ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik wektorowy FOC za 100zl!
Autor Wiadomość
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Ja się zgłaszam jakby co do montażu, testów i innych. Wszystko poza stroną soft której nie umiem.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Adam czyli jest nas dwóch :mrgreen: moje zapały z programowaniem zatrzymały się na programowaniu arduino gotowcami i lekkimi modyfikacjami istniejących softów :P
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 13 Paź, 2015   

Mam coś takiego http://www.farnell.com/datasheets/1639881.pdf mogę przekazać nieodpłatnie na rzecz projektu.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Mechano napisał/a:
Chyba najlepiej będzie jak wszystko będzie wstawiane tutaj to wszyscy będą mogli brać udział w dyskusji i rozwiązaniu problemu.

Mozemy ale ten temat sie rozrosnie strasznie..
bloodyopel napisał/a:
czyli jest nas dwóch moje zapały z programowaniem zatrzymały się na programowaniu arduino gotowcami i lekkimi modyfikacjami istniejących softów

No dobra super. Czyli na moje barki spadnie programowanie. Mam w tym pewne doswiadczenie tylko wiadomo ze we dwojke razniej :) Z pytan czysto technicznych to mam jak narazie 2.
- Jak dlugie moga byc te kable miedzy procesorem a driverami przy zalozeniu ze ustawimy PWM na 20kHz? Trzeba ekranowac?
- Wyjscie tych Lemow jest zawsze na 5V a procesor pracuje na 3,3V. Mozna to poprostu zbic rezystorami czy jednak lepiej uzyc wzmacniacza dla mniejszej impedancji wyjscia?

gienek333 napisał/a:
Mam coś takiego http://www.farnell.com/datasheets/1639881.pdf mogę przekazać nieodpłatnie na rzecz projektu.

Dzieki wielkie! Ale ja juz przed twoja wiadomoscia zdazylem kupic dwie sztuki tych LTS25-NP. Zobaczymy najpierw jak to sie bedzie sprawowac.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

qaz33 napisał/a:
Jak dlugie moga byc te kable miedzy procesorem a driverami przy zalozeniu ze ustawimy PWM na 20kHz? Trzeba ekranowac?

Tu na pewno może pojawić się problem przy dużej odległości.
Problemem jest to, że są kable sygnałowe a zaraz obok kable z dużymi napięciami i prądami.
Proponuję, żeby moduł był dołączany jako taka nadstawka na kontroler. Wtedy kable będą szły w zasadzie tylko przez jego grubość. Długość będzie kilka centymetrów. Jakby się jednak pojawiły problemy i trzeba by dać ekran to warto zawczasu przewidzieć problem i przewody wyprowadzić w jednym miejscu płytki. Żeby nie były porozrzucane gdzieś po obwodzie.
qaz33 napisał/a:
Wyjscie tych Lemow jest zawsze na 5V a procesor pracuje na 3,3V. Mozna to poprostu zbic rezystorami czy jednak lepiej uzyc wzmacniacza dla mniejszej impedancji wyjscia?

Ja osobiście uważam, że wystarczą rezystory.
Jak się da to nie należy komplikować projektu.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Super o to chodzi.

Taka nakladka to dobry pomysl ale jak wiadomo kazdy sterownik jest inny i ciezko by dopasowac nasza plytke z dwoma czujnikami pradu. Moze lepiej w takim razie zrobic procesor i czujniki na dwoch osobnych plytkach?

To ze beda szumy od tranzystorow to ja sobie doskonale zdaje sprawe zwlaszcza ze wyjscia procesora maja tylko 3V. Dlatego mam taki pomysl: Z tego co mi sie wydaje to 99% sterownikow opartych jest o drivery IR21XX a do nich bez problemu mozna podawac napiecia nawet do 20V (jesli tylko takie wlasnie napiecie jest podane na ich VDD). Mozna by dodac prosty level shifter na 12-15V jesli dodatkowo zmienic by napiecie logiki dla driverow (np. zewrzec ich logike VCC z VDD ktore musi zasze miec 10-20V a na ogol to wlasnie 12V) ale obawiam sie ze dla osoby nieznajacej sie w temacie to moze juz byc troche skomplikowane a moim celem jest zrobic to najprosciej jak sie da.
Innym pomyslem ktory mi jeszcze do glowy przychodzi to uzyc wlasnych driverow bo w koncu to nie jest droga rzecz i podlaczac sie bezposrednio pod bramki mosfetow. Tam sa wyzsze napiecia ktore sa mniej podatne na zaklucenia. Jak myslicie?

Dobra przy lemach beda same rezystory :)
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

qaz33,
Z tego co się orientuję to chyba wszystkie stmy akceptują 5V na wejściah. Co do lemów to może dać osobną płytkę mocowaną do czoła sterownika tak żeby przewody fazowe wychodziły naturalnie ze sterownika i przechodziły przez lemy.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Mechano napisał/a:
Z tego co się orientuję to chyba wszystkie stmy akceptują 5V na wejściah.

Tak ale tylko porty gpio ale adc juz nie.
Jesli oddalimy za mocno Lemy os procesora to szumy moga wlasnie zaklucac pomiar od lemow, wtedy juz konieczne by bylo aby dac wzmacniacze. Nie jest to niby problem ale.. :)
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

qaz33 napisał/a:
Jesli oddalimy za mocno Lemy os procesora to szumy moga wlasnie zaklucac pomiar od lemow, wtedy juz konieczne by bylo aby dac wzmacniacze

ZakłÓcenia ...

Wyjście z LEMów jest z reguły prądowe, konwersja na napięcie może nastąpić w pobliżu procesora, te rezystory nie muszą być wcale przy LEMach, a sygnał prądowy trudniej zakłócić.

Postaram się też pomagać przy programowaniu, jeśli będzie taka potrzeba.

Edit 2:
Koledzy, wyjście z lemów, po konwersji na napięcie, może być np. -5V ... 5V. STM akceptuje 0... VDDA bodajże, czyli max do 3,6V.

EDIT:
qaz33 napisał/a:
zdazylem kupic dwie sztuki tych LTS25-NP

Sorry, nie popatrzyłem, że ten LEM ma wyjątkowo wyjście napięciowe, z reguły używałem takich z wyjściem prądowym, stąd mój post u góry.
Ostatnio zmieniony przez mrgiver Śro 14 Paź, 2015, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Idąc dalej jak już dodajemy drivery na własnej płytce to może po prostu zaprojektować od nowa płytkę z driverami i tranzystorami na niej i wsadzić do gotowej obudowy? Mogę narysować taką płytkę.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

No ale miało być małe i tanie
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Racja, to może być okazyjny projekt na przyszłość.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Odpalcie to na razie w wersji minimum, jak zadziała to będziecie rozwijać :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Jeśli ma być małe i piękne, to może http://parvalux.pl/teoria/ ? Podejrzewam jednak, że tanie nie będzie :-(

qaz33 napisał/a:
Z tego co mi sie wydaje to 99% sterownikow opartych jest o drivery IR21XX a do nich bez problemu mozna podawac napiecia nawet do 20V

Patrząc na zdjęcia i schematy tanich chińskich sterowników (np. http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=2576 ) nie widziałem jeszcze układów IR2xxx. Jakiś przykład takiego sterownika? Z reguły mają driver poskładany "na piechotę" z garści tranzystorków, rezystorów i kondensatorów.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

qaz33 napisał/a:
Taka nakladka to dobry pomysl ale jak wiadomo kazdy sterownik jest inny i ciezko by dopasowac nasza plytke z dwoma czujnikami pradu. Moze lepiej w takim razie zrobic procesor i czujniki na dwoch osobnych plytkach?

Najmniejszy sterownik 6 FET ma na górnej powierzchni wymiar 90x60. Z czujnikami to raczej nie da rady ale bez...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group