ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bateria li ion 36V dziwne zachowanie
Autor Wiadomość
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   Bateria li ion 36V dziwne zachowanie

Witam złożyłem akumulator 5szt w segmencie 10 segmentów czyli 36V na ogniwach nowych samsunga. Ładuje je okazyjnie ładowarką modelarską a doładowuje ładowarką 42v 3 A z Magmy. Zauważyłem dziwne zachowanie akumulatora to znaczy akumulator jest dzielony na połowie żeby ładować po 5S modelarską od czasu do czasu.
I zawsze dwa pierwsze segmenty w każdej połówce akumulatora wykazują niższe napięcie.

Ostatnio nie ładowałem modelarską to znaczy nie balansowałem przez jakieś dwa tygodnie jak sprawdziłem woltomierzem to były napięcia na dwóch pierwszych segmentach niższe np wyższe miały 3,86 a niższe 3,82.. wszystkie cztery cele to znaczy po dwie pierwsze w obydwu połówkach akumulatora miały dokładnie takie samo napięcie 3,82 wiec nie może być mowy o nierówności segmentów tak myślę.

Więc wyrównałem je do napięcia tych wyższych cell weszło w nie prawie 1Ah, żeby wyrównać.

Potem ładowarką z magmy bez balansera bo nie mam balansera w akumulatorze ładowałem do pełna kontrolując cały czas napięcie na celach woltomierzem. Normalnie tak nie robię tylko ładuje do 40v i wyłączam.
Sprawdzając napięcie cały czas podczas ładowania napięcie na celach się wahały o 0,02v i tak było do osiągnięcia napięcia 4,16 na celach powyżej napięcia zaczęły się wyrównywać po zapaleniu się zielonej lampki napięcia na celach po jakiejś godzinie zmierzyłam wszystkie cele idealnie takie samo napięcie ?
Dziwi mnie te niższe napięcie dwóch pierwszych segmentów w każdej połówce czasami wkładam alarmy czy one mogą być przyczyną ale aż 1Ah różnicy ?
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

Może nie pomogę jeśli chodzi o problem, ale masz już ładowarkę, masz wyprowadzone złączki dla ładowarki modelarskiej do balansowania; wszystko czego Ci brakuje to BMSa, serio BMS 10s to nie są wielki pieniądze a zobacz ile problemów i nerwów byś sobie oszczędził ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   Re: Bateria li ion 36V dziwne zachowanie

tomek701 napisał/a:

Dziwi mnie te niższe napięcie dwóch pierwszych segmentów w każdej połówce czasami wkładam alarmy czy one mogą być przyczyną ale aż 1Ah różnicy ?

Czy ładujesz ładowarką modelarską i równolegle są włączone alarmy?
Jeśli tak, to na czas ładowania staraj się je wyjąc.
Nie można wykluczyć że ładowarka na dwóch pierwszych segmentach po prostu żle mierzy.
Bo z dalszej części Twojego opisu wygląda, że masz równe ogniwa.
A jeśli nie masz/ nie masz chęci instalowania BMS na stałe z pakietem, to podpowiadam że można również taki osobny BMS włączać wyłącznie w trybie ładowania/balansowania używając ładowarki z Magmy.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
pjwasowicz 
początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

Ja mam tak samo rozwiązane ładowanie. I jedno mogę napisać, że często ładowarka modelarska pokazuje głupoty i trzeba raz na jakiś czas sprawdzić napięcia prawdziwym miernikiem.
Napięcie mogło Ci spaść przez alarmy, które pobierają zasilanie z pierwszej celi. Jeżeli ładujesz przez samo złącza balansera, to spadek napięcia na złączu przy prądzie 2A może wynosić 5mV. Wtedy cele nie zbalansują się dokładnie.
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

Tak masz racje zbalansowałem dokładnie akumulator i jeżdżę bez alarmów po kilku ładowaniach cele idealnie równe alarmy były przyczyną wynika z tego
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group