ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Zabawa z FETami
Autor Wiadomość
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Wrz, 2006   Zabawa z FETami

Probuje cos zrobic z kontrolerem. Ale wyglada na to ze FET ktory podłaczyłem jest zwarty non stop. CZy moze byc tak fet uszkodzony ze nawet bez polaryzacji bramki przepuszcza prad?

Wzialem inny FET - mniejszy. Ten jest ok, bo jest rozwarty. Podlaczylem 24V i zarówke 24V/100W pomiędzy D i S. PO spolaryzowaniu bramki (24V) prad poplynał. Tranzystor zaczał sie grzac. BYl bez radiatora i mysle ze w kilkadziesiat sekund by sie zagotował. A niby jest na duży prąd

A w ogole to nic mi nie idzie z tym kontrolerem. Mam silniki, wszystko jest i stoje w miejscu. Z lutownicą na tej płytce to sie poruszam jak słoń w składzie porcelany. ALe juz jest sukces, bo wzialem oporową 15W zamiast transformatorowej 100w
 
 
eP
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2006   Re: Zabawa z FETami

Arbiter napisał/a:
Probuje cos zrobic z kontrolerem. Ale wyglada na to ze FET ktory podłaczyłem jest zwarty non stop. CZy moze byc tak fet uszkodzony ze nawet bez polaryzacji bramki przepuszcza prad?

Niekoniecznie musi byc to uszkodzony fet.
Moze to byc fet z kanalem zubozanym takie przewodza bez polaryzacji bramki. Dopiero przylozenie ujemnego napiecia wzgledem zrodla zamyka kanal w przypadku kanalu N.
( dla tych ze wzbogacanym kanalem typu N trzeba przyozyc dodatnie aby kanal otworzyc - takie sie powszechnie spotyka w kontrolerach i przetwornicach )

Arbiter napisał/a:

Wzialem inny FET - mniejszy. Ten jest ok, bo jest rozwarty. Podlaczylem 24V i zarówke 24V/100W pomiędzy D i S. PO spolaryzowaniu bramki (24V) prad poplynał. Tranzystor zaczał sie grzac. BYl bez radiatora i mysle ze w kilkadziesiat sekund by sie zagotował. A niby jest na duży prąd

Jesli to byla zarowka na 24V to miales tam juz 4A wiec moglo sie tam wydzielac z 1/4-1/2 wata mocy. Wtedy bez radiatora to obudowa moze sie rozgrzac 30-40 stopni powyzej temp. otoczenia zalezy jeszcze w jakiej byl obudowie.
A napiecie do polaryzacji bramki wziales niebezpiecznie wysokie.
Zwykle bezpiecznie jest nie przekraczac 20V i podaja to jako wartosc maksymalna.
Baw sie tak dalej -duzo ci jeszcze tych fetow zostalo? :wink:

Arbiter napisał/a:

A w ogole to nic mi nie idzie z tym kontrolerem. Mam silniki, wszystko jest i stoje w miejscu. Z lutownicą na tej płytce to sie poruszam jak słoń w składzie porcelany. ALe juz jest sukces, bo wzialem oporową 15W zamiast transformatorowej 100w

To wez jeszcze odsysacz i pojdzie Ci juz gladko :D

Moze warto by zrobic ankiete kto by chcial kontroler na jakie napiecia i prady ?
A takze jaki silnik i akumulatory ? Tak zeby wszystko sie wybieralo przy pomocy przyciskow radiowych.
Np. przy wyborze silnika podawaloby sie pozadana predkosc maksymalna, mase z rowerem i zasieg a skrypt wyliczalby moc silnika i poj. ogniw.
Nie kazdy ma czas wglebiac sie w dyskusje by sie dowiedziec cos praktycznego o osiagach po konwersji.
Wtedy szybciej wielu ludzi by moglo poznac korzysci - a czesc z nich zanteresoawala by sie tez i dlubaniem w elektronice.
Galeria pojazdow ladnie wyglada, ale kupic albo zamowic tego nie mozna. Gdyby dac ludziom szanse poznania swoich potrzeb i wyrazenia ich w ankiecie to moze zainteresowanie tym tematem by znacznie wzroslo.
 
 
eAndre
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2006   

Adam, wpadnij któregoś dnia damy radę :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group