ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeładowanie li-ion 18650 Panasonic
Autor Wiadomość
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 03 Wrz, 2016   Przeładowanie li-ion 18650 Panasonic

Witam serdecznie ponownie, ponieważ nie znalazłem w sieci tematu jaki mi się przytrafił z przeładowaniem ogniw litowo-ionowych opiszę to tu:
Otóż kilka lat temu zrobiłem sobie pakiet z kilkudziesięciu aku Panasonica CGR18650E fioletowych, myśl techniczna to lata 2007, a data aku to 2009. Miały 5 lat, pakiet skompletowałem z baterii od zaprzyjaźnionego serwisu w Warszawie. Świadomie wybrałem tylko panasonic.
No i pakiet chodził u mnie od 2012 roku, aż pewnego dnia w trakcie testów zewnętrznego balancera chciałem minimalnie przyspieszyć czas doładowania ogniw, więc ustawiłem program PB i jakiś tam prąd, powiedzmy 2A dla ogniw połączonych w kombinacji mieszanej zdaje się 7S 10P.
Miało być na chwilę – zapomniałem co zdarza się każdemu wyłączyć ładowarki, zamknąłem garaż i pojechałem do domu (20 km od garażu). Na następny dzień przypomniałem sobie o sytuacji i w drodze brałem pod uwagę odpowietrzenie, nawet wybuch w skrajnym przypadku. W trakcie dojazdu podzieliłem w głowie, że średnio zatrzyma się wszystko na 4,7V. Prąd był proporcjonalnie mały, no ale li-ion nie potrafią zamieniać nadmiaru energii w ciepło. Otóż moi drodzy, jak przyjechałem nie było ani wybuchu, ani odpowietrzenia, odetchnąłem z ulgą i powoli w rękawicach wyniosłem pakiet na zewnątrz by spuścić z niego tę nadmierną energię. Długo czasu zeszło zanim zobaczyłem 4,20, a jeszcze dłużej do 3,5V gdzie kończę rozładowanie bo ogniwa są tu prawie puste….
Pakiet oznaczyłem jako grożny, wszak potencjalnie już się wydzielił metaliczny lit i nadkażone zostały elektrody (anoda). Postanowiłem zobaczyć jak wpływa takie incydentalne zdarzenie na trwałość i pojemność. Zrobiłem szybko obudowę z metalu, wstawiłem balancer i rozpocząłem testy. I teraz cymesik. Po roku czasu i około 80 cyklach ładowanie - rozładowanie pojemność jest prawie identyczna z deklarowaną! Czegoś tu nie rozumiałem, wszak miałem raz już do czynienia z ogniwami chińskimi ATL przeładowanymi do 4,3 V, w obudowie takiej jak te od tel tj. „płaskie”. Wybrzuszyły się i nadawały do utylizacji. Trapiło mnie to dlaczego panasonic-om (JAPAN!) nie stało się w zasadzie nic!. Napisałem do producenta i wyobraźcie sobie, że po 3 m-cach i szukaniu w archiwach odpisali mi, że ogniwa mają próby na stress testy i mają czynnik chemiczny wewnątrz, który równoważy nadmiar energii w ciepło jednak, a metaliczny lit uszkodzi elektrodę po czasie nie jednego dnia czy kilku godz w takim stanie, ale długotrwałym przesycaniu roztworu. Japończycy od Panasonica napisali mi, że testują te accu z termoparą przez kilka godz podłączone do 5V i 4A tak by nie przekroczyły zdaje się 65 st C. Nie ma przy tym explozji i ognia, u mnie dzieląc prąd na liczbę ogniw wychodziło niższe napięcie testowe i niższa temperatura (jak wynosiłem były zimne). Oczywiście, tak robić nie wolno, ale jakim cudem ŻADNE, podkreślam ŻĄDNE z 72 ogniw nie uległo uszkodzeniu?
Odpowiedzią jest technologia, czystość materiałów elektrod i jakość separatora. To tyle moi drodzy. No chyba nikt aż tak mocno nie przeładował ogniw :)
Dziś wiele firm np. eemb testy robi do 10v.. (LIR18650), ale i tam chemia jest zupełnie inna
To nie znaczy, że tak robić wolno. Należy robić tak jak zaleca producent, ale to co piszę kładzie cień na wiele historii jakie mają miejsce. Lipo się nadyma, a solidne liion nie ma jak więc ciśnienie coś tam rekombinuje i jednak przy stosunkowo ,małych prądach mamy reakcję egzotermiczną, która te energię uwalnia w ciepło
Pozdr, Marek
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 03 Wrz, 2016   

Żadne ogniwo nie uległo uszkodzdeniu?
A powiedz, jakie miało Rw przed przeładowaniem, a jakie miało po przeładowaniu? ;)

Bo u mnie przeładowane do 5V (z ciekawości) ogniwa VTC4 (20mR) oraz LG MG1 (35mR) pozyskały odpowiednio 175 i 250mR, trzymać napięcie i pojemność to trzymały ale o braku uszkodzeń to raczej nie można powiedzieć z uwagi na spadki napięcia pod obciążeniem.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 03 Wrz, 2016   

Fajnie, że ci odpisali ludzie z panasonika :wink: Ale ogólnie było wiadome że takie niewielkie przeładowanie to li-iony powinny wytrzymać. W datasheetach często właśnie są podane wyniki testów na przeładowanie i nawet na 12v gdzies widziałem(tylko prąd mniejszy na pewno).

A ty tas nie miałeś panasoników tylko LG i Sony :mrgreen: Zrób jeszcze test z PF'em lub GA, ciekawe jakie będą wyniki.
 
 
wesmar 
stażysta
wesmar


Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 23 Maj 2015
Posty: 114
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 03 Wrz, 2016   

tas napisał/a:
Żadne ogniwo nie uległo uszkodzdeniu?
A powiedz, jakie miało Rw przed przeładowaniem, a jakie miało po przeładowaniu? ;)

Bo u mnie przeładowane do 5V (z ciekawości) ogniwa VTC4 (20mR) oraz LG MG1 (35mR) pozyskały odpowiednio 175 i 250mR, trzymać napięcie i pojemność to trzymały ale o braku uszkodzeń to raczej nie można powiedzieć z uwagi na spadki napięcia pod obciążeniem.

TAS tak jak pisze przedmówca nie miałeś Panasoniców, nie wiesz dokładnie czy "chemistry" jest porównywalne. Widzisz, obecnie z uwagi na b. drogi kobalt LiCoO2 stosuje się Molibden lub Mangan i często inne (Owszem dyże prądy rozładowania). Chodzi też o siatkę krytaliczną oliwinową lub spinelową. Ja tu nie chcę teraz wdawać się w szczegóły wiązań i sieciowań z pkt. widzenia nauk spokrewnionych z chemią, ale u mnie cały czas testy były rozładowywawcze prądem 0,3C i pojemność nie zmieniła się. Po protu należy przyjąć, że na Panasoniki to nie wpłynęło w ogóle lub wpłynęło statystycznie pomijalnie. Rw ogniw np. trustfire, ultrafire "zabezpieczonych" - rebrandowanych quasi-markowych, a de facto zużytych z wbudowanym balancerem wydłużającym niceo gabaryty zmieniała się nawet po kilkunastu cyklach ładowanie-rozładowanie. Widzisz ogniwo, a ogniwo. Tas Przy chemi kobaltowej można uzyskiwać 200wh//kg, realnie 172Wh//kg i jest to rekord. Dla alu czy siarki teoretycznie 500, ale ogniwa tylko teoretyczne not - industrial, a tu panasonic wyprodukował je realnie!. Mój post nie ma nic wspólnego z reklamą. Po prostu nauczyłem się rozpoznawać jakość i chcę podzielić się z tą widzą. Mało tego miałem ogniwa LifePo4, a dokładnie LifeMgPo4 i te z Itrem chyba LifeYpo4 od segway i mam od "lishen valence proven" i tez im daleko do Panasonica. Te z segwaya padły do zera - ilość 160 sztuk. Podnoszą się i po 3 m-cach tracą ładunek. Mają magnez jako dodatek. 50 sztuk ogniw LifePO4 bez dodatków od Headway 40152 - chodzi idelanie 4 rok! Dbam o nie osobiście, Od Segwaya, trafiają od klientów z Polski, któezy nie ładowali przez okrągły rok. Moi drodzy forumowicze. Mam je wszystkie cały czas w garażu i każdy może przyjechać i empirycznie zobaczyć, porozmawiać.. Mam około 600 kg różnych ogniw w iększości jako PowerBank, stąd chcę podzielić się moją pasją, ale i użyteczną wiedzą. Sanyo przed sprzedażą też robiło czerwone ogniwa 18650 znakowane literką U na początku zdaje się UR18650F to już nie to samo co Panasonic. Dobre, ale jednak... Nie starczy mi cierpliwości by opisywać wszystkie testy, które niezależnie prowadziłem i które zdobyłem z grup usenetowych endless-sphere. Na koniec dodam, że znam ogniwa koreańskie z Lucky Goldstar (LG Group) i samsung. Wybrane (samsungi) są doskonałe, jednak ja wybieram Panasonic!
Więcej dlaczego napiszę w trakcie dyskusji. To tak trochę jak z kondensatorami nichicon i kradzieżą technologi, póki kradzione nie zaczęły się wybrzuszać i pękać z uwagi na brak związków wodorków
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group