ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co robicie ze złomem litowym?
Autor Wiadomość
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   Co robicie ze złomem litowym?

Witam jak w temacie, co robicie ze złomem litowym oprócz oczywistego wrzucenia do pojemnika na baterie?, pytam dlatego ze zebrało mi się z kilkadziesiąt kg 18650 i być może ktoś gdzieś skupuje lit, szkoda było by mi porostu wyrzucić skoro mógłbym upłynnić i np. kupić córce lody :wink: no chyba ze nic sie nie da z tym zrobić to zamknę oczy i wrzucę do kosza :cry:
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

ee ja juz lacznie wyrzucilem z 30kg zuzytych litowcow. wszystko do kosza w biedronce na to wlasnie przeznaczonego. Watpie aby ktos chcial za to placic bo odzysk i regenaracja wcale nie jest latwa i tania. Firmy sprzedajace akumulatory w polsce coprawda maja prawny obowiazek skupowania zuzytych akumulatorow ale to skupuja za grosze wlasnie z takich biedronek i warsztatow samochodowych. Pewnie sie da ale czy to jest warte zachodu?
Zgodnie z prawem oni sa zobowiazani skupowac akumulatory bez wzgledu na ich rodzaj, liczy sie tylko waga. A zelowki sa przeciez duzo ciezsze wiec przez to drozsze
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Gra może być nie warta świeczki :P Niby są skupy ogłaszają się, ale tak jak qaz33 pisze za grosze. Gdyby mieć taki skup pod nosem to jeszcze jeszcze, ale wysyłanie gdzieś tego w świat nie ma sensu. Tu się ogłasza skup można zapytać ile płacą :) http://zgierz.lento.pl/-s...z-,2615405.html
Tutaj jakiś inny ze świata http://pl.buying-up.com/i...at=1&subcat=101 gdzie proponują 0.168 EUR za kilogram :) Tak że nieduże pieniądze. Pewnie i tak wszystko trafi do chin gdzie w cudowny sposób to przetworzą(zapakują w nowe koszulki) i trafi na rynek w postaci ogniw ultrafire lub bailong :D o niebotycznych pojemnościach rzędu 6000mAh w górę :D
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Ja też wrzucam w Biedronce do pojemnika na baterie.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów

Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Jeżeli jesteśmy tacy "eko", to nie wyrzucajmy do śmieci! Zakładam, że te z Biedronki tam nie trafią.
A co do pożytku ze złomu: stawiam dolary przeciw orzechom, że złom jako surowiec jest o wiele, wiele lepszy niż naturalne złoża mineralne, i powinno się opłacać transportowanie złomu do Chin (no bo chyba ani w Polsce, ani w Europie ogniw się nie produkuje).
 
 
Pavyan 
kierownik


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 383
Skąd: Mazowsze
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Dla mnie to mocno dziwne... wszyscy niby zabijają się za litem, niezbędny do "wszystkiego" - a litem Chińczycy rządzą, bo mają wielkie złoża, jeszcze więcej podobno leży pod Afganistanem.
Za to lit w ogniwach prawie gotowy, skoncentrowany, nie trzeba kopalni, nie trzeba setek ton skał czy rudy przerabiać - a nikt nie skupuje zużytych ogniw w dobrych cenach.

Chyba dopiero jak litu zacznie brakować, albo "ktoś" położy blokadę na eksport, to ceny skupu pójdą w górę... jak zwykle.
 
 
irrs 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Gru 2014
Posty: 274
Skąd: Poznan.
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Podobno najwięcej w Boliwii
Bardzo ciekawy filmik o licie, EV, Chinach ...
Walka o Lit, Pierwiastek Przyszłości
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Tak a boliwia nie sprzedaje sama nie przetwarza i czeka na lepsze czasy. Ten lit z baterii nie bedzie juz taki czysty wiec musi byc podany takim samym obrobkom jak ten z kopalni. Kopalnie moga byc tansze od transportu zlomu i zabawy w rozbieranie i testowanie. Ale tak jak ktos mowil moze sie to wkrotce zmienic jak ceny litu pojda w gore. Moze to nawet dobry material na inwestycje? :mrgreen:
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

@ Przemek a w jakim stanie? Jak mają z 500 do 1000mah to może da się je jeszcze do czegoś wykorzystać - jakieś słabsze latarki, power banki etc. Z takiego złomu o małej pojemności można jeszcze zrobić powerwall:
https://www.youtube.com/watch?v=Bk50IuWXg-c
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Ja wrzucam ogniwa do butelek po wodzie (5l) i czekam, kilkanaście lat temu aku ołowiowych też nie skupowali, a dzisiaj 2,70 za kg.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Śro 29 Cze, 2016   

WojtekErnest napisał/a:
Ja też wrzucam w Biedronce do pojemnika na baterie.

Muszę się przejść do Biedronki. Widziałem pojemnik w galerii handlowej, ale bardzo mały, może na kilkanaście ogniw.
Mam problem - całych pakietów nie wyrzucę, a Chińczycy tak mocno je posklejali, że przy rozbieraniu złażą koszulki z ogniw. Takie gołe ogniwa też wywalacie do pojemnika? Niektóre mają 3,5V.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Śro 29 Cze, 2016   

Przed wyrzuceniem trzeba bezwzględnie rozładować, najlepiej do zera. Domyślam się że pewnie wiesz jakie są efekty wizualno słuchowe w przypadku zwarcia, przegrzania ogniw :D Co prawda większość ma rożnego typu zabezpieczenia ale nie ma co ryzykować.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Śro 29 Cze, 2016   

Yin napisał/a:
@ Przemek a w jakim stanie? Jak mają z 500 do 1000mah to może da się je jeszcze do czegoś wykorzystać - jakieś słabsze latarki, power banki etc. Z takiego złomu o małej pojemności można jeszcze zrobić powerwall:
https://www.youtube.com/watch?v=Bk50IuWXg-c

martwych ogniw będę miał około 100-200 szt a pozostałe hmm z 1000 - 1500 szt. posiadają jeszcze pojemność ale ja z uwagi na przeznaczenie jako aku do roweru wszystkie rozładowywałem dużym prądem czyli przynajmniej 3A tak złożyłem aku do roweru wybrałem tylko te które dawały pod takim obciążeniem przynajmniej ponad 1500 mah reszta pod takim prądem przysiadała w ciągu minuty więc je odrzucałem ale rozładowując je prądem 1A dawały powyżej 1000mah więc faktycznie można by je wykorzystać do latarek itd tylko że jak mam jedną latarkę na ogniwo i w zasadzie ląduje ją raz na miesiąc albo rzadziej bo ... trzyma, może faktycznie coś z nich złożę bo sprzedawać tyle zużytych sztuk i jeszcze robić im rozładowania na poziomie 1A i opisywać je żeby docelowy klient nie był zły to czynnośći na srogą zimę ciemną nudną i długą ale może jest coś do czego by się jeszcze nadały?
wracając do sprawy recyklingu ja myślę ze jednak lit jest bardzo pożądany jako złom dla duuzego odbiorcy pośredniczącego np. z Chinami jednak myślę ze taki odbiorca jest dosyć chytry bo poco zacząć skupować lit i za niego płacić jak można po prostu nie wychylać się i po cichutku odbierać go z pojemników na odpady do których posłuszni / ekologiczni europejczycy go wrzucają i nic nie płacić za zebrany złom wtedy interes jest dużo bardziej opłacalny, według mnie sytuacja ta się zmieni gdy ten odbiorca straci monopol na "darmowy"lit bo pojawi się na rynku inny /inni gracze zainteresowani złomem.
Jeśli nie myślę niczego ciekawego do może zacznę robić tak jak gienek333 butelki 5 l i magazynuję na lepsze czasy :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group