ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zlecę naprawę czujnika PAS lub kupię nowy
Autor Wiadomość
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   Zlecę naprawę czujnika PAS lub kupię nowy

Dziś podłączyłem odwrotnie czujnik PAS (polaryzacja) i chyba go ubiłem - brak reakcji na magnes. Czy ktoś może go naprawić, czy to jest w ogóle opłacalne ?
Ewentualnie kupię sprawny czujnik.
 
 
PiotrW 
dyrektor


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Gru 2014
Posty: 451
Skąd: Wawa
Wysłany: Nie 03 Kwi, 2016   

Chyba bedzie latwiej kupic. Uzywke to i za 15zl na forum kupisz
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Nie prościej wymienić sam hallotron? Musi być taki, jak do silnika.
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Właśnie widzę, że najtaniej będzie chyba kupić drugi, nowy. 3,5$ z wysyłką z Chin. Za tę cenę w PL to kupię z wysyłką dwa hallotrony (są w środku dwie szt.) - a gdzie robota? I nie mam żadnej pewności, czy to one padły, czy coś innego (na płytce są 2 rezystory, dwa kondensatory, dioda i jakiś scalak 8 pinowy.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

A to już jakiś wynalazek. Normalnie jest jeden hallotron i na kółku 6 magnesików.
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Napewno tak? To w jaki sposb one rozpoznaja kierunek krecenia pedalami? Mi sie wydawalo ze tam siedza 2 hallotrony obok siebie.
 
 
tkoko 
prezes


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 684
Skąd: Czechowice-Dz
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

qaz33 napisał/a:
Napewno tak? To w jaki sposb one rozpoznaja kierunek krecenia pedalami? Mi sie wydawalo ze tam siedza 2 hallotrony obok siebie.

Odpowiednim ustawieniem tarczy z magnesami (kierunkiem pola magnetycznego). Jeżeli dasz tarczę odwrotnie będziesz musiał pedałować do tyłu :mrgreen: sprawdzone, nie mając klucza do korb, musiałem wyciągać pojedyncze magnesy i obracać je w tarczy :mrgreen: Zresztą, na tarczy jest kierunek obrotów, lecz ponieważ dałem tarczę przy zębatkach (nie wg zaleceń), magnesy de fakto pracowały odwrotną polaryzacją.
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

No właśnie u mnie są dwa hallotrony. Jak nie zapomnę, zrobię jutro zdjęcie, bo mam ten czujnik w garażu.
Ale jak można wykryć kierunek obrotu na jednym halotronie? Co ma do tego zamocowanie tarczy? - wiem, że w zależności od strony będzie albo jeden biegun magnesów, albo drugi działał na halotron - ale jaka to różnica, czy z prawa na lewo (z przodu do tyłu) czy z lewa na prawo (z tyłu do przodu) - tzn. jak halotron to może rozpoznać (kierunek kręcenia pedałami)?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 04 Kwi, 2016   

Wykrywa biegun północny lub południowy. Jak magnesy są ustawione np tak: s,n,n,s,s,n, to wykryje w którą stronę. Nie wiem czy tak jest, to moja teoria. :wink:
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

Akurat mam pod ręką niezamontowany PAS i przystawkę oscyloskopową. Po krótkiej zabawie (mam nieopisane kabelki i oczywiście dopiero ostatnia kombinacja kabelków na 6 możliwych zadziałała), wychodzi na to, że Adam jest bardzo blisko. Co prawda u mnie wszystkie 8 magnesów jest w jedną stronę, ale po sprawdzeniu dodatkowym magnesem wychodzi na to, że naprzeciwko magnesów ten dodatkowy jest mocno odpychany, a pomiędzy magnesami bardzo delikatnie przyciągany. W efekcie przy kręceniu w dobrą stronę otrzymujemy sygnał prostokątny o wypełnieniu < 50% a w przeciwnym kierunku o wypełnieniu >50% (tak na oko 30% i 70% - testowałem trzymając PAS w ręku, więc nie wykonałem dokładnych pomiarów).
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

No chyba wlasnie rozne firmy maja na to inne patenty bo kiedys zamienilem PASy w dwoch roznych sterownikach i ze soba nie dzialaly a na odwrot bylo wszystko ok. Oczywiscie kabelki w tej samej kolejnosci wiec kwestia samego czujnika i algorytmu jego odczytu przez sterownik.
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

Nadal nie mogę zrozumieć, jaka może być różnica w przesuwaniu magnesu z prawa na lewo a z lewa na prawo :roll:
 
 
tomeczekokok 
prezes



Pomógł: 8 razy
Wiek: 30
Dołączył: 24 Cze 2012
Posty: 794
Skąd: Rybnik (śląsk)
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

Masz tam halla. On działa tylko an określony biegun. W magnesie walcowym po jednej płaskiej stronie masz S a po drugiej N. Dlatego jak odwrócisz to nie działa.

Niestety Hall to nie kontaktron :smile:

A jeżeli chodzi o różnice lewo prawo to pewnie jest ich kilka co najmniej dwa i tylko wtedy łapią jak sygnał idzie w nich w określonej kolejności.
_________________
"Modliszka"- StreetFighter E-bike
 
 
Szwagier 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 15 Lis 2015
Posty: 733
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

No to właśnie o to mi chodzi - że nie wyobrażam sobie, jak może działać wykrywanie KIERUNKU obrotu korbą, jeśli w czujniku byłby tylko JEDEN hall. Koledzy piszą, że może, a ja nie mogę tego pojąć :razz:
 
 
madejp 
dyrektor


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Paź 2015
Posty: 417
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 05 Kwi, 2016   

Jak dzisiaj to czytam to mnie samemu coś się nie zgadza. Będę musiał jeszcze lepiej jakieś testy wykonać. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group