ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sterownik wektorowy FOC za 100zl!
Autor Wiadomość
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 14 Paź, 2015   

Adam Wysokiński napisał/a:

Najmniejszy sterownik 6 FET ma na górnej powierzchni wymiar 90x60. Z czujnikami to raczej nie da rady ale bez...


Tylko czy jest sens przerabiać aż tak małe sterowniki na FOC? :roll:
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

A dlaczego nie? Jak ktoś chce mieć dobre parametry przy małej mocy to nie może? Jakby się udało zrobić małą płytkę to będzie bardziej uniwersalna.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

Po prostu myślę że sterownik FOC po przeróbce będzie miał programowalne ograniczenie mocy a więc i tak każdy sobie będzie mógł tą małą moc ustawić ;) myślę że właśnie z ekonomicznego punktu widzenia lepiej (przyszłościowo) przerobić od razu trochę mocniejszy sterownik (no chyba że miejsce ogranicza) - ale faktycznie tak jak mówisz, nikt nie broni i 250W sterownik przerabiać :)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

Odpalcie na razie na byle jakim PCB, niech to w ogóle ruszy.
Później będziecie minimalizować :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

mrgiver napisał/a:
Postaram się też pomagać przy programowaniu, jeśli będzie taka potrzeba.

Super, masz juz jakies doswiadczenie z STMami czy bedziesz chcial sie uczyc od podstaw?
Mechano napisał/a:
Idąc dalej jak już dodajemy drivery na własnej płytce to może po prostu zaprojektować od nowa płytkę z driverami i tranzystorami na niej i wsadzić do gotowej obudowy? Mogę narysować taką płytkę.

No wlasnie mosfety sa juz drogie a do tego trzeba zadbac o odpowiedni radiator i obudowe. To juz by znacznie przeroslo zalozony budzet i naklad pracy (no bo ktos to by musial wszystko lutowac)
mrgiver napisał/a:
Patrząc na zdjęcia i schematy tanich chińskich sterowników (np. http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=2576 ) nie widziałem jeszcze układów IR2xxx. Jakiś przykład takiego sterownika? Z reguły mają driver poskładany "na piechotę" z garści tranzystorków, rezystorów i kondensatorów.

Nie znam nazwy modeli sterownikow jakie mi sie przewijaly przez rece ale zawsze byl IR2101 lub IR2110, ten ktorego wyslales teraz zdjecia to chyba skladany z komplementarnych mosfetow o kanale P u gory i N na dole bo nie wiem jak mozna zrobic bootstrapa na samych tranzystorach bipolarnych. Chyba ze jest tam jakas dodatkowa izolowana przetwornica na kazdy polmostek?
tas napisał/a:
Odpalcie na razie na byle jakim PCB, niech to w ogóle ruszy.

To ze program ruszy (ten podstawowy) to ja jestem pewien tylko trzeba go miec na czym odpalic. Na pajaka wlasnie sie nie da przez omowione wczesniej zaklÓcenia :D
Ostatnio zmieniony przez qaz33 Czw 15 Paź, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

No nie "na pająka" ale zrobić referencyjną PCB i dopiero na niej eksperymentować.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

Dokładnie. Dużo pracy włożycie w szczegóły i dopieszczanie a się okaże że projekt nie odpali z przyczyn podstawowych których nie da się przeskoczyć.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

Najpierw omawiamy jak ma wygladac to referencyjne PCB ;)
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

Do testów można by użyć np. płytki nucleo z rdzeniem F3 i wpiąć się bezpośrednio w płyte sterownika z tranzystorami i niezbędnym osprzętem. Nową pcb wtedy robimy na starych tranzystorach i na wymiar starej obudowy.
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

qaz33 napisał/a:
mrgiver napisał/a:
Postaram się też pomagać przy programowaniu, jeśli będzie taka potrzeba.

Super, masz juz jakies doswiadczenie z STMami czy bedziesz chcial sie uczyc od podstaw?

Jakieś mam. Ale nie przemysłowe, bardziej hobbistyczno-poznawcze. Bibliotek FOC jeszcze nie odpalałem.

Z reguły nie ma izolowanych przetwornic. Patrzyłem jeszcze tu: http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1784 . Mam w tej chwili chiński sterownik z magmy, tam z procesora idą niektóre ścieżki przez całą długość płytki, trafiają na driver z tranzystorków i tyle. Żadnych przetwornic czy IRxxx, nie w tej cenie chyba. W tym linku co teraz wysłałem były też jakieś schematy produkcyjne.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

Co do zakłóceń, to w dużych przemysłowych falownikach sterowanie tranzystorów podłącza się skrętką.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

mrgiver napisał/a:
Mam w tej chwili chiński sterownik z magmy, tam z procesora idą niektóre ścieżki przez całą długość płytki, trafiają na driver z tranzystorków i tyle

A moglbys sprawdzic jakie tam sa tranzystory? Wszystkie sa te same (o kanale N)? Czy tez co drugi jest o kanale P? Najfajniej jakbys podal ich nazwy
 
 
mrgiver 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 74
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

qaz33:
Są różne tranzystorki, obudowa mała SMD, trójnóżkowa. Oznaczenia na obudowie : Y1 albo Y2 albo G1 :) I nic więcej.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

To znaczy ze ma mieszane tranzystory N i P a to wazna informacja. I tu sie wyjasnia czemu niektore tanie sterowniki maja czasem ilosc tranzystorow niepodzielna przez 6 :)

W takim razie pomysl z osobnymi driverami odpada

gienek333 napisał/a:
Co do zakłóceń, to w dużych przemysłowych falownikach sterowanie tranzystorów podłącza się skrętką.


Tak tez i chyba my zrobimy..
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Czw 15 Paź, 2015   

qaz33, no pewnie tak jest, te popularne u nas sterowniki 45A od greentime mają po 15 tranzystorów więc nijak to podzielne przez 6 :P
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group