ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
sterownik 35A a bateria 20ah 48V BMS 30A
Autor Wiadomość
dragon2224 
początkujący


Dołączył: 08 Cze 2017
Posty: 23
Skąd: Dublin
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   sterownik 35A a bateria 20ah 48V BMS 30A

Witam!
Czy mogę podłączyć baterię 20ah 48V 30A BMS ( z ogniw VTC5) , do zestawu 1500w że sterownikiem 35A ?
Czy BMS 30A będzie ok ? Bateria może oddać dużo więcej ( ogniwa) niż 30A, ale czy BMS na to pozwoli. Miałem kupić zestaw 1000W 26A sterownik ale znalazłem ofertę ze sterownikiem 35A dlatego pytam. Dzięki
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   

Zależy od BMSa i czasu obciążenia. Jeśli mowa o kilku sekundach to te 35A nie powinno zaszkodzić. Jeśli pojedziesz pełnym gazem pod wiatr lub pod górkę i ten prąd będzie płynąć kilka minut to prawdopodobnie BMS się przegrzeje i/lub uszkodzi
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
ravkill 
brygadzista
sir :)


Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Sie 2016
Posty: 291
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   

Bms jest zawsze najsłabszym ogniwem. Lepiej dać "za mały" sterownik, niż za mały BMS.
Zasada jest taka- dasz za słabą prądowo baterię - skrócisz znacznie jej żywotność,
Dasz za słaby BMS i go przeciążysz - bms może odlecieć (i pewnie odleci)
Dasz za mały sterownik - wszystko będzie hulać, tyle że bardziej mułowato. Wyjątkiem jest zdrowe przevoltowanie sterownika - o ponad 25%, wtedy też odleci. Przeamperowanie mu nie grozi, gdyż to sterownik pobiera prąd. Jak dasz za dużo prądu w silnik, a silnik ma zabezpieczenie terminczne - to też się nic nie stanie, poza tym, że będzie musiał ostygnąć. No chyba, że silnik nie ma zapezpiecznenia - wtedy chyba wiadomo...
 
 
dragon2224 
początkujący


Dołączył: 08 Cze 2017
Posty: 23
Skąd: Dublin
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   

Czyli lepiej wymienić na BMS 35A czy może 40A ?
 
 
ravkill 
brygadzista
sir :)


Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Sie 2016
Posty: 291
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   

dragon2224 napisał/a:
Czyli lepiej wymienić na BMS 35A czy może 40A ?


Generalnie, w powerbikach, chłopaki jak zamierzają brać prąd 60A, to mają bmsy od 80A w górę. W zasadzie zapotrzebowanie mnożone razy 2, to norma. Osobiście uważam, że wstawianie bmsa mniejszego niż 40A, nawet w bida bajku, nie ma sensu. BMSy są stosunkowo tanie, więc nie warto "g" wstawiać. Sugeruję - bieda bajk - 40A, power bike - na zwykłej ramie full - 80A, falcony i inne górsko ostro terenowe - 150A. Te 30A bmsy, to do tych legalnych toczydeł konstrukcji - 250 do 350W z ograniczeniem do 25 km/h będzie tanim i nie do zarąbania wyborem...
 
 
dragon2224 
początkujący


Dołączył: 08 Cze 2017
Posty: 23
Skąd: Dublin
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   

Czyli jak wymienię na 50-60A to na pewno nie zaszkodzi ?
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   

ravkill bez przesady. Kieruję się prostą zasadą - max pobór z baterii 30A to bms 30A, max pobór 80A, bms 80A itd. Ewentualnie większy bms wiadomo, nie zaszkodzi, ale wg mnie nie ma sensu kupować do 40A sterownika 80A bmsa...
 
 
ravkill 
brygadzista
sir :)


Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Sie 2016
Posty: 291
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sob 15 Lip, 2017   

maniekrox napisał/a:
ravkill bez przesady. Kieruję się prostą zasadą - max pobór z baterii 30A to bms 30A, max pobór 80A, bms 80A itd. Ewentualnie większy bms wiadomo, nie zaszkodzi, ale wg mnie nie ma sensu kupować do 40A sterownika 80A bmsa...


Masz rację, w konstrukcjach "nornalnych". Zgodzisz się jednak, że ekslploatacja BMS, obciążonego długotrwale 100% jako norma, BMSowi nie służy. Poza tym BMSy są generalnie tanie, i różnice między 30, a 80A, są do zaakceptowania, tym bardziej, że Watowica Złośliwa ma wysoką zarażalność :) . . Podsumuje więc- BMS - przynajmniej na 100% założonej mocy ...

P.S. Mam na myśli "chińskie" ceny :) .
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pon 17 Lip, 2017   Re: sterownik 35A a bateria 20ah 48V BMS 30A

dragon2224 napisał/a:
Witam!
Czy mogę podłączyć baterię 20ah 48V 30A BMS ( z ogniw VTC5) , do zestawu 1500w że sterownikiem 35A ?

Jest jedna podstawowa zasada - prąd maksymalny baterii, BMSa, kabli i innych układów włączonych w szereg powinien być większy od prądu odbiornika końcowego, czyli w tym przypadku sterownika, i tego trzeba się trzymać. Dotyczy to prądu ciągłego oraz maksymalnego prądu chwilowego. Dodam jeszcze, że Chińczycy (a za nimi nasi handlowcy) często zawyżaja dane dotyczące prądu BMSów, więc zapas jest niezbędny.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 20 Lip, 2017   

Ja mam BMS 30A, baterie 13S i sterownik GT500. Nigdy nie miałem na watomierzu więcej niż 30A. Mój BMS chwilowo chyba łyka sporo więcej - rzekomo 60A. Ma też bezpiecznik termiczny więc jest chroniony przed ew przegrzaniem-awarią. Niech autor wątku pokusi sięo prosty watomierz, przejedzie się tym ebikiem ze sterownikiem GT1500 45A i sprawdzi realnie ile A mu silnik wysysa. Jak będzie często 35 A to powód zmiany BMS. Chyba, że jeszcze nie kupi komponentów i składa pojazd, to pewnie warto dać na zapas oczko większy BMS.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group