ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Balansowanie li-poli .....zbędna fatyga
Autor Wiadomość
robbo2k 
stażysta


Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 136
Skąd: Sochaczew
  Wysłany: Sob 04 Paź, 2014   Balansowanie li-poli .....zbędna fatyga

Przez ostatnie 10 cykli ładowałem 4 pakiety 2x4S * 2x3S razem tylko po złączu prądowym.
Różnica nie przekraczała po naładowaniu 0,02V

Dzisiaj przegiąłem z rozładowaniem jeden z pakietów miał: 3,48V 3,09V 2,96V

Po 15 minutach na tym pakiecie ładowanym razem z 3 innymi (tylko kablem prądowym)
było: 3,70V 3,68V 3,67V.

Balansowanie za każdym razem i rozpinanie pakietów to nadmiar pracy
 
 
Adamo 
brygadzista



Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 204
Skąd: podlaskie
Wysłany: Sob 04 Paź, 2014   

Aha :mrgreen:

_________________
Co siejesz to zbierasz.
 
 
robbo2k 
stażysta


Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 136
Skąd: Sochaczew
Wysłany: Sob 04 Paź, 2014   

U mnie tak się nie dzieje po naładowaniu bez balancera
od 4,08 do 4,10 (ładuje do 28,7V 7S (3S+4S).


Inna rzecz ze zamiast balansować same by się wyrównały w końcówce ładowania małym prądem.
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Sob 01 Lis, 2014   

Wszystko pięknie dopóki ogniwa są w miarę nowe i zbliżone parametrami, pod koniec ich żywota może być już mniej ciekawie

Powiem tak: Wszystkie nowe ogniwa nie będące jakimś no-name chińczykiem generalnie są testowane na różne standardy bezpieczeństwa, IEC 62133, UL 1642 lub 2054, testy UN 38.3, obejmują one przypadki typu przeładowanie, zwarcie, przegrzanie, zgniatanie, itd. warunkiem ich przejścia jest zazwyczaj brak wybuchu, czy pożaru, venting, czy wyciek zazwyczaj jest dopuszczalny. Czyli bateria litowa po zwarciu 60-100 miliomów, czy ładowaniu nawet do 5V nie ma prawa wybuchnąć!

Ale te wszystkie testy przeprowadza się na nowych ogniwach, widziałem materiały porównawcze tych samych cell przetestowanych jako nowe i po kilkuset cyklach i te używane mają znacznie gorsze rezultaty, podczas tych samych testów często wybuchają...
_________________
No i jest :)
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 01 Lis, 2014   Re: Balansowanie li-poli .....zbędna fatyga

robbo2k napisał/a:

Dzisiaj przegiąłem z rozładowaniem jeden z pakietów miał: 3,48V 3,09V 2,96V
...

To jest własnie sygnał że cele zaczynają się róznić/ Oczywiście że to nie dowód że MUSISZ balansować ale na pewno obserwować proces ładowania tzn max różnice między segmentami.
Poza tym to pośredni dowód że ten segment słabnie, czyli ja bym w czasie jazdy włozył monitor (z logowaniem) w złacze balansera i zrobił zapis napięć. Bo może się okazać że w czasie max prądu ta słaba cela dobija do 2,7 V a pozostałe maja np. 3,2 i 3,3 V.
Twój pomiar w spoczynku gdy napiecie już wróciło (bez obciązenia) może Cię wprowadzić w błąd.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Doctore 
początkujący


Wiek: 29
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 28
Skąd: Malbork
Wysłany: Nie 02 Lis, 2014   

Ja ogólnie uważam że najlepiej używać do EV ogniwa li-on 18650, są tanie(droższe od tych najtańszych li-po ale li-on są kilka-kilkanaście razy wytrzymalsze, czyli w sumie jesteśmy kilkaset % do przodu), powszechnie dostępne, cele się praktycznie nie rozjeżdżają, a na pewno już nie wybuchają.
Jak ktoś jest wtajemniczony i wie gdzie bosch pozbywa się odrzutów produkcyjnych to już w ogóle za grosze ma pakiety z li-on.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group