ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik wektorowy FOC za 100zl!
Autor Wiadomość
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
  Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   Sterownik wektorowy FOC za 100zl!

Na wstepie tylko powiem ze temat zakladam z mysla o ludziach ktorzy maja chocby minimalne pojecie o elektronice i sterowaniu wektorowym.
Temat FOCa i jego zalet byl walkowany juz nie raz w innych watkach na forum a dla ciekawskich mozna poszukac w googlach.

Wpadlem ostatnio na pomysl czemu by nie zbudowac prostej nakladki ktora przerobilaby kazdy nasz stary sterownik blokowy na wektorowy

Chcialbym sie spytac czy byliby na forum chetni do pomocy w budowie takiego projektu.
Jak wiadomo roznica miedzy takimi sterownikami to silniejszy procesor (musi juz byc 32-bitowy) z wgranym odpowiednim programem oraz 2 hallotronowe czujniki pradu (np. takie niebieskie LEMy co sa w sabvotonie)

Moznaby bez problemu wlutowac te elementy na mala plytke ktora zmiescilaby sie wewnatrz lub na zewnatrz naszego sterownika.
Modyfikacja polegalaby na:
- odlaczeniu zasilania od starego procesora i podlaczenie go pod nasza nakladke
- podlaczenie 6-ciu sygnalow sterujacych z naszej plytki pod drivery naszego starego sterownika
- podlaczeniu dowolnych 2-ch z trzech przewodow fazowych silnika pod czujniki pradu

I Tyle

Program opensource mozna sciagnac np od firmy STM pod tym linkiem
Program ten pozwala na konfiguracje "w locie" kazdego silnika poprzez samonauke a dla wymagajacych uzytkownikow pozwala na ustawianie parametrow na ktore nie pozwala zaden inny sterownik
Np. oprocz tych funkcji na ktore pozwala kazdy inny sterownik moznaby bylo:
- Zmieniac w locie sterownie predkoscia na sterowanie momentem
- Ustawic sterowanie hybrydowe (przy ruszaniu z miejsca mamy sterowanie momentem aby nie miec zrywow a po osiagnieciu ustawionej predkosci sterownik przelacza sie na sterowanie predkoscia)
- Sterowanie silnikow w trybie czujnikowym i bezczujnikowym (sensorless) - jak dotad wszystkie sterowniki FOC wymagaly hallotronow
- Ustawienie zabezpieczen temperaturowych silnika (opcja) np przy osiagnieciu jakiejsc temperatury sterownik ogranicza moc.
- Mozliwosc podlaczenia nawet dwoch silnikow z tego samego procesora (dwoch starych sterownikow) co da synchroniczna prace FOC dla rowerow 2WD
- Wyprowadzenie wyjscia pod pikacza i/lub CA do pokazywania predkosci temperatury silnika, zuzytych Ah itd.
- Ustawienie wysokiej czestotliwosci pracy co pozwala na wektorowe sterowanie silnikami szybkoobrotowymi np. modelarskimi lub tymi w napedach MID
I wiele wiele innych.

Z racji ze mam dostep do tanich elementow wiec koszt przy grupowym zamowieniu bylby mniej wiecej taki:
Plytka drukowana dwuwarstwowa - 10zl/szt
procesor STM32 - ok 15zl
2 czujniki pradu - ok 70zl
kabelki i zlaczki juz pomijam

Pytanie tylko czy byliby na to chetni oraz czy bylby ktos kto by mi pomogl z pisaniem instrukcji i realizacja. Co wy na to?
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Fajne, jeżeli działałoby to super ale napisanie programu to nie jest 5minut ;) inaczej byłby chińczyko zalew tego typu sterowników.
Jak ci sie uda to złożyć i przetestowac to pewnie urodzić sporo ludzi zdrcyduje się na mod'a. :)
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

A gdzie ja pisalem o pisaniu swojego programu? :) Napisanie dobrego programu to faktycznie jest trudna sprawa. Dlatego wole skorzystac z gotowca. Te biblioteki co podalem sa napisane przez caly sztab ludzi pracujacych dla ST i tworza go, ulepszaja i testuja juz od ponad 5-ciu lat dlatego watpie aby ktokolwiek z nas albo jakikolwiek chinczyk napisalby cos lepszego. Sa jeszcze gotowe biblioteki od innych firm jak TI czy Freescale no i pewnie jeszcze kilka innych sie znajdzie ale z tego co sie rozgladalem ST daje najwiecej opcji.
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Fajna inicjatywa. Jak by to działało to by niezły czad był :grin:
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Oczywiście jestem "za!" wszelakimi takimi inicjatywami :D chętnych w tej cenie na pewno nie braknie ;) bo kupujemy wtedy chiński sterownik 45A za ~170zł, Twoja nakładka za ~100zł i przy odrobinie nakładu pracy własnej za 300zł mamy FOCa o prądach zaspokajających 70% użytkowników :razz:

Jeśli chodzi o mnie to może w samym projektowaniu nie pomogę ale jak najbardziej mogę przetestować implementację takiego układu do chińskiego sterownika i porobić jakieś foty/opisy z montażu
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Skoro to jest ołpensorcz to może już gdzieś są referencyjne PCB ułatwiające odpalenie prototypu? Odpadłoby sporo pracy.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

bloodyopel napisał/a:
mogę przetestować implementację takiego układu do chińskiego sterownika i porobić jakieś foty/opisy z montażu

No i o to mi wlasnie chodzilo. Zapewne zajmie to z 2-3 miesiace bo jak wiadomo czas po pracy jest ograniczony ale wierze ze do stycznia powinno juz wszystko smigac. W takim razie zaraz zamawiam elementy

tas napisał/a:
może już gdzieś są referencyjne PCB ułatwiające odpalenie prototypu? Odpadłoby sporo pracy.

Niestety nie. Sa coprawda zestawy ewaluacyjne (nawet i sporo) od ST ze sterownikiem i wszystkim ale
- sa mega drogie (1000-4000zl)
- sa duze i bez obudowy
- wersje przeznaczone na niskie napiecia (ponizej 220V) sa tylko na male moce
- one wszystkie sa przygotowane na 3 shunty a nie na czujniki hallotronowe ktore sa coprawda drozsze ale duzo bardziej elastyczne (nadaja sie do kazdej mocy) i dokladne

Jednak zaprojektowanie i zrobienie takiej plytki to akurat zaden problem. To jest tylko jeden procesor dwa czujniki i pare zlaczy, zreszta biore to na siebie. Gorzej wlasnie aby pokazac zwyczajnemu kowalskiemu jak to podlaczyc pod sterownik i zmieniac parametry silnika. (no i dac mi czasem kopa w tylek zebym to szybko skonczyl :P ) Mysle aby zrobic najpierw konfiguracje pod np. standartowego 9C
Ostatnio zmieniony przez qaz33 Wto 13 Paź, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Ja bym chętnie wziął udział w czymś takim.
Ba, miałem w planach coś podobnego - znaczy się modyfikację chińskiego sterownika do własnych celów (inny procesor - z pewnych względów z rodziny STM32F4 właśnie, algorytm sterowania, dodanie czujników). Po tym jednak jak otworzyłem i zobaczyłem gąszcz przewodów w środku chińczyka, to doszedłem do wniosku, że nie będę robił pajęczynki, bo może nie wyjść.
Dlatego qaz33, jeśli możesz zdradzić, to czy masz jakiś patent na to, żeby umocować nową płytkę i połączyć z resztą - tranzystorami, zasilaniem?
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

STM32F4 jest fajny ale drogi. W naszym wypadku F3 zupelnie wystarczy chociaz te biblioteki wspolpracuja i z jednym i z drugim.
Co do kabli to akurat jedyne kable ktore beda nam potrzebne to 3 grube fazowe i 2 zasilajace, reszte bedzie mozna spokojnie uciac.
Z mojej plytki beda wychdzic zlacza zewnetrzne na:
- manetke
- czujniki halla
- 2 czujniki temperatury (mysle ze LM35)
- klamki hamulcow
- kabel do komunikacji UART
- no i zlacze na programator

Chcialbym cos takiego zrobic najprosciej jak sie da. Jesli jednak wyciecie kabli w sterowniku dalej nie pozwoli na wlozenie tego moda do srodka to niestety trzeba bedzie we wlasnym zakresie zamontowac go jakos i uszcelnic na zewnatrz. To bedzie projekt do wlasnorecznego montazu a nie komercyjny. Moze znajdzie sie ktos kiedys kto dopisze troche kodu na dotykowy wyswietlacz graficzny itd. Licze tu troche na wasza pomoc.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

qaz33, a jeszcze co do samych kosztów, 70% to 2 hallotronowe czujniki prądu. Napisz dokładnie jakie chcesz zastosować, może znajdziemy alternatywę? Mogę również rozejrzeć się za zakupem w Chinach. Wiadomo że im taniej wyjdzie gotowy projekt tym więcej ludzi się na to skusi, a im więcej testerów tym bardziej można projekt usprawnić. Bo mimo że się na programowaniu zbytnio nie znam to widzę w tym projekcie duży potencjał ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Jak ktoś ma dużo czasu to mógłby prześledzić ścieżki na płytce i wyznaczyć kawałek z procesorem do odcięcia i wstawienia tam naszej płytki. Oczywiście zgłaszam się do pomocy w zakresie hardwearu.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Myslalem o LEMach (to samo co jest w sabvotonie) kupowanych wlasnie w chinach. Sa faktycznie drogie ale po roznych doswiadczeniach stwierdzam ze naprawde warto w nie zainwestowac. (moze uda sie znalezc jakies uzywki?) Sa oczywiscie inne duzo tansze czujniki. Np znanej firmy allegro ale sa juz one projektowane w otwartej petli sprzezenia zwrotnego przez co plywaja, trzeba je kalibrowac po kazdym wlaczeniu zasilania itd. a i tak daja wieksze szumy. Raz ze trzeba sie bawic z kodem a tego chcialbym uniknac a dwa to ze wplywa to tez na jakosc algorytmu FOC.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

qaz33, mówimy tu o czymś takim jak na zdjęciu? Bo powiem prawdę że sabvotona w ręku nigdy nie miałem :roll:


Sam właśnie myślałem o czymś z serii ASC7XX ale jeśli mówisz że dadzą dużo słabszy efekt to lepiej na tym nie oszczędzać ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Tak tylko ten co wyslales jest jakis wielgachny. Ja bym proponowal na testy LTS25-NP ktory jest maly i na prady do 80A ale to co finalnie wykorzystamy to jest jeszcze temat do przedyskutowania na pozniej.

Czy jest ktos kto zna sie na C i pomoglby mi w odpaleniu tej biblioteki? Wogole super jakby ktos pisal cos wczesniej na STM32 na Keilu MDK albo mialby sie chec nauczyc :) Kiedys dawno temu nawet mi sie udalo odpalilc ta biblioteke (wtedy jeszcze wersje 3.0) silnik sie bardzo ladnie i super cicho krecil ale nigdy nie dopisywalem do tego wlasnych wstawek kodu.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Chyba najlepiej będzie jak wszystko będzie wstawiane tutaj to wszyscy będą mogli brać udział w dyskusji i rozwiązaniu problemu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group