3C, prądy w ebajkach nie są takie straszne dla zwykłych ludzi, pykacza nie wliczam :mrgreen: bo większość ma <= 45A sterowniki a wtedy 20Ah bateria nawet z ogniw 2C wystarczy.

Żeby podac jakieś ogniwa to niech będą:
-Samsung INR18650-29E
-Panasonic NCR18650PF
Z tańszych:
-Samsung 22F lub 22P(jak potrzebny duży prąd).

Według mnie lepiej zrobić dużą baterię i mieć mniejszy prąd na ogniwo niż używać drogich wysokoprądowych ogniw. Więcej=lepiej :twisted:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

W lesie prąd chwilowy = prąd ciągły :)
Naprawdę mam obawy, czy do takiego ebajkowania LiIony się nadają.
Patrząc na wykresy kiedy to przy dużych wartościach prądu "żywotność" takiego liiona to jest 200 cykli, kiedy to LiPo po 200 cyklach i większym prądzie ledwo się "dociera" to raczej się utwierdzam w przekonaniu, że to nie jest dobry wybór.
Dla bojaźliwych oraz na szosę są ok, ale dla wymagających ludków (takich, co na górki albo do lasu jadą) to już raczej nie bardzo, chyba, że jakieś duże pojemności rzędu dziesiątek Ah...
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Pon 04 Maj, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

Z lasem może masz trochę rację, ale takich leśnych żbików dużo nie ma :P Nie wierzę żeby ktoś przez godzinę ciągnął prąd rzędu 45A, żywotnośc li-ion często jest testowana prądem 1C i są często wyniki w datasheetach, źle to nie wygląda.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

No to trzeba by się pokusić o symulację kosztu budowy jakiejś popularnej baterii, np 48V 10Ah oraz 60V 15Ah z liPo i z LiIOn.
Wtedy widać co się nadaje do czego, za ile, jakie prądy bezpieczne, jaka waga i wymiary.
Samo wypisywanie bez konfrontacji to raczej mało mówi ;)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Owen27 
początkujący


Dołączył: 25 Sie 2014
Posty: 38
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

SANYO UR18650R
LG ICR18650MG1

@Eryk
Jak ci się sprawują twoje ogniwa, pewnie nie za dobrze skoro szukasz nowych :( . Ile cykli, jakiś spadek pojemności?
 
 
Pawiel 
brygadzista
Pawieł


Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 281
Skąd: Legionowo
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

To może dodam coś od siebie:
- Swing 4400 z BTO lub TME.
Dzisiaj czytałem raort NASA o reakcji na uszkodzenia mechaniczne Swing 4400. Dają radę, nie palą się przy dużej deformacji, przedziurawione lekko wyciekają, lecą "bąbelki", ale ognia nie ma. Temperatura wtedy samoistnie wzrasta do 85 C.
_________________
Jeżdżę Kellys Toxic full susp., 22,5Ah LiIon, 9C (od Nexun) - http://forum.arbiter.pl/v...p?p=58902#58902
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

W lesie mają stres :P . Teraz się cieplej zrobiło i przy mocnym męczeniu skrzynka jest na srodku ciepła, nie ma tragedi. Mogłem robić pakiet 12p bo by wlazło :) Na asfalcie maja luz. Niestety nie są nowe. Pełnych cykli zrobiłem około 50. Pojemność jeszcze fajnie trzymaja. Z pradem zszedłem na maks 35A. Co do ogniw tak się rozgladam, mam inną wizje, jeszcze nie wiem co z tego wyjdzie ;) Te co mam to myśle jeszcze pociągną troche :)
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
Doctore 
początkujący


Wiek: 29
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 28
Skąd: Malbork
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

tas, ale czemu porównujesz liony katowane max prądem do lipoli używanych na 10% max prądu i rozładowywane do 3,4V?
Do tego liczysz ceny lipoli z hk(tanio) oraz lion z bto(drogooo)...
Mnie pakiet na ncr18650pf kosztuję:
- 14s4p 50,4V 11,6Ah 2632g - 280zł
- 17s5p 61,2V 14,5Ah 4kg - 425zł
Do tego można doliczyć po 5zł za taśmę niklową, zgrzewarkę już mam...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

Temat brzmi: alternatywa dla lipo.

No to ja się pytam w czym ta alternatywa ma byc?
Alternatywa dużych prądów? (można to wywnioskować z 1 postu)
Alternatywa cenowa?
Alternatywa wagi/gabarytu?
Alternatywa żywotności?

Jak się porówna konkretne 2 baterie to wyjdzie czy i co jest alternatywą dla czego :)

Taka mała prośba, jak już wymieniacie te wysoko prądowe 18650 to dawajcie przynajmniej linka do sklepu, gdzie można je kupić.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

Alternatywa prądowo cenowa ;) Lipo Turnigy ciężko przebić :P Co do gabarytów to pakiet na liion wyjdzie przy danej pojemności mniejszy ale w sumie nie o to mi się rozchodzi. Głownie interesują mnie ogniwa wysokoprądowe którym duże prądy rozładowania nie szkodzą przez co nie tracą na żywotności, nie grzeją się przy ciągnięciu dużych prądów, a testy są wiarygodne udostępnione przez producenta.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
Doctore 
początkujący


Wiek: 29
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 28
Skąd: Malbork
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

No tak ale jak masz ogniwa wysoko prądowe to mają też mniej pojemności.
tas, to limitowane źródełko, nie mam także pozwolenia na rozdawanie kontaktu do niego.
Ale jak już porównywać to liony też w dobrych(hurtowych) cenach, a nie te oferty z bto ze spartańskimi marżami.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

Doctore napisał/a:
ncr18650pf
Jesteś pewny że to te ogniwa? One wyszły jakieś 2 lata temu na rynek dopiero, nie możliwe żeby uzyskać za nie cenę 5zł/szt chyba że z demobilu..Przecież sprzedawca nie jest głupi - mógłby je spokojnie za dychę sprzedawać i by się rozeszły jak ciepłe bułeczki.

Doctore napisał/a:
No tak ale jak masz ogniwa wysoko prądowe to mają też mniej pojemności.

Bardzo nie prawda -> link 10A i 95% pojemności. Wystarczy 5P i masz do sterownka 45A baterię z 16Ah.
Cena takich ogniw będzie podobno około €5.75 za sztuke. Drogo, ale gęstość jest kluczową sprawą, jeżeli ktoś ma mało miejsca to sie zdecyduje, reszta kupi albo mniejsze pojemnosci albo Li-po.
 
 
tumich 
brygadzista



Dołączył: 16 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: małopolska
Wysłany: Wto 05 Maj, 2015   

Ja mam rower zrobiony z 84 wysokoprądowych li-ion (config 12P7S 35Ah). Mam w nim silnik 250W ze wspomaganiem pas więc przypuszczam, że sterownik w nim nie ma więcej niż 15A. Dla takiej wartości daje to wtedy max 1,25A na celle czyli wg testów wyciąga z niego ok. 97% pojemności. Ponadto nie rozładowuje do ich końca tylko do ok. 3.2V na każde.
Mam nadzieję, że przy takich prądach ten pakiet może pociągnąć te kilkaset cykli.
Wagowo i względem bezpieczeństwa lepsze są od Turnigów li-po, dodatkowo przy ewentualnej awarii lepiej wymienić 1 ogniwo niż jedną kostkę Turnigów.

Nawiązując do prądów rozładowczych zbliżonych do maksymalnych deklarowanych przez producenta. Np. 10A w przypadku tego wspomnianego powyżej Panasonic'a. Faktem jest, że osiąga on ok. 95% pojemności przy tych 10A pomijając już temperatury. Ciekaw jestem jaką realną ilość cykli na takich prądach można osiągnąć. Producent podaje 700, ale przy wyższej temp pewnie się obniży.

A propo są w sprzedaży również ogniwa LG o prądach 25A i wyższych np. LG HE4 :)
Ostatnio zmieniony przez tumich Wto 05 Maj, 2015, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 05 Maj, 2015   

Do 250W-800W bajków 18650 fajne, nawet te używki po 5zł/szt z forum światełka :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group