ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsza konwersja - Scott EV
Autor Wiadomość
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 03 Paź, 2014   

Jeśli się nie wymienia łańcucha co 1500km, to ten zużywa resztę komponentów. Co w tym dziwnego czy nie zrozumiałego?

- W ebajkach mechanizmy się zużywają znacznie wolniej, bo obciążenia przenoszone są małe.
- Zazwyczaj nie używa się suchych smarów, zazwyczaj nie myje się łańcucha, sa i tacy specjaliści co smarują łańcuch przy pomocy WD-40
- Mało kto wymienia łańcuch kiedy jest to zalecane, zazwyczaj mało komu się chce i efekt jest taki, jak opisuje autor i w tym kontekście się wypowiedziałem.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 03 Paź, 2014   

Zgoda, ale to nie jest tak, że koła zębate nie zużywają się, gdy mamy nowy łańcuch. Wymiana co 1500 km to w mojej opinii czyste marnotrawstwo.
Wygląda na to, że potwierdzasz moją teorię odnośnie produkcji szmelcu. Dobrze chociaż, że jeszcze w samochodach nie trzeba wymieniać napędu rozrządu po kilku tys. km. Bo o wymianie skrzyni biegów po kilkunastu tys. km słyszałem...
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Pią 03 Paź, 2014   

Łańcuch wymienia się po wyciągnięciu ogniw bodajże o 50%, kupujemy nowy i zakładamy a stary odkładamy gdzieś na ścianę. Następnie jeździmy aż nowy łańcuch będzie wyciągnięty o 100%, wtedy wyrzucamy nasz łańcuch i zakładamy stary i jeździmy aż do końca. Gdy ten się zużyje kupujemy cały napęd.
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pią 03 Paź, 2014   

MARCIN napisał/a:
Zgoda, ale to nie jest tak, że koła zębate nie zużywają się, gdy mamy nowy łańcuch. Wymiana co 1500 km to w mojej opinii czyste marnotrawstwo.


Wymiana łysych opon to też marnotrawstwo? :)
Łańcuch wymieniasz wtedy, kiedy się nadmiernie wyciągnie (1 do 2%), a to zależy od typu łańcucha, liczby używanych przełożeń, sposobu jazdy i terenu, po którym jeździsz.
W górach zdarzało mi się wymieniać łańcuch po 1000 km.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 03 Paź, 2014   

borsuk napisał/a:
MARCIN napisał/a:
Zgoda, ale to nie jest tak, że koła zębate nie zużywają się, gdy mamy nowy łańcuch. Wymiana co 1500 km to w mojej opinii czyste marnotrawstwo.


Wymiana łysych opon to też marnotrawstwo? :)
Łańcuch wymieniasz wtedy, kiedy się nadmiernie wyciągnie (1 do 2%), a to zależy od typu łańcucha, liczby używanych przełożeń, sposobu jazdy i terenu, po którym jeździsz.
W górach zdarzało mi się wymieniać łańcuch po 1000 km.

Dobrze piszesz, ale to nie do mnie powinno być.
Właśnie nie ma reguły, że po przebiegu 1000 km czy 1500 km łańcuch się zużyje i trzeba go wymienić, tylko wymienia się po pewnym określonym zużyciu, które jest mierzalne. Jak ktoś jeździ szosówką i w ogóle się nie zatrzymuje, to może przejechać wielokrotnie więcej niż 1000 km.

Czy wymieniasz opony po określonym przebiegu widząc, że mają odpowiednio wysoki bieżnik, a guma nie rozwarstwia się?

Wymiana zużytych opon to konieczność tak samo, jak wymiana rozciągniętego łańcucha. Wymiana opon będących w dobrym stanie jest takim samym marnotrawstwem, jak wymiana sprawnego i niezużytego łańcucha.
Ale kto bogatemu zabroni...
 
 
leoxxx 
stażysta
leoxxx


Dołączył: 01 Cze 2014
Posty: 118
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 04 Paź, 2014   

1500? Ja wymieniałem co jakieś 2 lata razem z wolnobiegiem, w sumie jak łańcuch zaczął przeskakiwać. Miesięcznie zorbie ok 400-600km. To było przy moim starym trekingowym rowerze.

Ale jeżeli miałbym co 3 miesiące wydać na łańcuch 80zł do mojego obecnego roweru , to rowerownie zaczyna sie nie opłacać ;/
 
 
kondzio927 
prezes
WWW.KONDZIO-BIKE.PL



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 554
Skąd: CZĘSTOCHOWA
Wysłany: Sob 04 Paź, 2014   

...sprawdzony sposób na przedłużenie życia napędu (nie elektrycznego :wink: )
http://www.banachbrothers...ymiana-lancucha
 
 
MARCIN 
prezes


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 519
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 04 Paź, 2014   

Jak ktoś jest zawodowcem i ma z tego kasę, to czemu nie? Może sobie nawet cały rower wymieniać co sezon.
Ja jestem amatorem i nie kupię trzech łańcuchów w sezonie, nie ma mowy. Przednia koronka powiedzmy, że kosztuje 100 zł - są droższe i tańsze, wolnobieg - wiadomo, że najlepszy w klasie, czyli SunRace :mrgreen: , to ok. 70-80 zł, łańcuch pewnie 40-100 zł. Jeśli w sezonie nie kupię trzech łańcuchów, to na kolejny sezon spokojnie stać mnie na wymianę koronki i całego wolnobiegu wraz z łańcuchem. Chyba nie powiecie, że wymiana całego napędu jest gorszym rozwiązaniem niż tylko wymiana łańcucha - wszystko nowe! A po jednym sezonie jazdy to po zębach napędu nie widać zużycia. Przynajmniej u mnie - jazda rekreacyjna dla oszczędności i dla przyjemności, nie dla bicia rekordów.
 
 
radwan 
młodzik


Wiek: 43
Dołączył: 28 Wrz 2012
Posty: 72
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 04 Paź, 2014   

Dyskusja rozgorzała ,a ja tym czasem trochę podreperowałem wolnobieg :razz: .
Poprawiłem trzy najmniejsze tryby wg poniższego przepisu.

http://rowery.zbooy.pl/szlif.html

Odbyłem jadę próbną nic nie przeskakuje.
Na razie napęd jest trochę głośniejszy niż był ,ale myślę ,że się dotrze.
Zobaczymy na jak długo poprawka wystarczy w między czasie będę się rozgladał za podobnym wonobiegiem. Może ktoś ma wolny taki z najmniejsza zębatką 11T (siedmiorzędowy)?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group