ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Nostusek
Sob 07 Gru, 2013
Czy wystarczy nam prądu?
Autor Wiadomość
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 16 Lis, 2008   

Elektrownia - latawiec to jest wspaniały pomysł.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Pon 24 Lis, 2008   

Wracając do tematu "czy wystarczy nam prądu"...

Zawsze na końcu pozostaje jeszcze jedna opcja, choć trochę naciągana - elektrownia na ropę.

Poza tym - nie ukrywajmy, elektryki NIE będą popularne za rok, 2 lata, czy może za 10 lat też będą rzadkoscią (a nie jak dziś, że ich praktycznie nie ma). Trochę potrwa zanim się przyjmą, a Polska do tego czasu zdąży...


...Znacznie zwiększyć swoje zużycie energii :P


Jest jeszcze jedna rzecz na pocieszenie: Otóż trzeba pamietać, że największy pobór energii elektrycznej przypada na godziny 15-21 - W pozostałych godzinach, a w szczególności nocą sieć jest odciążona - ten okres można idealnie wykorzystać na ładowanie akumulatorów. Dodatkowo energia elektryczna (przy odpowiednim planie taryfowym) jest nocą tańsza, więc można extra obniżyć koszta ładowania akumulatorów, co jednocześnie skłania ludzi do pobierania prądu w określonych godzinach.

Tu jest wykres poboru prądu z sieci elektroenergetycznej polski (dane za dzień poprzedni).
http://www.pse-operator.pl/index.php?modul=13
Ach, uwaga, wykres nie jest od "0", ale i tak wachania ok 5 gigawatów (15-20 latem, 20-25 zimą, w weekendy 5GW mniej) pokazują olbrzymią "lukę" do zapełnienia przez akumulatory pojazdów elektrycznych.

Kontynuując temat o grzaniu - chłodzeniu Jak grzanie jest dość prosto zrealizować i jest ono niewątbliwe ważne w naszym klimacie, tak klimatyzację też warto rozważyć. Po pierwsze - Będzie ona wydajniejsza, niż w samochodzie spaliowym... Będe nudny, przytoczę po raz kolejny CRXa - sama obecność paska klimatyzacji pracującego przy odłączonym kompresorze zabiera ok 2KM (test na hamowni). W elektryku kompresor można by napędzić bezpośrednio z silnika elektrycznego i tylko w momencie, gdy jest potrzebny. Jest chłodno - nie zmniejsza parametrów pojazdu... No, tyle, co masa układu. Dodatkowo podnoszenie komfortu kierowcy jest dość ważne, bo wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo - skraca się czas reakcji, zwiększa się koncentracja... Czy chociażby nie ma śliskiej od potu kierownicy :)

EDIT - popoprawiałem nieścisłości - weekend jest mało reprezentacyjny pod kątem zużycia energii elektyrycznej :)
 
 
Arekk
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Lis, 2008   

Fajnie by było odpalić klimatyzację w elektryku ale wydaje mi się że trzeba by mieć dużo większą pojemność akumulatorów żeby nie stracić na zasięgu. Z doświadczenia wiem że w upalne dni klima praktycznie musi pracować cały czas żeby był efekt. Wyłączenie klimy na 2-3 minuty powoduje że momentalnie robi się gorąco.
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

Na fali taniejacej ropy naftowej przypomiala mi sie jeszcze jedna sprawa. Nie napawa was strachem uwolnienie cen energii elektrycznej? Na obecnym hobbistycznym poziomie nie jest w sumie moze to tak istotne ale w dniu kiedy elektryki trafia pod wszystkie strzechy...?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

Jednak muszę postawić nad garażem wiatrki, bo różnie bywa z cenami.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Slawek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

Wiatrak, ogniwa słoneczne i inne wynalazki jak by nie liczyć nie są opłacalne – niestety.
Amortyzacja to 10-20 lat, a po tym czasie trzeba liczyć się z generalnym remontem, a nawet z wymianą.
Wiatrak i ogniwo słoneczne zdaje egzamin tam gdzie nie ma dostępu do prądu – przyznaje.

Żarówki energooszczędne tu można mówić o oszczędnościach już po roku użytkowania.

Kalkulowałem jeszcze pompę ciepła dla domu, panele solarne – nieopłacalne.

Macie jakieś pomysły na oszczędności, w dobie kryzysu?
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

już pisałem że mało to opłacalne.. (wiatraki i panele)

co do oszczędności - żarówki diodowe. z potencjalnych 1800W żarówek zrobiłem 44W :) czasem trzeba dać kilka, bo inaczej za ciemno.

ocieplenie domu, warto zainwestować.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

Jakoś na Zachodzie i w USA te nowinki energetyczne się opłacają, a prąd jest tańszy.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
sobolu
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

smoczy, gdybys mial okreslic na swoje oko, ile diod/zarowek diodowych trzeba aby uzyskac podobna swiatlosc co zarowki 50W/60W to ile by tego mialo by byc?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

Slawek napisał/a:
Wiatrak, ogniwa słoneczne i inne wynalazki jak by nie liczyć nie są opłacalne – niestety.
Amortyzacja to 10-20 lat, a po tym czasie trzeba liczyć się z generalnym remontem, a nawet z wymianą.
Wiatrak i ogniwo słoneczne zdaje egzamin tam gdzie nie ma dostępu do prądu – przyznaje.

Żarówki energooszczędne tu można mówić o oszczędnościach już po roku użytkowania.

Kalkulowałem jeszcze pompę ciepła dla domu, panele solarne – nieopłacalne.

Macie jakieś pomysły na oszczędności, w dobie kryzysu?
_________________


Ostatnio zacząłem się zastanawiać że trzeba przestać tak myśleć
Niestety ciężko jest przestać martwić się wyłącznie o własną kieszeń
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

Cytat:
Jakoś na Zachodzie i w USA te nowinki energetyczne się opłacają, a prąd jest tańszy.


bład! w stanach jest inne nasłonecznienie! i inne wiatry. to jest inna szerokość geograficzna, inne układy gór i co za tym idzie inne zachmurzenie w ciągu roku. Nie ma porównania..
i bład - w europie zachodniej też są inne warunki - a w niemczech na przykład stoją farmy wiatrowe i nie wieje - i mają problem chłopaki bo im się inwestycja nie zwróci. Siłownie wiatrowe trzeba stawiać na podstawie BADAŃ.
a nie 'bo u mnie zawsze wieje' ;) taki wiatr może nie starczyć do rozruchu siłowni.

Pisałem pracę na temat barier w rozwoju energetyki niekonwencjonalnej i prowadziłem badania, więc wiem co mówię

Jak ktoś mi nie wierzy to mogę podać linki to paru map nasłonecznienia i map średnich wiatrów w Polsce.

Cytat:
smoczy, gdybys mial okreslic na swoje oko, ile diod/zarowek diodowych trzeba aby uzyskac podobna swiatlosc co zarowki 50W/60W to ile by tego mialo by byc?


żarówka 12V -2W - 72 diody daje tyle światła co 40W halogen. Ale zależy od producenta i typu diody. ja podaję najtańsze co udało mi się znaleźć. Można kupić diody CREE, wtedy są 3 sztuki zamiast kilkudziesięciu ale koszt około 100 zł za żarówkę (sic!)
ODRADZAM kupowanie żarówek z 18 czy 24 diodami. Strata pieniędzy, zazwyczaj daje BARDZO mało światła.

Cytat:
Ostatnio zacząłem się zastanawiać że trzeba przestać tak myśleć
Niestety ciężko jest przestać martwić się wyłącznie o własną kieszeń


E? o własną kieszeń? Nie bardzo wiem o co Ci chodzi ale jeśli o szeroko pojęte ratowanie planety - to polecam policzyć - ilość energii użytej do wyprodukowania panelu/siłowni i po jakim czasie wyprodukuje on w polskich warunkach taką energię. Wcześniej trzeba będzie wymienić, jak pisał Sławek.

Pozdrawiam ;)
 
 
Slawek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 26 Lis, 2008   

sobolu napisał/a:
smoczy, gdybys mial okreslic na swoje oko, ile diod/zarowek diodowych trzeba aby uzyskac podobna swiatlosc co zarowki 50W/60W to ile by tego mialo by byc?


Kiedyś kupiłem na allegro żarówkę LED chyba jest tam 100 LED.
Kosztowała około 120zł, miała świecić jak zwykła 100W, a świeci jak 50-60W.
Moc 10W, czyli przelicznik tak jak w świetlówce 5 razy mniej energii.
LED ma tą przewagę nad świetlówką, że nie potrzebuje czasu do rozpalania się, świeci od razu pełną mocą.
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Śro 26 Lis, 2008   

Dlatego trzeba wybrać dobrą żarówkę LED. Są różne, moje kosztowały 39 zł i świecą jak 40W halogen przy 2W mocy.

A są też różne świetlówki - mam jeszcze kilka - niektóre zapalają się natychmiast a niektóre potrzebują czasu na rozświetlenie do końca.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 26 Lis, 2008   

smoczy napisał/a:
E? o własną kieszeń? Nie bardzo wiem o co Ci chodzi ale jeśli o szeroko pojęte ratowanie planety - to polecam policzyć - ilość energii użytej do wyprodukowania panelu/siłowni i po jakim czasie wyprodukuje on w polskich warunkach taką energię. Wcześniej trzeba będzie wymienić, jak pisał Sławek.


Własnie o to mi chodzi.
A energię do wyprodukowania czegokolwiek trzeba brac na pewno nie ze spalania paliw kopalnych czy innych niby ekologicznych.
Dociera do nas dużo energii za słońca i dużo jest jej we wnętrzu ziemi.
Trzeba z niej korzystać za wszelką cenę !
 
 
Slawek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 26 Lis, 2008   

A jest ktoś na forum kto korzysta z elektrycznej energii odnawialnej?
Chodzi mi o podpisaną umowę z dostawcą prądu.
Pamiętam że jest ona droższa, jak znajdę tą ofertę to ją zamieszczę, porównamy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group