ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oszustwa na allegro.
Autor Wiadomość
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 12 Mar, 2015   Oszustwa na allegro.

Taka ciekawa historyjka, może komuś uratuje w ten sposób złotówki.

Na allegro kupuję od dawna, pewnie, że trafiały się jakieś wpadki/przekłamania/wałki, ale niewielkie (80zł max), rzadkie i z czystym sumieniem mogłem je zaklasyfikować na barki zwyczajnej statystyki.
Do teraz :)
Zawsze płacę, jak każdy, od razu po zakupie. Zawsze. Zawsze, ale nie dzisiaj. Wchodzę na serwis, znajduję część komputerową jaka mnie interesuje. Wartość niecałe 750zł, cena mi odpowiada jak na element używany, opis też, same pozytywy, konto aktywne więc kupuję. Jak to w zwyczaju przymierzam się zapłaty, już prawie wklikuje adres... dzwoni znajomy, stoi pod moją pracą i czeka bo potrzebuje jakiejś tam pomocy. Tak więc nie dokańczam zapłaty i wyjątkowo odkładam ją na wieczór/noc. Jest godzina 16:30...
O godzinie 17:03, nadal będąc poza komputerem dostaję na telefon emaila o treści:

Kod:

Ważna wiadomość od Zespołu Allegro:

Informujemy, że byliśmy zmuszeni zawiesić konto Sprzedającego gisia25, u którego w ostatnim czasie dokonał(a) Pan(i) zakupu.

Konto gisia25 zostało przejęte przez nieupoważnioną osobę, która następnie wystawiła na sprzedaż przedmioty. Zalecamy wstrzymanie się z wpłatą pieniędzy.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego: http://www.allegro.pl/kontakt

Zapraszamy do lektury Centrum Bezpieczeństwa: http://www.allegro.pl/bezpieczenstwo

Z poważaniem,
Zespół Allegro
Dział Bezpieczeństwa i Zasad
http://www.allegro.pl


Więc nauka taka, kupując coś od osoby prywatnej, trzeba czekać z wpłatą 24h...
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pią 13 Mar, 2015   

Też kiedyś miałem taką akcję z przejęciem konta i utopiłem 700zł... Na szczęście udało się pieniądze odzyskać z Programu Ochrony Kupujących. Co prawda po prawie 3 miesiącach ale się udało ;)
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Pią 13 Mar, 2015   Re: Oszustwa na allegro.

tas napisał/a:


Więc nauka taka, kupując coś od osoby prywatnej, trzeba czekać z wpłatą 24h...


Ja mam inną zasadę - z góry płacę do 300 zł, a wyższe kwoty za pobraniem.
Od 2000r. miałem tylko jedną wpadkę: walnięta płyta główna, a konto znikło.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
konradmk 
młodzik


Wiek: 43
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 60
Skąd: WWA
Wysłany: Pią 13 Mar, 2015   

Często robiłem zakupy na ebay.com i płaciłem paypalem. Gdy jest problem paypal zwraca kasę, nigdy się nie traci. Nie wiem czy PayU działa podobnie ale wydaje mi się że tak. Nie warto robić bezpośrednich przelewów.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pią 13 Mar, 2015   

konradmk, PayU od razu przelewa pieniądze na konto allegro sprzedawcy, a ten od razu może je sobie wypłacić więc żadnej różnicy.

Dlaczego nie możemy się uczyć od krajów bardziej rozwiniętych i działać np. jak aliexpress. Tam kupujemy daną rzecz, robimy przelew, który trafia do serwisu a sprzedający dostaje jedynie informację, że pieniądze się pojawiły. Wysyła towar, my go otrzymujemy i w zależności czy jest ok czy nie - albo potwierdzamy otrzymanie i kasa z serwisu trafia do sprzedającego; albo otwieramy spór transakcyjny
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
konradmk 
młodzik


Wiek: 43
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 60
Skąd: WWA
Wysłany: Pią 13 Mar, 2015   

PayPal też przelewa kasę od razu ale w przypadku problemu po prostu zwraca kasę kupującemu. Na Amazonie działa to jeszcze szybciej. Nawet banki w USA działają sprawniej, zapłaciłem kiedyś za towar oszustowi z Chin to bank zwrócił kasę w ciągu tygodnia od momentu zgłoszenia.
 
 
fineasz 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2014
Posty: 129
Skąd: Waw
Wysłany: Pią 13 Mar, 2015   

konradmk napisał/a:
PayPal też przelewa kasę od razu ale w przypadku problemu po prostu zwraca kasę kupującemu. Na Amazonie działa to jeszcze szybciej. Nawet banki w USA działają sprawniej, zapłaciłem kiedyś za towar oszustowi z Chin to bank zwrócił kasę w ciągu tygodnia od momentu zgłoszenia.


Raz kupiłem przedmiot na Ebay. Nie był zgodny ze zdjęciami, poobijany. Płaciłem przez PayPal, zgłosiłem spór, ale zażądali opinii rzeczoznawcy na piśmie... Także darowałem sobie ze względu na stosunkowo nie wielką kwotę. Jak się okazało był to Turas jakiś mieszkający w Niemczech.. Niemcy raczej nie oszukują. Ostatnio 2 razy przelewem płaciłem na kilkaset zł choć oferowali płatność PayPala - nie lubię płacić nim ze względu na niekorzystny przelicznik kursu.


Mi 2 razy zdarzyła się sytuacja wpłacić na Allegro przez PayU, a jak na złość po 5-15min dostałem mail o zawieszeniu konta sprzedającemu. Na szczęście zanim sprzedający otrzyma środki na swoje konto to minie 24h, a jeśli w ciągu tego czasu konto mu zablokują to środki cofa na konto PayU allegro kupującego (tak było w moim przypadku). Najczęściej oszuści podają nr konta osobny do wpłaty, bo zanim ustawią Payu w ustwieniach konta to mija też kilka dni roboczych.
Dużo kupuję na Allegro to już mam wprawę w unikaniu oszustów. Przy wpłatach powyżej 1000pln zazwyczaj dzwonię do sprzedawcy, po głosie w dużym stopniu można stwierdzić czy to oszust czy nie, czy faktycznie wie co sprzedaje.

Ku przestrodze innym ostatnio w ciągu miesiąca otrzymałem 4 maile fałszywe od Allegro:

Z adresu <powiadomienia@allegro.pl> czyli tego co Allegro wysyła, więc musieli się wbić do nich na serwer.

"Allegro Konto Zawieszone
Witaj!
Musisz potwierdzić swoje konto.

Zauważyliśmy że Twoje konto zostało dostęp z kilku adresów IP.
Aby potwierdzić rejestrację, że jesteś właścicielem tego konta.
Kliknij na poniższy link i wpisać swoje dane konta
Zaloguj się Allegro dane konta "

Najeżdżając myszą na link do logowania wyświetla się "kkszuraniachkrosno.vizz.." czyli link przypuszczalnie do zmodyfikowaniej strony Allegro z keylogerem.

Kilka dni po tych mailach dostałem mail od Allegro tym razem prawdziwy choć też adresowany <powiadomienia@allegro.pl> z informacją o zmianie hasła.

"Na Twój adres e-mail została najprawdopodobniej wysłana fałszywa wiadomość, której nadawca podszywa się pod serwis Allegro. Zawiera ona odnośnik i prośbę o zalogowanie się na fałszywej stronie, podobnej do strony logowania naszego serwisu. Jest to strona phishingowa, służąca do przechwytywania haseł.
Twoje konto Allegro zostało już odpowiednio zabezpieczone. Podczas najbliższego logowania do serwisu poprosimy Cię o zmianę hasła. Zmień hasło na całkowicie różniące się od dotychczasowego. Ustalenie podobnego hasła może ułatwić nieupoważnionej osobie jego odgadnięcie."

Allegro oferuje Program Ochrony Kupujących także tak na prawdę nic nie tracicie kupując przez Allegro (nie dotyczy kont Allegro FIRMA). Zwracają 100% zakupu jeśli nie przyjdzie do nas towar do kwoty 10 tyś zł. Dwa razy z niego korzystałem w historii. Trzeba odczekać miesiąc od wpłaty, iść na komendę złożyć zeznania i po jakoś 2,5 miesiąca przelewają środki na konto.
Za pobraniem nie kupuję. Nie ma mnie zazwyczaj w domu jak kurier/listonosz przychodzi. Wolę przelew zrobić.
Okazje się zdarzają więc jeśli ktoś pyta czy po cenie nie domyślałem się, że oszust to nie. Wiele razy kupiłem coś za przysłowiowy bezcen :)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 17 Mar, 2015   

Ej no, bez kitu, kupiłem inny przedmiot (630zł), poczekałem 48h, wpłaciłem kase... a po 12h allegro zawiesiło konto sprzedającego. 2 zakupy i 2 faile. Jak to może być możliwe xD

No niestety bywa i tak, znając życie sprzedawca będzie się uchylał od polubownego załatwienia sprawy. Więc może z tego tematu zrobi się ciekawa lektura, bo zamierzam mu zrobić dużo (zgodnej z prawem) przykrości :D
Zobaczymy! :) (sprawa jest na razie świeża)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Szaczek 
stażysta


Pomógł: 4 razy
Wiek: 45
Dołączył: 06 Kwi 2014
Posty: 165
Skąd: Police
Wysłany: Wto 17 Mar, 2015   

Trzeba tępić sk...ów.
Mam nadzieję że sprawa zakończy się pomyślnie dla Ciebie Tas.
_________________
Obecnie jeżdżę na: Fedora
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Wto 17 Mar, 2015   

Ojciec właśnie dzisiaj założył spór na allegro z powodu nieotrzymania przesyłki mimo wpłacenia kasy prawie 4 tyg temu. Co ciekawe facet przedstawił np przesyłki a tam na stronie poczty polskiej widnieje że została przyjęta i koniec . Tyle że miał wysłać paczką priorytet z zadeklarowana wartością a wysłał listem poleconym (no ale to już inny problem ) . Dziwi mnie tylko fakt że jeśli rzeczywiście wysłał to jak u licha jest możliwe żeby ewidencjonowana przesyłka (jaką chyba jest list polecony) może zwyczajnie wsiąknąć ? To mi się normalnie w pale nie mieści . I nie jest to odosobniony wypadek bo ja kilka miesięcy temu przez forum zakupiłem od zaufanej osoby coś ze sklepiku i też nie doszło pomimo że przesyłka nadana nr przesyłki się zgadza w ewidencji jest tylko gdzieś utknęło "wsiąkło" i nikt za nic nie odpowiada . :shock: Jak to jest możliwe w środkowej europie ? Sprzedawca o którym śmiało mogę powiedzieć kolega :grin: mimo że się nigdy nie widzieliśmy postanowił oszczędzić mi kopania się z pocztą i sam to przejął na siebie . Nawet jak wylądowałem połamany w szpitalu to mi pomógł się skontaktować z forumowiczami . Ufam po mimo wszystko ( i z góry zakładam) że wszyscy są tacy . Ale jak to jest by w dobie komputerów nie wyśledzić gdzie się to podziało ? Jednak Poczta Polska jest jeszcze daleko w tyle jeśli chodzi o poziom usługi .
 
 
konradmk 
młodzik


Wiek: 43
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 60
Skąd: WWA
Wysłany: Wto 17 Mar, 2015   

Dalej niż w tyle. A co do ebay to ja kupuje w oryginalnym, amerykańskim. Amerykanie nie oszukują jakoś.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 17 Mar, 2015   

Ale to jest banalnie zrobić.
Sprzedawca dysponuje czymś takim jak elektroniczny nadawca. To program komputerowy podłączony do sieci poczty. Deklaruje tam chęć nadania przesyłki, podaje adres, otrzymuje numer śledzenia ale nie zanosi paczki na poczcie. Wisi po wsze czasy jako zgłoszona, ale nic więcej :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Śro 18 Mar, 2015   

Pykacz napisał/a:
przesyłka nadana nr przesyłki się zgadza w ewidencji jest tylko gdzieś utknęło "wsiąkło" i nikt za nic nie odpowiada

Nadawca składa reklamacje i po dwóch miesiącach zwracają maks. 90 zł w przypadku poleconego. Raz miałem taki przypadek na ok. 500 przesyłek.
Cenniejsze rzeczy trzeba wysyłać przesyłką wartościową.
Poczta nie odbiega niestety od ogólnego poziomu.
Zostawiłem na przykład pompkę od roweru na klatce schodowej, wróciłem za chwilę i już jej nie było (pompki nie klatki :) )
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Pykacz 
szef


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 1561
Wysłany: Śro 18 Mar, 2015   

borsuk napisał/a:

Nadawca składa reklamacje i po dwóch miesiącach zwracają maks. 90 zł w przypadku poleconego. Raz miałem taki przypadek na ok. 500 przesyłek.
Cenniejsze rzeczy trzeba wysyłać przesyłką wartościową.

Tatko postanowił w końcu przesiąść się na Smartfona z Androidem . Zakupił , wybrał opcję paczka priorytetowa i zapłacił. A facet podobno wysłał ale listem poleconym , który podobno wsiąkł. Wcześniej upierał się że wysłał paczką . Z nr przesyłki wynika że jako list polecony zostało to nadane i dalej nic . Wsiąkło . Wczoraj tatko założył spór na allegro z powodu niewywiązania się sprzedającego z umowy . Czekamy co będzie .
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 18 Mar, 2015   

Kupiłem dziś damper i jak zwykle wybrałem opcję za pobraniem. Wyjątkowo płacę z góry i to tylko małe kwoty. Jak nie można za pobraniem a coś jest kosztowne to po prostu rezygnuję z zakupu. Nie mam ochoty robić komuś prezentu, za ciężko pracuję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group