ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa nowego ebika od podstaw
Autor Wiadomość
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Pią 08 Sty, 2016   

Znalazłem informacje że składa się z 16 pojedyńczych ogniw R20 nimh 9000mAh 1,5v.

Może jakiś znawca aku mi powie czy w to miejsce weszło by coś większego. 16 ogniw r20 trochę zajmuje miejsca
 
 
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Pią 08 Sty, 2016   

Dobra pochwale się już kupiłem http://allegro.pl/sparta-...5901515419.html

Aku fabryczny mnie i tak nie interesował więc cena chyba super.
Henry będziesz chciał to odsprzedam Ci silnik
 
 
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Wto 12 Sty, 2016   

Rower już dotarł jest na miejscu teraz mam takie pytania:
1 Czy oś z silnika 7x9 kaseta można regulować przesuwając ją w lewo lub w prawo?

2. Zrobiłem zdjęcia schowka na akumulator w ramie z wymiarami jak i z paluszkami R6 (AA) żeby jak najlepiej zobrazować otwór który tam się znajduje. Jakie ogniwa były by w tym przypadku najlepsze żeby możliwie najlepiej wykorzystać tą przestrzeń?

5901515419_converted.jpg
Jak widzicie pojemnik w ramie jest trochę wygięty. Najkrótsza jego długość to 68 cm najdłuższa 77,5 cm
Pobierz Plik ściągnięto 495 raz(y) 111,2 KB

DSC_0079.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 396 raz(y) 249,02 KB

DSC_0071.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 436 raz(y) 281,12 KB

DSC_0072.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 427 raz(y) 293,24 KB

DSC_0084.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 421 raz(y) 208,6 KB

 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 12 Sty, 2016   

uli27:
1. Osi silnika nie można regulować. Jeśli chodzi o nieprzypasowanie obręczy w widełkach to stosuje się przecentrowywanie koła w którąś stronę (krótsze szprychy z jednej strony, dłuższe z drugiej)
2. Odrysuj sobie profil tej rury i przymierz ogniwa 18650 (lub wydrukuj szablony kółek ~18mm średnicy), oczywiście z pewnym zapasem bo rura jest wygięta. Ostatecznie jakieś kostki a'la turnigy hardcase, pewnie wejdzie w przekrój jakieś 3s1p i z 5 takich klocków na długość. Miej na uwadze to że za dużo tam energii nie zmagazynujesz...
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

dzięki bloodyopel za odpowiedź. Z jednej strony ta sparta ma hamulec chyba rolkowy i żeby go zamontować braknie mi chyba ośki więc albo go nie zamontuje albo wymyślę coś innego.

Te ogniwa 18650 mają rozmiar paluszków R6 (AA)? Zamieściłem jedno zdjęcie z nimi w środku. Tak z moich obliczeń wychodzi że wejdzie ok 168 takich baterii.

Wkładałem już kostkę turingów hardcase i tak jak piszesz 5 sztuk wejdzie to dość mało.

Pozostają tylko ogniwa 18650 tylko przeraża mnie lutowanie i w ogóle nie mam wprawy w tym. Dałem ogłoszenie może ktoś wykona taką baterie dla mnie.

Tak z ciekawości spytam bo ma oryginalny silnik w tej sparcie w tylnym kole jaki można podać maksymalny prąd na niego i czy to są dobre silniki?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

Cytat:

Te ogniwa 18650 mają rozmiar paluszków R6 (AA)?

Fajnie by było ale niestety nie. :wink:
18650 to 18 mm średnica i 65mm długość. Pomierz sobie paluszka, jest sporo mniejszy.
Trzeba dać izolację, połączenia między ogniwami, itp jeszcze. Może być tak, że ledwo 50szt zmieścisz.
 
 
irrs 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Gru 2014
Posty: 274
Skąd: Poznan.
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

uli27 napisał/a:

Tak z ciekawości spytam bo ma oryginalny silnik w tej sparcie w tylnym kole jaki można podać maksymalny prąd na niego i czy to są dobre silniki?


Silniki są fajne (zwłaszcza w swojej cenie :D ) ale niestety nie ma z nimi tak łatwo... Jak pewnie zauważyłeś, nigdzie w rowerze nie ma sterownika :twisted: ano dlatego nie ma, gdyż siedzi wbudowany wewnątrz silnika :razz: aby silnik był użytkowy, trzeba go wybebeszyć z niepotrzebnej elektroniki, powyprowadzać kable fazowe, hallotronowe i wtedy można go obsługiwać zwykłym sterownikiem BLDC. Ja do nich stosuje sterowniki 18A i póki co nic się z nimi nie dzieje :wink:
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

Irs dziękuje za zdjęcia faktycznie duża różnica. Zamówiłem pare sztuk z allegro żeby przymierzyć ile wejdzie.

bloodyopel ale chyba skoro mam silnik 9c to nie bawić się już z tym od sparty tylko założyć 9c?
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

uli27, pytałeś z ciekawości to i odpowiedziałem co i jak ;) oczywiście kładź lepszy :) ale tak jak wspomniałeś, hamulca bębnowego tam nie zmieścisz. Mocowania na Vki też tam nie widać (chyba że ten lock na nich siedzi) więc z hamulcem z tyłu będziesz miał problem...
Jeśli chodzi o zasilanie z 18650 i mocniejszy sterownik, nie licz że bateria w ramie wystarczy, raczej na pewno nie wyrobi prądowo (zakładam że do silnika 9C poniżej 30A ze sterownikiem nie będziesz schodził)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

bloodyopel napisał/a:
uli27, pytałeś z ciekawości to i odpowiedziałem co i jak ;) oczywiście kładź lepszy :) ale tak jak wspomniałeś, hamulca bębnowego tam nie zmieścisz. Mocowania na Vki też tam nie widać (chyba że ten lock na nich siedzi) więc z hamulcem z tyłu będziesz miał problem...
Jeśli chodzi o zasilanie z 18650 i mocniejszy sterownik, nie licz że bateria w ramie wystarczy, raczej na pewno nie wyrobi prądowo (zakładam że do silnika 9C poniżej 30A ze sterownikiem nie będziesz schodził)


Czyli będę musiał wyjść po za ramę z baterią. Czyli jaki byś sugerował aku 48v i pojemność minimum lub tak optymalnie?
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

Jeśli chodzi o kostki lipo to pojemność zależy tylko od sposobu jazdy i dystansu jaki chcesz pokonywać (prądowo spokojnie wyrobią nawet małe pojemności - nasze standardowe turnigy 5Ah mają 20C ciągle czyli 100A). Natomiast jeśli chodzi o liion, czyli np 18650 to minimalną pojemność musisz dobrać pod ich wydajność prądową. Tak więc zakładając sterownik 45A i (dla uproszczenia) ogniwa 3000mAh z prądem rozładowywania 9A ciągle, potrzebujesz zbudować baterię minimum 5p czyli 15Ah; mniejsza pojemność będzie powodować przeciążanie ogniw co będzie skutkowało znacznym skróceniem ich żywotności. Mam nadzieję że czujesz o czym mowa ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

Tak powoli zaczynam czuć czytałem sporo na blogu u Tasa coś tam świta ale nie do konca. Te Turingi bardzo ciekawe z tego co piszesz tak myśle jak by mi weszło 5 do środka i dałbym z 5 pod ramę to już by coś ciekawego wyszło. Jeszcze muszę przemyśleć
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

Uli27, zobacz jak wygląda Sparta ze skrzynką. Może warto to rozważyć?
W damskiej ramie może być co prawda problem z mocowaniem.

DSC_0299.JPG
Skrzynka
Pobierz Plik ściągnięto 419 raz(y) 3,5 MB

 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Śro 13 Sty, 2016   

Najłatwiej to kuferek na bagażnik taki jak ja zamontowałem: http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=3965 (spokojnie z miejscem na np dodatkową bluzę).
Ale nie zagra to z fotelikiem dla dziecka...
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group