ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Pon 23 Gru, 2013
Własny sterownik "Midi" sinus
Autor Wiadomość
victor89 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 04 Sty, 2014   

Mam pytanie o czujniki Halla.
W jaki sposób zainstalowane są dwa analogowe czujniki halla w silniku? Jaka jest różnica w możliwej maksymalnej dokładności wyznaczania położenia wirnika w wypadku 3 halli cyfrowych a dwóch analogowych?
Czy masz jakieś zdjęcia z modyfikacji silnika?
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Nie 05 Sty, 2014   

Czujniki są zainstalowane w ten sposób:





Sygnał sin i cos, przesunięte wzajemnie o 90°.

Rozdzielczość przy 3 x cyfrowy wynosi 6 punktów na elektryczny obrót. Przy analogowych ustaliłem na 1024, oczywiście również na jeden elektryczny obrót :grin:

Pozdrawiam
Bartek

QT4P0795_1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 710 raz(y) 362,33 KB

QT4P0796_1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 470 raz(y) 331,03 KB

 
 
victor89 
początkujący


Wiek: 34
Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 05 Sty, 2014   

Serdecznie Ci dziękuję za odpowiedź :)
 
 
Mictronic 
młodzik
Electronics designer



Wiek: 30
Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 76
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 05 Lut, 2014   

Jak postepy nad "szumiacym PWMem" ?
Kolega to robi na programowym PWM? Musze przyznac ze bardzo ciekawy pomysl, sam bym chetnie cos podobnego napisał, ale niedokonca rozumiem zamysł, bowiem kazdy obciety cykl PWM zmienia jego wypelnienie toteż i wartosc skuteczna i wtedy współczynnik w programie nie znajdzie odzwierciedlenia na wyjsciu...?
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pią 07 Lut, 2014   

Hej,

ano szumi sobie, szczególnie w weekend i po 2 Tyskich :mrgreen:

Doszło kilka nowych funkcji, typu regulacja/ustawienie prądu wstecznego (reku), korekta położenia halli, tempomat, wejście na hamulec z regulowanym prądem reku, poprawiłem komutację, odkurzyłem trochę softa i... jeżdżę :mrgreen:

A i do napisania gorąco zachęcam, starczy mały procesor, troche C i już...

Jednak polecam trochę się z tematem komutacji blokowej vs. sinus zapoznać bo z pewnością się przyda.
Np. tu: klik

A jak tam Twój pojazd, uległ kolejnej modyfikacji?

Pozdrawiam
Bartek
 
 
Mictronic 
młodzik
Electronics designer



Wiek: 30
Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 76
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 07 Lut, 2014   

Mój pojazd stoi w piwnicy wyczekujac lepszych czasow tzn czeka na litowce, lepszy kontroler i balanser.

Hm hamowanie proporcjonalne manetka... dokladnie ta sama funkcje mialem zastosowac w swoim kontrolerze DC, niestety projekt upadl, bo pisalem calosc w bascomie, wiec po przesiadce na c juz wolalem do tego nie wracac. Moze kiedys!?

Jeszcze prosze o male nakierowanie, funckje szumu z pwma widze praktycznie tylko przy sprzetowym pwm z jednoczesnym przerwaniem od porownania, inaczej to jest chyba nie do wykonania dla przykladu w avr, bo potrzeba kontroli nad kazdym cyklem ?
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pią 07 Lut, 2014   

Nie rozumiem powodu, jeżeli jesteś w stanie ograniczyć prąd w jednym kierunku, to ograniczenie go w drugim kierunku to tylko kwestia odpowiedniego pomiaru w obie strony. No ale nie widząc całości nie jestem w stanie ocenić ewentualnego wymiaru czasu poświęconego na wykonanie...

Sprzętowy pwm musi oczywiście być w procesorze zaimplementowany, inaczej nie będziesz w stanie wygenerować sygnału, tym bardziej dla sinusa.
Komutacja blokowa nie jest specjalnie skomplikowana i pewnie dało by radę wygenerować pwm dla 6-ciu Fetów programowo.
Jednak z drugiej strony to chyba nie jest specjalną barierą, są docelowe procesory pod silniki, które te wszystkie niezbędne funkcje sprzętowe już posiadają.

Nie wiem w jakim stadium przyswojonej wiedzy na temat owych silników jesteś, więc ciężko mi tu cokolwiek odpowiedzieć.
Tak więc, jeżeli Cię temat sterowania BLDC zajmuje skonkretyzuj proszę pytanie.

Pozdrawiam
Bartek
 
 
Mictronic 
młodzik
Electronics designer



Wiek: 30
Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 76
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 07 Lut, 2014   

Przyznaje, ze chyba niedokonca zrozumialem idee. Kolega w sposob pseudolosowy ustala zasady komutacji dzieki czemu dzwiek nie jest taki "jednobarwny" dlatego odrazu skojrzaylo mi sie to z dosc uciazliwym dzwiekiem PWM w sterownikach DC, gdy czestotliwosc jest zbyt niska. Polaczylem te dwa pomysly, niestety przy szczotkowcach to chyba zbytnio nie przejdzie...
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Pon 10 Lut, 2014   

Kontroler bardzo fajny, podoba mi się :) Będzie kiedyś udostępniony wzór płytek i wsad czy to jest top secret ? :)
 
 
barmal 
Projektant sterownika barmal X2, X4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 475
Skąd: ...
Wysłany: Pią 07 Mar, 2014   

Witam,

wprawdzie nie przepadam specjalnie za "automatycznianiem" ale zaciekawiło mnie zastosowanie i realizacja pomysłu Tasa na temat automatycznego wyszukiwania ustawień dla silnika...no i postanowiłem skusić się na kompromis, przysiadłem i zaimplementowałem dość wygodną funkcję (jak się później okazało...przyznaję się :mrgreen: )
Otóż, za jej pomocą podłącza się silnik metodą na "byle jak", po czym odkręcamy trochę manetkę gazu, tak aby silnik trochę się ruszył i (jak nie mieliśma szczęścia i silnik się nie kręci) klikamy na guzik "A => B => C " tak długo aż silnik ruszy :razz:

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group