ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
luto-zgrzewanie pakietu Li-jon
Autor Wiadomość
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 26 Kwi, 2017   

Przy dużych pakietach najpopularniejszym wydaje się obecnie lutowanie typu gruba szyna, cienkie połaczenie do ogniwa (bezpiecznik) a'la TESLA.


https://www.youtube.com/watch?v=CBLsF7mRw1s
https://www.youtube.com/w...JRD57T7A&t=419s
https://www.youtube.com/watch?v=tBvi_JfJNns
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 26 Kwi, 2017   

Dodam z doświadczenia, że cienkie druciki warto wygiąć w "S",bo jak są prosto to pękają.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 26 Kwi, 2017   

gienek333 napisał/a:
Dodam z doświadczenia, że cienkie druciki warto wygiąć w "S",bo jak są prosto to pękają.

Dodam że dobrze gdy sa z miękkiego drutu, wygięte z lekkim nadmiarem, z powodów o którym pisze kolega :-)
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Śro 26 Kwi, 2017   

Przemek napisał/a:
i tak też raczej będę to musiał zrobić, bateria niestety jet dosyć skomplikowana kształtem, znalazłem post glebora w którym jest zdjęcie rozebranej baterii mam nadzieję że się nie obrazi (nie obrazisz się ?) jak go tu wkleję
http://forum.arbiter.pl/p...?t=3431&start=0


W samym pakiecie nie musisz mieć aż tak ogromnych przewodów, to są krótkie odcinki, zauważ jak robione są pakiety modelarskie o wydajności kilkaset amper, przewody grube ale bez przesady. Firmową linką 8-10AWG połącz ogniwa, tylko dalej wyjdź czymś większym, zależy jaki długi będzie przewód.
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017   

Dodam tylko, że wg testów kolegi z dawnych czasów zgrzewy punktowe przenoszą ponoć do 5A/punkt ciągłego prądu bez większych strat,potem tylko gorzej. Dlatego mnie zastanawia moda na zgrzewanie ogniw które mają mieć duże wydajności, lutowana plecionka zawsze była moim zdaniem lepsza.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

Kajman napisał/a:
Dodam tylko, że wg testów kolegi z dawnych czasów zgrzewy punktowe przenoszą ponoć do 5A/punkt ciągłego prądu bez większych strat,potem tylko gorzej.

Przy fabrycznym, powtarzalnym zgrzewie. Przy przypadkowych, samodzielnie robionych zgrzewarkach tylko gorzej... A do tego przypadkowe dziurawienie, które rozszczelnia ogniwa, no i potem zdecydowanie utrudnia serwis.
Tesla taśmą nie zgrzewa...
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

To skąd ta moda/tendencja? Luty są mniej estetyczne/passe? Rozumiem do zapotrzebowań 10-20A to zgrzewanie jeszcze ok, ale dalej to tak se już chyba?
 
 
midi 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 90
Skąd: Radom
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

Strach przed lutowaniem wynika z możliwości przegrzania ogniwa i tyle, jak się ma mocna lutownice i proces trwa krótko ( poniżej 2s ) to szkód nie powinno być. Moja metoda na lutowanie taśmy miedzianej zgrzewarką z pomocą pasty cynowo-ołowiowej wyklucza przegrzanie ogniwa, nie powoduje przetopień a lutowana powierzchnia kontaktuje całością a nie punktowymi zgrzewami. Elektrody miedziane zgrzewarki nie ulegaj wypaleniu, jedyny minus to że zgrzewarka szybciej się nagrzewa bo impulsy są dłuższe ( u mnie na trafo 700W optymalny czas impulsu to 0,6-0,7s ). Nie zdarzyło mi się by lut się nie udał a blacha miedziana 0,2mm jest zdecydowanie tańsza od taśmy niklowej.
Pozdrawiam.
 
 
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

W związku z wprowadzaniem na tym forum cenzury -także CENZURY PRYWATNYCH WIADOMOŚCI i -np usuwania z prywatnych wiadomości wybranych słów jak po ja zdy el ek try czne

zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem cofam zgodę na publikacje na tym forum wszystkich treści mojego autorstwa -proszę o usuniecie WSZYSTKICH moich wypowiedzi.
_________________
Witek.
Ostatnio zmieniony przez wit Nie 25 Lut, 2018, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

Kajman napisał/a:
To skąd ta moda/tendencja? Luty są mniej estetyczne/passe? Rozumiem do zapotrzebowań 10-20A to zgrzewanie jeszcze ok, ale dalej to tak se już chyba?


Skąd? Od zaleceń producentów ogniw którzy kategorycznie zabraniają lutowania ogniw! A nawet dokładnie wyznaczają miejsce gdzie powinien być wykonany zgrzew aby nie uszkodzić elektrody w środku ogniwa.

Ale co tam, majstrzy z arbitra się lepiej znają i lutują co nie? :razz:

10A-20A to zazwyczaj prąd maksymalny ogniwa. Zgrzewy nie są nigdy wąskim gardłem. Prędzej taśma niklowa jeżeli pakiet jest źle zaprojektowany.
 
 
midi 
młodzik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 90
Skąd: Radom
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

Producenci zapewne też określają czas zgrzewania, dokładną średnicę elektrod zgrzewarki która zapewne powinna też kontrolować temperaturę każdego zgrzewanego ogniwa ( w miejscach zgrzewu ) by odrzucać ogniwa na których wystąpiło wahniecie lub punkty zgrzewu nie znajdują się w " polu " i tak można by z godzinę. Ludzie jednak lutują i zgrzewają domowymi sposobami i ilość sknoconych pakietów nie jest chyba znaczna, przynajmniej tu nie ma zbyt wiele tego przypadków. Idąc tą drogą można by stwierdzić że akumulatory wykonane z ogniw " demontowanych z nowych pakietów " nie powinny być absolutnie użytkowane a każdy kupujący nowe ogniwa powinien żądać certyfikatu pochodzenia i faktury Vat by mieć absolutną pewność ich pochodzenia. Forum jest od tego by ludzie chętni dzielili się swoimi doświadczeniami co owocuje tym że omija się często absurdalnie drogie rozwiązania lub usługi ponosząc pewne świadome ryzyko co i tak dla wielu jest lepszym rozwiązaniem a efekt tego czasem jest lepszy niż ten komercyjnie dostępny. Ogniwa lutuje dużo ludzi nie tylko z branży e-bike i mimo jest to zabronione pakiety takie działają jak powinny i nie ustępują składanym z pomocą zgrzewarek i taśm niklowych. Zgrzewarki ( te proste ) też niosą ryzyko przetopienia ogniwa co nie zawsze jest widoczne od razu i bez dokładnej kontroli nie ma gwarancji że zgrzewanie jest jedynym najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście mam świadomość że pakiety ogniw 18650 niosą ryzyko zapłonu i mogą stanowić zagrożenie życia, postępowanie z nimi wymaga przestrzegania pewnych zasad i wiedzy jednak to wszystko można kontrolować .
Jeśli jest się głąbem zwykły widelec może stanowić śmiertelne zagrożenie i tego się nie przeskoczy tak wiec jeśli ktoś nie jest pewien co robi to nie powinien się brać za tego typu prace.
Pozdrawiam.
 
 
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

W związku z wprowadzaniem na tym forum cenzury -także CENZURY PRYWATNYCH WIADOMOŚCI i -np usuwania z prywatnych wiadomości wybranych słów jak po ja zdy el ek try czne

zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem cofam zgodę na publikacje na tym forum wszystkich treści mojego autorstwa -proszę o usuniecie WSZYSTKICH moich wypowiedzi.
_________________
Witek.
Ostatnio zmieniony przez wit Nie 25 Lut, 2018, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

To co napisał midi ma dobrze oddaje temat.
Poza tym 10-20A z ogniwa to masz na liionkach, na prawdziwych LiFe A123 masz 70 a i czasem 100 ciągłego, w łódkach RC jest rzeź prądowa, a wtedy to ma znaczenie jak łączysz ogniwa, przy okazji robienia takich pakietów właśnie się o tym dowiedziałem. A tam do tego jeszcze masz obudowy z aluminium i zaworek na środku :P I najstarsze pakiety mają ok.10 lat, ok.1500-2000 cykli i mają się świetnie :) Mimo lutowania ;)
 
 
wit 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 285
Skąd: Skierniewice
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

W związku z wprowadzaniem na tym forum cenzury -także CENZURY PRYWATNYCH WIADOMOŚCI i -np usuwania z prywatnych wiadomości wybranych słów jak po ja zdy el ek try czne

zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem cofam zgodę na publikacje na tym forum wszystkich treści mojego autorstwa -proszę o usuniecie WSZYSTKICH moich wypowiedzi.
_________________
Witek.
Ostatnio zmieniony przez wit Nie 25 Lut, 2018, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kajman 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2017
Posty: 719
Skąd: Bdg
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

8-9 lat temu kupowałem do aut LiIon 26650 3000mAh 10/20C, pakietowałem 2s2p i jeździliśmy tutaj na nich wszyscy, bardzo fajne ogniwa były, lipole były dla nas za delikatne ;) Niektórzy do dzisiaj te dziadki mają na półce :) Do A123 były specjalne blaszki z miejscem na zaworek, jeszcze mam kilka. A liiony lutuję blaszkami które mi zostały po NiCd i NiMh, jeszcze z 50 zapasu mam ;)
Łódkę masz niedużą chyba, ja na 10S pod 150A podchodzę ciągłego, ale wtedy podchodzi powyżej 100km/h 120cm klocek i w środku robi się gorąąąco ;) Auta mniej ciągną i nie ma tak ciągłego obciążenia jak w wodzie.
A powiedzcie jak robi się takie na prawdę mocne pakiety do ebike, 100-150A ciągłego? Też zgrzewy?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group