ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Pakiet z Green Saver
Autor Wiadomość
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Kombinuję, jak koń pod górę, ale chyba się nie da.
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Też kombinowałem w wolnych chwilach i nic nie wymyśliłem.
Pytam bo ostatnio rozbierałem baterie laptopowe i tam był taki patent, że niby szeregowo-równolegle i jeszcze jakoś te blaszki szły - po dłuższej chwili ze złości porozcinałem na sztuki i wedle swojego zamysłu zlutowałem.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

W sumie się da, ale trzeba użyć przekaźnika na akusach. Dwa przewody - zasilanie, a trzeci - sygnałowy do sterowania przekaźnika. Przy braku napięcia na bolcu sterującym akumulatory są przez przekaźnik połączone szeregowo. Po podaniu napięcia na 3 bolec przekaźnik przełącza je na połączenie równoległe i można je ładować wyrównawczo.
Dwa przekaźniki samochodowe 30-40A na 12V załatwią sprawę.
W sumie, jak tak myślę nad tym rozwiązaniem, to nie jest to głupie. Nie musimy kombinować jakichś specjalnych ładowarek na wyższe napięcia. Wystarczy zwykła ładowarka do kwasiaków na 12V i przy każdym ładowaniu mamy wyrównywanie. Oczywiście dotyczy to zestawów żelowych ;)
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Na pewno przemyślę, rzeczywiście ładowarki autom. z Lidla sa pewnie lepsze od tych chińskich skuterowych.
A może zmienię gniazdo na inne z czterema bolcami.
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Niektórzy twierdzą, że nie powinno się ładować aku żelowych równolegle. Ja tak robiłem przez pół roku i nic specjalnego się nie działo z akumulatorami.
A pomysl z przekaźnikiem przedni.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Dlaczego nie? Lepiej, niż szeregowo, bo się wyrównują.
Ładujemy zawsze do określonego napięcia, a w połączeniu szeregowym zawsze się będą w końcu rozjeżdżać.
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Wto 26 Lis, 2013   

Na 3 bolcach nie zrobisz połączenia do wyrównywania akumulatorów, na 4-rech zrobisz bez trudu. Wyprowadzasz oba bieguny jednego aku na dwa bolce na złączu i drugie dwa bieguny drugiego akumulatora na drugie dwa bolce. Do ładowania łączysz w przeciwzłączu bieguny dodatnie razem i ujemne też razem za pomocą mostków. Do jazdy musisz mieć drugie przeciwzłącze z jednym mostkiem łączącym przeciwne bieguny pomiędzy akumulatorami a z pozostałych bolców wyciągasz zasilanie do sterownika. Tak jak ma Zeeltom zrobione - troszkę kombinacji i święty spokój...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group