ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Ciekawy EV Na bazie Hondy CRX
Autor Wiadomość
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Wto 11 Lis, 2008   Ciekawy EV Na bazie Hondy CRX

Witam!

Trochę interesuje się pojazdami z napędem elektrycznym, nawet na poprzednim forum byłem zarejestrowany...

NO, ale do rzeczy.

Wiadomo po co buduje się pojazdy elektryczne - Mają być ekologiczne, ekonomiczne, tanie w utrzymaniu (tutaj jak często praktyka pokazuje różnie z tym bywa, ale tak to już jest jak się coś ciągle ulepsza :) )

No niestety takie czysto "praktyczne" podejście nie jest w stanie przekonać większości do pojazdów elektrycznych. Po prostu elektryki są stosunkowo powolne, mały zasięg itd...

Troszkę inaczej ma się sprawa z rowerami, gdzie po wsadzeniu kilowatowego silnika uzyskuje się małą rakietę, która może się ścigać z motorynkami :)

Ja jednak znalazłem przykład dość ekstremalny - samochód, który poza oczywistą oszczednością ma być również szybki.

Jest to Honda CRX przerobiona na EV. (dodam, że w USA CRXy w wersji HF były sprzedawane jako małe, superoszczędne autko, kompletnie inne od naszych europeejskich i japonskich "pocket rocketów").

Silnik ma ponad 80kW mocy chwilowej, tak więc autko jest w stanie polecieć nawet 200km/h - co jest porównywalne z Europejskimi CRXami ED9 (205km/h), oraz znacznie więcej, niż oryginalnie potrafił wyciągnąć ten HF (ok 155km/h z tego co pamiętam).

Dodam tylko ,że to jest drugi z trzech samochodów EV zbudowanych przez tego człowieka. Piwerwszym była ta sama Honda, jednak na całkowicie innym osprzęcie (Silnik był DC), więc po dokonanych zmianach był to właściwie nowy samochód (dlatego nazywa ją jako "drugą")

Skrócony opis po polsku można znaleźć tutaj:
http://www.honda-crx.info/forum/portal.php?show=60

Zaś pełny po angielsku:
http://www.metricmind.com/ac_honda/main.htm

Może to kogoś zainspiruje do zbudowania elektryka, który byłby przy okazji "fun to drive"?
 
 
Dolas
[Usunięty]

Wysłany: Śro 12 Lis, 2008   

wow bez podniety stary zobacz na http://www.evalbum.com tam ludziska z całej ziemi chwalą się swoimi maszynami
a z tym "raczej powolne" to bym polemizował
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 12 Lis, 2008   

Jeśli szybki EV zabije kilka osób, to będzie pretekst do ataku na EV.

Szybciej zawsze znaczy bliżej, jakby nie liczył, spalinowiec Kubicy pali za kilka spalinowych i kilkadziesiąt elektrycznych.
A przecież zasięg musi być i to za rozsądne pieniądze.

Auto (EV też) jest potrzebne do przemieszczania się i szpanu.
Chyba że ktoś się wstydzi swojego saplinowca i szybko ucieka, żeby ktoś go nie zauważył.

Moje auta EV mi się podobają i staram się jeździć wolniej, bo jak zobaczą napis, to robią zdjęcia, a przy szybkiej jeździe ja wyszedłbym na zdjęciu mocno rozmazany.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Dolas
[Usunięty]

Wysłany: Czw 13 Lis, 2008   

no z tym zabjaniem masz racje ludzie nie są przyzwyczajeni do tego że auto morze nie wydac warkotu i pewnie wlazili by prosto z chodnika na jezdnie bez sprawdzenia czy coś nie jedzie
no bo przecież nic nie słychac ze cos jadzie :grin:
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 14 Lis, 2008   

Też prawda.
Jednak najwięcej wypadków powodują (chociaż obrzydliwe głośne spalinowce) najdroższe szybkie auta i mimo poduszek w nich itp., to najwięcej ich ginie (AUDI, HONDA itp.).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Nie 16 Lis, 2008   

:) Miło, że wywiązała się dyskusja

To może po kolei:
http://www.evalbum.com Znam, choć ostatni raz byłem tam ponad rok temu...

CRX wpadł mi w oko z dwóch powodów - Po pierwsze - lubie te samochody, pod drugie - jest to jeden ze stosunkowo niewielu elektrycznych pojazdów, które poza ekonomią są nastawione na radość z jazdy... Trzeba pamiętać, że niestety większość społeczeństwa nie widzi nic specjalnego w jeździe elektrycznym pojazdem :)

Dolas napisał/a:
"raczej powolne" to bym polemizował

Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "powolne".

Dla przykładu: Mamy Micrę z 2001 roku, waży coś z 800kg, silnik spalinowy 1.0 ok 60KM. Przyspieszenie do 100km/h pewnie ponad 15 sekund, prędkosć maksymalna podobno ok 155km/h, choć przy 130km/h informuje na wszystkie możliwe sposoby, że dla niej to już trochę dużo :)

To jest powolny samochód. Jak na miasto się jak najbardziej nadaje (nie zaliczam się do tych, którzy wyprzedzają na chama przed zwężeniem jezdni), tak w trasie są już problemy - wyprzedzanie TIRa trochę trwa :)

A teraz spytam przez przekorę - ile EV jest porównywalnych, bądź szybszych od tego "powolnego" samochodu?

Oczywiście - szybki EV, to niebezpieczny EV. Ale w czym jest on bardziej niebezpieczny od szybkiego spalinowca?
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 16 Lis, 2008   

W obrzydliwych spalinowych słychać "odejście" a w EV tylko widać, a nawet nieraz patrzymy stoi i za chwilkę patrzymy ze zdziwieniem, że już go nie ma.
Jeszcze kwestia kosztów. Przy odpowiednim nakładzie można zrbić o wiele szybszy, ale jaka to radocha szybko odjechać i nikt tego nie zobaczy.

Co innego auto do użytku, a co innego auto do wyścigów na ćwierć mili, albo na tory wyścigowe (tam jest bezpieczniej niż na ulicach).

Można sobie kupić super szybkiego nowego spalinowca, albo nowego super szybkiego EV, z tym zakupem teraz nie ma problemu.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 16 Lis, 2008   

Właśnie oglądałem w TV "Uwaga pirat" i okazuje się, że szybkie auta są nieprzydatne na publicznych drogach.

Przypominam, że codziennie oszczędzam na mandatach za prędkość i w sumie mam akumulatory za darmochę, wystarczy przestrzegać znaków ograniczenia prędkości ("Teren zabudowany" to też znak ograniczający prędkość, a pod nim znak z cyframi dotyczy całego terenu zabudowanego).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008   

Honda CRX jest z wielu powodów dobra do przeróbki. mała powierzchnia czołowa, niski środek ciężkości, półsportowe zawieszenie no i niska masa.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   

Oczywiście, że ona się idealnie nadaje i jest dość lekka. Zacznij szybko przeróbkę, bo czas nagli.
Na pewno EV jest lepsze od obrzydliwego spalinowca, szczególnie HONDA.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   

no jestem w trakcie przeróbki :) niestety okazało się że obudowa skrzyni jest uszkodzona - muszę wymienić, właśnie rozbieram i zdejmuję półosie. Wszystko jest do zrobienia, ale kasa i dużo pracy :/

Zamówiłem płytę 400x400x8 stalową, będę przyciniał i drążył otwory sam (te po krawędzi, montażowe, silnikowe dam do zrobienia fachowcom)
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   

Może to lekka przesada z tą płytą?
Straszny ciężar...
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   

poprzycinam ją, zamówiłem taką płytę bo mniejszych sprzedać nie chcieli ;)
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   

mi chodzi bardziej o grubość
Tu chodzi bardziej o sztywność i wytstarczyłaby aluminiowa,a będzie 3 razy lżejsza
Szkoda do tak fajnego samochodu napakować dużo niepotrzebnej stali
Ja chciałem ramy pod akumulatory zrobić z aluminiowych profili ale wtedy nie miałem czym pospawać
Poza tym gratuluję i życzę powodzenia,będzie super maszyna!
 
 
smoczy
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Lis, 2008   

ja robię toyotę corollę EE90 ;) o CRX mogę pomarzyć. właśnie zamówiłem skrzynię- 190 zł. aluminiowa płyta wyjdzie za drogo, stalową mam za 25 zł...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group