ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
BMS do barteri Li-ion 11S12P
Autor Wiadomość
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   BMS do barteri Li-ion 11S12P

Kilka dni temu kupiłem 15 nowych batrii laptopowych o parametrach 10,8V i 6,6Ah.
Każda bateria składa się z 9 ogniw 18650 firmy Panasonic 3,6V i 2200mAh.
Łączna ilość ogniw 18650 w tych bateriach to 135 sztuk.

Postanowiłem je wykorzystać i zbudować baterię do mojego roweru. Chce zrobić 11 pakietów po 12 ogniw połączonych równolegle i potem je połączyć szeregowo ( 11S12P ).
Otrzymam Baterie o nominalnym napięciu 39,6V ( pełne naładowanie 46,2V ) oraz pojemności 12 x 2,2Ah czyli 26,4 Ah.

Ma ktoś pomysł na BMS do takiej bateri?? Gdzie można coś takiego kupić??
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

np tu, http://www.bmsbattery.com...-in-series.html przy zakupie odznaczasz na ile cell mabyć. Problemem jestpodobno jakość. Dużo przychodzi zwalonych. Ja jeżdzę bez bms, monitoruję tylko napięcie. Choć teraz myślę nad zakupem czegoś typu cellog8 i monitorowanie każdego szeregu osobno przez zlącze belansera.
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

A jak masz połączone ogniwa naipier po kilka ogniw równolegle i potem szeregowo??
Do ładowanie używasz ładowarki z balanserem??
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

połaczone równolegle pakiety po 12p a potem calosc szeregowo. Ladowanie modelarska ladowarka z balanserem
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

toft napisał/a:
połaczone równolegle pakiety po 12p a potem calosc szeregowo. Ladowanie modelarska ladowarka z balanserem


To ja chce dokładnie tak samo zrobić.
Czy taka ładowarka będzie ok:
http://www.dealextreme.co...v-us-plug-35190

i do tego miernik napięcia:
http://www.dealextreme.co...licopters-35657
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

co do ladowarki, to mozna nia ladowac i balansowac max 6 szeregow czyli do ladowania baterie bedziesz musail rozpinac i ladowac raz 5 a raz 6 szeregow, stad ja staram sie miec parzysta ilosc bo spinam np 12 szeregow w 6 i laduje. Druga sprawa sprawdz specyfikacje na necie ile wat ładuje ta ladowarka? Cos mi sie kojazy ze 50W. masz 40Vx26A to kilowatogodzina. Bedziesz tym dobę ładował.
Podny miernik podbinany do balansera kupic chce ale trohe inny. sobiscie nieznam ale do szacowania napiec bedzie okej.
Ja używam wattmeter turnigy. Pokazuje oprocz napiecia rownieez ilosc zużytych ah co jest jednak istotne ( wiem ile jeszcze przejade na baterii itp).
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

toft napisał/a:
co do ladowarki, to mozna nia ladowac i balansowac max 6 szeregow czyli do ladowania baterie bedziesz musail rozpinac i ladowac raz 5 a raz 6 szeregow, stad ja staram sie miec parzysta ilosc bo spinam np 12 szeregow w 6 i laduje. Druga sprawa sprawdz specyfikacje na necie ile wat ładuje ta ladowarka? Cos mi sie kojazy ze 50W. masz 40Vx26A to kilowatogodzina. Bedziesz tym dobę ładował.
Podny miernik podbinany do balansera kupic chce ale trohe inny. sobiscie nieznam ale do szacowania napiec bedzie okej.
Ja używam wattmeter turnigy. Pokazuje oprocz napiecia rownieez ilosc zużytych ah co jest jednak istotne ( wiem ile jeszcze przejade na baterii itp).


Tak zgadza sie ładowarka ma max 50W czyli łącznie 20h trzeba by ładować taką baterie, to troszke za długo. Muszę szukać jakiejś ładowarki co bedzie miała 150-200W.
Właśnie planuje zrobić osobne wyprowadzenia i ładować osobno 5 a potem 6 pakietów.
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Śro 04 Maj, 2011   

Poniżej kilka zdjęć z produkcji mojej nowej baterii




Takich pakietów po 12 ogniw chce zrobić 11 i połączyć je szeregowo.

A tu bateria z której pochodzą ogniwa, mam takich 15 sztuk :) :


 
 
7h7 
stażysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: warszawa
Wysłany: Nie 08 Maj, 2011   

KUBA1 miał na ZLOCIE balanser 5A do pakietu 6szeregowo po ok 90pln, skontaktuj się z nim i masz problem ładowania rozwiązany.
_________________
erower 2 x 5kW Lipo 100V/15Ah 100A 80km/h www.7h7.pl www.sigmaev.pl
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Nie 08 Maj, 2011   

Jarol,
jak już znajdziesz rozwiązanie do swojego pakietu to koniecznie się pochwal na forum. Mnie też interesują możliwości różnego połączenia pakietów ogniw laptopowych + BMS.
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011   

http://www.hobbyking.com/...idProduct=11444 chyba najlepszy stosunek ceny do ilości watów.
Coś podobnego w swoim zestawie miał kolega Jariko.
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011   

Rzeczywiście cena wygląda kusząco do możliwości - prawdzę tylko jeszcze ile by kosztowała przesyłka.
Dziwi mnie tylko takie coś w specyfikacji:
input Voltage: 10~18v
Przy ładowaniu 6ciu cel li-ion napięcie wyjściowe powinno wynosić 6*4,2=25,2V a tu wejściowe z jakiegoś zasilacza zewnętrznego jest dużo niższe. Czyżby tam był jakiś powielacz napięcia? Zawsze są wtedy straty mocy. Czy ktoś zna mniej więcej sposób działania tej ładowarki? A może ona działa impulsowo, czyli przełącza się co chwila z celi na celę?
I jeszcze jedno pytanie. W przypadku zasilania silnika 24V wystarczy 6 cel czy może lepiej użyć 7? Jaka jest praktyka?
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011   

kremir napisał/a:
Rzeczywiście cena wygląda kusząco do możliwości - prawdzę tylko jeszcze ile by kosztowała przesyłka.
Dziwi mnie tylko takie coś w specyfikacji:
input Voltage: 10~18v
Przy ładowaniu 6ciu cel li-ion napięcie wyjściowe powinno wynosić 6*4,2=25,2V a tu wejściowe z jakiegoś zasilacza zewnętrznego jest dużo niższe. Czyżby tam był jakiś powielacz napięcia? Zawsze są wtedy straty mocy. Czy ktoś zna mniej więcej sposób działania tej ładowarki? A może ona działa impulsowo, czyli przełącza się co chwila z celi na celę?
I jeszcze jedno pytanie. W przypadku zasilania silnika 24V wystarczy 6 cel czy może lepiej użyć 7? Jaka jest praktyka?


W ładowarce jest przetwornica która podbija napięcie. Dlatego zasilacz musi być troszke mocniejszy niż te 200W. Dla przykładu dla iMAX B6 która ładuje prądem max 50W minimalny zasilacz to 60W ( zalecany 12V 5A) .
 
 
Jarol 
młodzik


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 99
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011   

kremir napisał/a:
I jeszcze jedno pytanie. W przypadku zasilania silnika 24V wystarczy 6 cel czy może lepiej użyć 7? Jaka jest praktyka?


Ja dla silnika 36V dałem 11 cel w szereg. Wyższe napięcie to szybciej jedziesz
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 09 Maj, 2011   

No tak. Często koledzy z forum zasilali silniki wyższym niż nominalne napięciem. Pytałem bo akurat ładowarki Turingy są z reguły na max. 6 cel. Jakbym chciał zastosować 7 to już byłby problem z ładowaniem. Skoro masz 11 cel w szeregu to jak je ładujesz? Rozłączasz i ładujesz np 6 i 5 czy też masz ładowarkę która je wszystkie obejmuje na raz? Masz BMS?
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group